vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування вегето судинної дистонії у дітей

До симптомокомплексу різних функціональних розладів з порушенням регуляції діяльності відноситься вегето судинна дистонія, симптоми у дітей проявляються у підвищеній примхливості, хворобливості, схильності до конфліктів. Порушення відрізняється різноманітною, часто суб’єктивною симптоматикою, яка не відповідає об’єктивній картині якого-небудь патологічного процесу. Клінічний перебіг вегетосудинної дистонії (ВСД) обумовлюють вегетативні порушення.

Симптомы и лечение вегето сосудистой дистонии у детей

Які особливості ВСД?

Для ВСД характерні функціональні судинні та нервові порушення. Цей синдром у педіатричній практиці в якості окремої хвороби не розглянуто. Вивченням її проявів займаються дитячі лікарі: невролог, кардіолог, ендокринолог, інші фахівці вузької медичної спрямованості. Розлади при ВСД виникають з різних причин, пов’язаних з неправильним функціонуванням важливих систем організму. ВСД у підлітків більш виражена, виникає частіше, має зв’язок з гормональною перебудовою організму, досить часто спостерігається розлад в більш ранньому віці. До причин виникнення вегето судинної дистонії відносять наступне:

 • спадковий фактор;
 • сімейні та шкільні конфлікти, стреси, зниження уваги або гіперопіка над дитиною;
 • травмування нервової системи через черепно-мозкових травм, струсів, токсичного пошкодження, пухлин;
 • хвороби ендокринної системи, соматичні, інфекційні, алергічні розлади, інфекції при хронічних фарингітах, тонзилітах, кариесах, синуситах;
 • характер хворого, пов’язаний з недовірливістю, тривожністю, схильністю до депресій, песимізму;
 • період статевого дозрівання у підлітків, що посилює прояв синдрому ВСД;
 • порушення, пов’язані з гіпоксією плода, затяжний чи стрімкої родової діяльністю, токсикозами, внутрішньоутробними інфекціями, травмами при пологах, енцефалопатією, іншими несприятливими факторами протікання вагітності і пологів;
 • аномалії конституції;
 • підвищені навантаження;
 • анемія.

Синдром за ступенем тяжкості буває легким, середньотяжким і тяжким. За типом перебігу ВСД буває латентної, перманентною і пароксизмальної. До симптомів ВСД відносять виникнення приступообразной кардіалгії та аритмії (спостерігаються синусова тахікардія, брадикардія, екстрасистолічна аритмія), прояви артеріальної гіпотонії і підвищення тиску. Якщо переважаючими в структурі ВСД є кардіоваскулярні розлади, діагностується нейроциркуляционная дистонія. Діти скаржаться на швидку стомлюваність, слабкість, запаморочення, погану пам’ять, головний біль, вестибулярні порушення. Відзначаються лабільність в емоціях, зниження настрою, хворобливий страх (фобії). Синдром ВСД має психогенну, інфекційно-токсичну, спадкову, дисгормональную, змішану етіологію.

Які основні терапевтичні принципи при лікуванні ВСД?

Дітям з ВСД необхідні консультації та допомогу педіатрів, неврологів, отоларингологів, ендокринологів, гастроентерологів, кардіологів, офтальмологів. Діагноз ставиться на підставі особистих скарг на здоров’я, показань ЕКГ, кардіоінтервалографії. У діагностиці важливе значення відводять ехокардіографії, електроенцефалографії, методу діагностування порушень кровопостачання головного мозку (РЕГ), реовазографії. Сучасні діагностичні методи дозволяють з високою точністю визначити стан ЦНС, виявити внутрічерепну гіпертензію, визначити зміни в периферичних та церебральних судинах. При діагностиці враховується етіологія захворювання, якщо вона визначена. Такий підхід дає можливість провести терапію цілеспрямовано. Також проводять диференціальну діагностику, що дозволяє виключити хвороби, схожі з ВСД по симптоматиці.

Лікування вегетосудинної дистонії виробляють в комплексі і при індивідуальному підході до кожної дитини. При лікуванні враховують етіологію і характер вегетосудинної розладів. Кращі немедикаментозні терапевтичні методи:

 • корекція режиму дня;
 • виняток гиподинамического фактора;
 • обмеження в комп’ютерному дозвіллі, перегляді телепрограм;
 • загартовування;
 • індивідуальна і сімейна психологічна консультації;
 • вітамінізоване меню;
 • помірні спортивні навантаження.

Хороші результати дають заняття спортом, плаванням, сеанси лікувального масажу, голкорефлексотерапії, фізіотерапії (електрофорез, електросон, ванни, солярій), психотерапії, аутотренінгу. При неефективності даних методів призначається медикаментозне лікування з прийомом медикаментів за індивідуальною схемою. Важливе значення в терапії ВСД приділяється усуненню хронічних інфекцій, супутніх ендокринних, соматичних патологій. Застосовуються медикаменти на основі плодів глоду, кореневищ валеріани, трави пустирника, що володіють седативним ефектом. При виявленні депресивних розладів ведеться призначення транквілізаторів, антидепресантів. За показаннями можуть призначатися дегідратаційних терапія, бета-адреноблокатори, рослинні психостимулятори, препарати для нормалізації периферичного та церебрального кровообігу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code