vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вегето судинна дистонія: профілактика і лікування

У хворих з однаковим діагнозом вегето-судинна дистонія лікування може різнитися.

Вегето сосудистая дистония: профилактика и лечение

Це залежить від типу захворювання, наявності супутніх патологій, віку людини, тяжкості загального стану.

Прояви вегетосудинної дистонії

Симптоми ВСД різноманітні. Вони включають в себе скарги на відчуття прискореного серцебиття, порушення ритму серця, артеріальну гіпертензію або гіпотонію, серцеві болі, болі в животі.

У хворих з’являються непритомність, запаморочення, загальна слабкість. Може бути пітливість або сильний озноб. Провокувати розвиток і прогресування ВСД можуть стрес, психічні розлади, гормональні зрушення, інші патології.

Під час вегетативного кризового стану дані прояви з’являються раптово і в значній мірі. За чверть години вони стають максимально вираженими. Їх тривалість – близько півтори години. Напади мають тенденцію до повторення. У міжнападний період хворий знаходиться у важкому тривожному очікуванні наступного раптового погіршення.

Починати лікування вегето судинної дистонії рекомендується з дотримання здорового способу життя. Правильне харчування, повноцінний сон, спортивні заняття, прогулянки на свіжому повітрі обов’язкові.

Актуально санаторне лікування для хворих з неврологічними порушеннями.

Медикаментозне лікування

При всьому різноманітті проявів ВСД та значній кількості різноманітних препаратів їх можна розділити на кілька груп.

Це ліки, коригувальні функціонування вегетативної нервової системи, і ліки, що забезпечують відносну нормалізацію симптоматичної картини різних органів.

Є седативні засоби. Однаково добре зарекомендували себе препарати як традиційної, так і народної медицини, наприклад, валеріана, глід, персен, ново-пасит, валідол, валокордин.

Персен є антидепресантом з м’яким ефектом. В основі його валеріана, м’ята, меліса. Їх співвідношення – 2:1:1. За рахунок цих рослин досягається седативний ефект. Крім того, що персен – антидепресант, він ще і знімає головний біль, причини якої – стрес і напруження.

Дія деяких засобів спрямоване на нормалізацію роботи серцево-судинної системи:

  1. Антигіпертензивні препарати (симпатолітики, адреноблокатори).
  2. Препарати, що нормалізують серцевий ритм (панангін, аспаркам). Призначення серцево-судинних препаратів повинно бути тільки лікарським. Залежно від виду аритмії призначають і відповідні антіарітмікі.
  3. Препарати, які покращують мозковий кровообіг і обмінні процеси у нервовій тканині. Вони поліпшують кровопостачання та метаболізм нейронів головного мозку.

Вінпоцетин – це часто призначається препарат. Він є вазодилататором (розширює судини), внаслідок чого поліпшується кровотік в мозку. Оптимізується доставка кисню, глюкози до всіх клітин мозкової речовини. Він застосовується при будь-яких психічних і неврологічних патологіях. Його аналог – Кавінтон. В основі своїй містить вінпоцетин. Відрізняється тим, що знижує агрегацію тромбоцитів, зменшує в’язкість крові. Його перевагою є більш швидке накопичення його необхідної кількості в крові. Вартість Кавентона значно вище, що є його єдиним мінусом.

Лікування при вегето судинної дистонії передбачає вплив на центральну нервову систему.

Це здійснюється з допомогою нейролептиків, антидепресантів, психостимуляторів. Нейролептики мають виражену антипсихотичну дію. Крім того, з їх допомогою лікуються фобії, зменшується яскравість реакції на подразники ззовні. При ВСД застосовуються їх представники з м’яким дією.

Ось найбільш поширені з них:

  1. Меллерил. Містить у своєму складі тіоридазину гідрохлориду. При застосуванні у невеликих дозах він знімає відчуття тривоги, страху, напруженості. Ефективний при лікуванні депресій. Пацієнти відзначають у себе легкість при взаємодії з оточуючими людьми, більшу активність, зменшення подразнення на навколишні фактори, велику стресостійкість. При застосуванні у високих дозах він набуває функції нейролептика.
  2. Гліцин. Цей препарат представлений амінокислотою гліцином. Відноситься до групи ноотропів. Позитивно впливає на пам’ять, зменшує психічну збудливість. При цьому активізує обмінні процеси в головному мозку. Ця амінокислота актуальна при астено-невротичному варіанті ВСД. Крім того, доцільно призначення ліків з метаболічним і седативним ефектом.

При неврозах можуть бути рекомендовані транквілізатори. Вони усувають тривожність, відчуття страху, збудження, добре борються з безсонням. Деяким притаманний протисудомний ефект. Якщо при вегетосудинної дистонії виражені неврози і депресивні стани, то актуальні антидепресанти. Вони прибирають почуття туги, покращують настрій.

Обов’язкова присутність в лікуванні вітаміну, переважно групи В. Корисні вітаміни А і Е (це антиоксиданти). При прискореному серцебитті і патологічних змінах ритму показано також препарати калію, корвалол, барбовал.

Лікування гомеопатією

Лікарі-гомеопати лікують цю хворобу призначенням пумпана, неурохеля, кралолина. Таблетка пумпана містить наперстянку, карбонату калію, арніку. Він призводить до нормалізації психічного та емоційного стану. Після цього нормалізуються сон, пам’ять.

Оптимізує гемодинаміку, покращує тонус судин. Завдяки йому кровонаповнення, а також відтік крові від головного мозку поліпшуються при будь вегето состудистой дистонії (але більше – при гіпертонічному та змішаному варіантах). Пумпан нормалізує показники частоти та ритму серцевих скорочень, артеріального тиску, усуває непритомні стану. Крім цього, він має заспокійливу дію.

Виробники представляють пумпан вегетативним стабілізатором, що є ще однією підставою для застосування його при ВСД. Рекомендується при цьому захворюванні переважно за гіпертонічним типом.

Особливості призначення препаратів

Якщо у пацієнта з ВСД переважно неврологічні скарги на головний біль, загальну слабкість, запаморочення, потемніння в очах, то тоді призначаються судинні препарати.

Якщо у хворого спостерігається порушення пам’яті та інтелекту, то прописуються ліки, які нормалізують кровообеспечение і мікроциркуляцію в мозковій речовині (наприклад, цинаризин, вінпоцетин). Якщо хворий скаржиться на постійну дратівливість, поганий сон, то антидепресанти призначаються паралельно нейролептиків або транквілізаторів.

Рекомендується застосування стимуляторів при протіканні ВСД з ваготоническим типом. Добре себе зарекомендували адаптогени, які працюють на рівні клітини і поліпшують обмін речовин у ній. Успішно використовуються антиоксиданти, наприклад, мексидол. Він покращує пам’ять, потенціює інтелектуальну працездатність. Крім того, йому приписують підвищення імунітету. Ще один його плюс – мінімальні побічні явища.

Якщо вегето судинна дистонія супроводжується вираженими змінами артеріального тиску в будь-яку сторону, то варто спочатку спробувати нормалізувати його з допомогою лікарського лікування рослинними препаратами з адаптогенами (женьшень, аралія, глід, лимонник). Елеутерокок, крім іншого, надає антистресовий вплив на рівні клітини. При відсутності ефекту потрібно скористатися традиційними медичними препаратами.

Вилікувати цю патологію неможливо. Але можна добитися значного поліпшення стану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code