vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Значення загартовування для життя та здоров’я сучасної людини

Значення загартовування для здоров’я людини не можна недооцінювати. І це незважаючи на те, що сучасна медицина постійно вдосконалюється. Про користь загартовування знають багато. На жаль, у наші дні люди цього важливого заняття приділяють все менше уваги і часу.

Значение закаливания для жизни и здоровья современного человека

Що таке загартовування?

Під загартовуванням розуміють постійний тренінг захисних здібностей організму з допомогою дозованого впливу на нього негативних стресорів зовнішнього світу. Воно має на увазі саме профілактику захворювань, а не їх лікування. Тому для збереження здоров’я потрібно приділяти особливу увагу загартовуванню, фізичної активності та харчування. Сеанси загартування бувають:

 • загальними (правильний режим дня, фізичні вправи, раціональне харчування);
 • спеціальними (прийняття водних процедур, сонячних і повітряних ванн).

Лише систематичне виконання процедур допоможе підтримувати резистентні властивості організму на відповідному рівні.

Що дає загартовування?

Значення загартування для організму людини безцінне. За умови систематичного і тривалого виконання заходів воно сприяє:

 • загальному поліпшенню самопочуття;
 • зменшення стомлюваності;
 • підвищення імунітету;
 • вдосконалення всіх функціональних систем;
 • зниженню простудних захворювань;
 • підвищенню стресостійкості.

Позитивні зміни відбуваються у зв’язку з мобілізацією резервних сил організму, стимулюючи його адаптацію до різних факторів. Поряд з позитивними фізичними змінами загартовуючі процедури дисциплінують і зміцнюють силу волі, виробляють цілеспрямованість і наполегливість, врівноваженість. Починати займатися загартовуванням дозволено людям будь-якої вікової категорії при будь-якому стані здоров’я.

Дітей треба привчати до загартовування, ведення здорового та активного способу життя, занять фізичними вправами, дотримання правил гігієни з раннього віку. Навіть найдосконаліше медичне обслуговування не зможе допомогти стати більш сильним і витривалим так, як прийняття даних процедур. Фахівці кажуть, що здоров’я людини залежить від способу життя на 50-70%.

Для проведення заходів по загартовуванню немає ніяких протипоказань. Єдиний нюанс полягає в тому, що для кожної людини необхідно підбирати індивідуальну систему. Треба отримати консультацію у лікаря з приводу тривалості сеансів і тимчасових проміжків між посиленням навантажень на організм. Враховуються та інших особливостей людини (особливо при наявності проблем зі здоров’ям). Життя людини тісно пов’язана з зовнішнім середовищем. Загартовування відіграє важливу роль в адаптації до різних несприятливих кліматичних стрессорам (холод, спека, вітер).

Методика загартовування

У щоденному житті людини загартовування організму призводить до ефективної опірності людини дії різних негативних чинників. Природне середовище (вода, сонце і повітря) – найголовніші засоби систематичного загартовування.

Разом з прийняттям водних, сонячних та повітряних процедур людям слід займатися:

 • ходінням босоніж;
 • обтиранням снігом;
 • купанням в російській лазні;
 • катанням на санках, лижах і ковзанах.

Величезне значення має доступність засобів загартовування. Проведення процедур не вимагає спеціального обладнання і приміщень. Прекрасний ефект дає застосування процедур у комплексі. Повітряні ванни і обливання холодною водою можна використовувати вранці, а контрастний душ – вечорами. Використовуються всі разом загартування, фізичні вправи та збалансоване харчування підсилюють позитивний вплив на людський організм.

Першорядне напрямок загартовуючих процедур для попередження інфекційних недуг полягає в наступному:

 • вміння залучити резистентні резерви;
 • здатність посилити функціональність;
 • вміння підняти адаптивність;
 • підняття рівня витривалості організму.

Щоб не бути завзятим відвідувачем лікувальних установ, вимагаючи від лікарів як впоратися з набридлими хворобами, потрібно вдаватися до заходів по їх попередженню. Саме загартовування організму є профілактикою багатьох недуг. Воно не лікує, а попереджає хворобу і не допускає її появи. Головними складовими значення заходів щодо загартовування є:

 • посилення кров’яного обігу;
 • підняття тонусу центральної нервової системи;
 • посилення фізичної та розумової діяльності.

Основні правила загартовування

Під час виконання процедур по загартуванню треба обов’язково дотримуватися загальноприйнятих гігієнічних правил:

 1. Сеанси загартовування виконувати поступово, знижуючи температуру повітря або води кожні 2-3 доби.
 2. Виконання принципу послідовності (вплив закаливающего фактора повинно відбуватися регулярно і щодня).
 3. Обов’язково брати до уваги стан здоров’я, вік, індивідуальні особливості людини, який піддається процедур.
 4. Неодмінна ведення самоконтролю. Постійно спостерігати за змінами настрою, апетиту, сну, працездатності.
 5. Якщо виникають небажані явища, то краще на якийсь час призупинити виконання сеансів загартовування і звернутися за порадою до лікаря.
 6. Не можна відновлювати загартування після перерви вже досягнутих температур і тривалості їх впливу. Варто застосовувати більш теплі температури. Потім поступово повернутися до раніше досягнутих показників.

Важливість загартовування полягає в профілактиці атеросклерозу, раннього старіння, умінні організму боротися з явищами, які загрожують її цілісності. Процедури корисні для людей всіх віків, незважаючи на рівень їх фізичного стану. Загартована людина менш чутливий до різних недуг, навіть онкологічних захворювань. Залучення в роботу прихованих резервів організму виявляється панацеєю від багатьох хвороб, гарантією міцного здоров’я до похилого віку. Адже підвищення захисної реакції організму є основним у механізмі загартовування. Незважаючи на модернізацію сучасного суспільства життя людини продовжує залежати від таких незамінних природних чинників, як вода, повітря і сонячне світло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code