vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Загартовування повітрям

Оздоровчі та профілактичні заходи різноманітні і багатогранні. Існує безліч способів зміцнити свою імунну систему. Загартовування повітрям, водні процедури, піші прогулянки, різні види спорту – всі ці методи спрямовані на створення міцного і надійного імунітету. Одні розвивають м’язи, інші підтримують тонус організму, треті мають противірусну роль. При цьому існує ряд процедур, які впливають на організм як загальнозміцнюючі засходи. Одним з таких методів є загартовування повітрям.

Закаливание воздухом

Повітряні ванни і їх різновиди

Повітря – основа життя будь-якого організму на нашій планеті. Саме воно у сукупності з водою і сонячним світлом є одним з обов’язкових чинників, які створюють умови для життя на Землі. Без нього наша планета так і залишилася б безлюдною. Оскільки повітря є природним фактором, то загартовування організму повітрям – це оптимальний природний варіант зміцнення всіх систем організму.

Які ж існують види повітряних мас, і як вони впливають на організм? По своїй температурі розрізняють такі основні категорії повітря:

 • холодне (10-13º);
 • помірне (13-19º);
 • індиферентне (19-22º);
 • тепле (22-25º);
 • гаряче (вище 25º).

Кожна з цих категорій, в принципі, підходить для загартовування. Для новачків оптимальними умовами є використання індиферентних повітряних мас, оскільки вони мають практично ідеальну температуру і несуть невеликий вплив на незміцнілий організм. Загартовування повітрям теплої структури практично не принесе ніякої користі. З чим же це пов’язано?

Спробуємо розібратися у внутрішніх процесах, що відбуваються в організмі під час теплового впливу. Головним критерієм, який дозволяє нам підлаштовуватися під навколишню атмосферу, є теплообмін. Як відомо, нормальна температура людського тіла варіюється від 36,5 до 37º. Атмосфера, що оточує нас, не завжди має подібні температурні значення. Тобто, існує необхідність адаптувати усі системи людини під зовнішні впливи. Помічником у цьому питанні є процес терморегуляції, який запускається нашою нервовою системою у відповідь на зовнішні подразники. Як це відбувається?

Візьмемо для прикладу вплив холодним повітрям на оголене тіло. Саме гола людська шкіра створює в організмі необхідний теплообмін. Закрита одягом шкіра не зможе повною мірою розкрити свій потенціал через відсутність пригнічувальної дії холодного повітря. Отже, при дії холодної температури шкірні покриви і залози починають звужуватися. Це відбувається у відповідь на подразнення, внаслідок чого ми відчуваємо холод.

Процес терморегуляції подає кров, розігріту до 36,5-37º, поступово нагріваючи кожну проблемну ділянку. В кінцевому рахунку ми нагріваємось. Однак, резерви нашого організму не безмежні, тому занадто ґвалтувати його не варто, перевіряючи на витримку і міцність. Це загрожує негативними наслідками у вигляді простуди або інших захворювань, викликаних переохолодженням.

Якщо ж температура близька до оптимальної, то терморегуляція не відбувається через відсутність подразнюючих факторів. Організму комфортно і тепло, в таких умовах ні про яке загартовування мова йти не може.

При прикладанні гарячого повітря відбувається зворотний процес, тобто організм у відповідь на вплив охолоджується, приводячи себе до нормальної температури. При такому впливі, навпаки, розширюються пори і шкіра віддає тепло. Саме цей принцип лежить в основі будь-якої лазні або сауни, які очищують наш організм.

Вологість повітря, наявність вітру – одні з ключових чинників при проведенні процедур

Важливими чинниками є вологість і сила вітру, оскільки вони можуть суттєво змінювати ступінь впливу температури на організм. Кожен з нас не раз помічав, що у вітряну погоду навіть при плюсових значеннях температур ми відчуваємо себе не комфортно і постійно мерзнемо. Виною цьому вплив вологості і вітру, які коригують температурні значення. Оптимальна волога в атмосфері коливається від 60 до 80%. Саме такі значення є ідеальними і надають максимальний ефект. Наявність вітру зовсім не вітається. Проте, уникнути його впливу навряд чи вдасться, оскільки земна атмосфера ніколи не стоїть на місці. Вона постійно переміщається, підштовхувана вітром. Отже, виділимо оптимальні умови для проведення початкового етапу загартування повітрям:

 • вологість 60-80%;
 • відсутність протягу;
 • індиферентна температура.

Що ж нам дає загартовування повітрям? З процесами, що відбуваються в організмі, розібралися. Тепер варто визначити, який вплив вони чинять на організм. Чоловік може адаптуватися практично до будь-яких умов. Доказом цього можуть послужити люди, що живуть на землях Вічної мерзлоти або пісках Сахари. Кожен організм підлаштовується під зовнішній вплив і адаптує при цьому всі свої системи. Яскравим прикладом такої пристосовності є загар. Під впливом сонця шкіра не дозволяє променям обпалювати себе.

Такий же процес відбувається і при дії повітря. Імунна система поступово звикає до зовнішніх подразників, дозволяючи опускати температуру до мінімальних позначок без шкоди. Це означає, що захисна система стає надійнішою і міцнішою. Віруси застуди та інші захворювання стають нешкідливими і не завдають ніякої шкоди людині. Зменшення кількості застуд, підвищення загальної захищеності організму – ось пріоритетні завдання, які дозволяє вирішити загартовування повітрям.

Методи і засоби для проведення повітряного загартовування

Методи загартовування повітрям різноманітні, але всі вони зводяться до ступеня загальної підготовленості організму. Можна виділити деякі з них:

 • початковий;
 • просунутий.

Початковий рівень передбачає створення оптимальних умов для проведення процедури загартовування і ідеально підходить для новачків в цій області. При створенні подібного середовища дія на організм мінімальна і дозволяє організму звикнути до нових для нього умов. Проводити такі процедури не слід більше 10 хвилин, тому що перевищення цього часу може негативно позначитись на незміцнілому організмі.

Просунутий метод спрямований на людей зі стажем і передбачає більш суворі умови для проведення процедур, а також збільшення часового інтервалу. Створення подібних умов має здійснюватись, орієнтуючись на власні відчуття і рефлекси. Приступати до просунутого загартовування без підготовки не рекомендується.

Крім того, існує ряд обмежень, при наявності яких слід стримати запал або взагалі відмовитися від процедур:

 • не доліковані простудні захворювання;
 • загальне нездужання;
 • порушення роботи нирок;
 • зниження імунітету.

Загальні правила повітряного загартовування організму

В першу чергу при початку процедур не варто різко оголятися і кидатися на вулицю в пошуках гострих відчуттів. Спочатку необхідно з’ясувати, які умови навколишнього середовища наявні в даний момент. Температура, вологість, швидкість вітру, опади – всі ці фактори безмірно важливі. Після визначення погодних умов слід поступово приступати до загартовування. Це також не означає, що варто скинути весь одяг і вийти у світ на радість сусідам. Оголятися необхідно поступово, з кожною знятою річчю організовуючи більш чітку дію процесу терморегуляції. Слід нагадати, що зниження температури необхідно проводити лише при впевненості у власних силах і загальної підготовленості організму.

Як бути, якщо на вулиці умови не сприяють проведенню загартовування? Провести всі необхідні процедури можливо і в приміщенні. Тим більше в кімнаті простіше створити ідеальні умови для проведення загартовування. Довести до потрібного значення температуру і прибрати протяги, збільшити або зменшити вологість не важко. Результат же вийде нітрохи не гіршим, чим при проведенні процедур на відкритому повітрі. Крім того, важливим моментом є фізична активність, яка дозволить не замерзнути при прийнятті повітряних ванн і прискорити процес теплообміну. В цілому ж проведення загартовування здатне не тільки підготувати організм до суворих зимових умов, але і забезпечити його імунітет усіма умовами для боротьби з вірусами і застудами.

Висновок по темі

Повітряне загартовування підходить для всіх людей незалежно від віку і статі. Проводити такі процедури можна в різних місцях і в будь-який сезон.

Правила загартовування прості. Головне – бути повністю впевненим у власних силах і не перегинати палицю. Розміреність і акуратність – ось запорука успішного зміцнення організму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code