vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проявляється і лікується вегето-судинна дистонія

Розлад здоров’я, про який багато хто чув, вегето судинна дистонія (ВСД) – у даний час не вважається самостійним захворюванням. Її називають симптомокомплексом соматоформні вегетативної дисфункції серцево-судинної системи. У це поняття зараз включені нейроциркуляторні дистонії та астенія, вегетоневроз, кардіоневроз і психовегетативный сидром. З перелічених назв хвороб видно, що ВСД має ознаки порушень функції вегетативної нервової системи, що управляє роботою внутрішніх органів, і викликаних цим порушень в діяльності майже всіх органів і систем. Найбільше виявляються відхилення від норми з боку серця і судин та головного мозку. У більшості випадків збої в роботі цих систем носять функціональний характер, але іноді можуть приводити і до органічних порушень, викликаючи різні хвороби.

Как проявляется и лечится вегето-сосудистая дистония

Причини виникнення ВСД

Після перенесеного стресу або в результаті психологічного виснаження, перенапруження протягом довгого часу спрацьовує захисна властивість психіки людини: травмуючу переживання витісняється за межі свідомості. Але прихована робота психіки дуже складна, пригнічені переживання поступово проявляються знову у вигляді різних невротичних станів. Часто при цьому відбуваються і збої в роботі внутрішніх органів і систем.

Факторами ризику можуть бути:

 • спадковість у вигляді вроджених патологій або слабкості вегетативної регуляції;
 • різні захворювання нервової системи (периферичної або центральної);
 • хронічні хвороби внутрішніх органів (ШЛУНКОВО-кишкового тракту, серця і судин, залоз внутрішньої секреції);
 • психологічні риси і стану (невміння вербалізувати переживання, депресія, емоційність, тривожність та ін);
 • зловживання тютюном і алкоголем.

В залежності від симптомів, якими супроводжуються прояви ВСД, їх класифікують як:

 • виражаються за кардіальним типом – всілякі ознаки порушення роботи серця (біль за грудиною, тахікардія, аритмія та ін);
 • респіраторний тип – нестача повітря, мимовільний вдих або неможливість вдиху, астматичні прояви при хвилюванні або засипанні;
 • симптоми дисдинамии – не пов’язані ні з чим скачки артеріального тиску, застій крові в тканинах;
 • порушення терморегуляції організму – підвищення і зниження температури без симптомів хвороб;
 • шлунково-кишковий тип розладів проявляється диспепсією (нудота, діарея або запор, болі, відрижка);
 • збої в сечостатевій системі виникають у вигляді сексуальних розладів (аноргазмії) або симптомів патології у сечовому міхурі, при яких відсутні ознаки запалення;
 • зниженням працездатності, стомлюваністю, запамороченнями і головним болем, розладом сну і засипання виявляються порушення з психоневрологическому типу.

Вони носять характер панічної атаки, симпатоадреналового або вагоинсулярного кризів. При цьому можуть несподівано виникнути безпричинний страх, жар, підвищитися або знизитися ПЕКЛО, почастішати або сповільнитися пульс. Напади трапляються частіше при постійних стресах і хвилюванні, а після них на кілька днів зберігається хворобливий стан розбитості.

Вроджена вегето судинна дистонія виникає через родову травму, гіпоксії плода під час вагітності. У таких дітей нервова система формується з відхиленнями від норми, а в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту після народження проявляються диспепсичні симптоми (зригування, нестійкий стілець тощо) і порушення сну. По мірі зростання ці люди стають схильними чутливості до змін погоди, забрудненому повітрю або спеки. Протікає в прихованій формі стан може проявитися у вигляді нападу при стресі, вагітності, хронічному захворюванні.

Симптоматика і діагностика захворювання

Ознаки, за якими визначають вегето-судинну дистонію, дуже різноманітні. Це випливає з задіяності вегетативної нервової системи в регуляції майже всіх функцій організму. Найчастіше зустрічаються такі симптоми ВСД:

 • стомлюваність, млявість, пригніченість;
 • безсоння або сонливість;
 • запаморочення і головні болі;
 • раптова непритомність;
 • шуми і біль у серці;
 • гіпотонія або гіпертонія;
 • задишка при мінімальних навантаженнях;
 • часті сечовипускання, їх болючість.

При схожості симптомів вегето судинної дистонії з ознаками захворювань окремих органів і систем самостійна діагностика може призвести до того, що вегето судинна дистонія може бути пояснена справжня патологія серця, судин, ШЛУНКОВО-кишкового тракту або іншого органу. Наслідки такої помилки можуть стати фатальними або призвести до ускладнень хвороби. Тому при виникненні будь-яких ненормальних станів слід звернутися до дільничного лікаря, який зможе направити хворого на обстеження для діагностики ВСД або іншої патології.

За допомогою клінічних аналізів сечі і крові, ехо – і електрокардіографії, дихальних тестів, електроенцефалографії та інших сучасних методів діагностики можна буде визначити наявність порушень в роботі органу або поставити діагноз ВСД. На постановку його може вплинути наявність в сім’ї родичів, хворих на астму, виразкою шлунка, цукровий діабет, гіпертонією. Ознакою, що вказує на стан ВСД, може послужити болюча метеозалежність пацієнта: при зміні погоди різко погіршується самопочуття і настрій, виникає паніка чи ірраціональний страх.

Як лікувати вегетативну дисфункцію?

Найбільшою помилкою є ставлення до ВСД як до стану, що саме проходить по мірі дорослішання. Виникаючи в дитинстві або молодому віці, дистонія може мати наслідки у вигляді виникнення багатьох захворювань, так як неправильне нервове регулювання роботи органів призводить до їх поступового послаблення або порушення функцій. Симптомами ВСД часто супроводжуються багато хронічні захворювання.

Лікування цього стану проводять за допомогою немедикаментозних методів. Широко використовують лікувальну фізкультуру, перебування на свіжому повітрі та санаторне лікування. Велике значення мають загартовування і психофізичні тренування, що підвищують здатність організму чинити опір впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Основною умовою для мінімізації проявів ВСД є здоровий спосіб життя:

 1. Важливо дотримання режиму сну і неспання. Постійне недосипання викликає розлади в роботі нервової системи і може спровокувати напад дистонії. Нормальна тривалість сну становить 8-9 годин на добу. Для забезпечення спокійного глибокого сну варто подбати про придбання зручною меблів та аксесуарів (матраців, подушок, постільної білизни).
 2. Правильне чергування праці і відпочинку полягає в зміні розумової діяльності на фізичну через кожну годину. Перегляд телепрограм і робота за комп’ютером сприяють сильного стомлення нервової системи, тому час, що відводиться на таку діяльність, потрібно по можливості скоротити.
 3. Спокійні активні види відпочинку – плавання, катання на лижах або велосипеді, аквааеробіка, піші прогулянки без виснаження – сприяють тренуванні міокарда, зміцнюють судини і нормалізують тиск. Організм привчається адекватно реагувати на зміни погоди та інші подразники. При виборі виду відпочинку потрібно підбирати такий, що не вимагає напруги сил для досягнення результатів, не призводить до сильної втоми. Під час відпочинку і занять обраним видом спорту основною емоцією повинно бути задоволення від руху, ігри і вражень.
 4. У харчуванні має бути збільшено кількість продуктів з високим вмістом калію та магнію. Ці мікроелементи позитивно впливають на роботу нервової системи, приводять у норму тонус серцевого м’яза і судин. Продукти, багаті ними: гречка і вівсянка, бобові, помаранчеві фрукти і овочі, зелень і горіхи. Для надходження в організм кальцію, ще одного елемента, важливого для роботи нервової системи, в раціон потрібно включити молочні або кисломолочні продукти. При гіпертонії, пов’язаної з ВСД, потрібно обмежити вживання солі, міцного чаю і кави.

Інші методи лікування дистонії

Лікувальні процедури при дистонії включають в себе фізіотерапію у вигляді електрофорезу (на комірцеву зону, на шийний відділ з розчинами лікарських речовин), парафінові та озокеритові аплікації на шийно-потиличний відділ. Інфрачервоне випромінювання в поєднанні з магнитотерапией покращує клітинний обмін, знімає серцеві болі. При гіпотонії такий вид впливу не рекомендований.

Водолікування проводять у вигляді контрастних і віялових душів, гідромасажу та плавання. Показано ванни вуглекислі, сульфідні, або радонові.

Хороший ефект при ВСД має прийом відварів, настоїв з лікарських рослин стимулюючого або заспокійливої дії. Призначення тих чи інших зборів і трав залежно від стану хворого повинен робити тільки лікар. Це ж відноситься і до прийому вітамінних комплексів, препаратів магнію і калію, антидепресантів та інших медикаментів.

Профілактика ВСД в основному зводиться до ведення здорового способу життя та збалансованого харчування. Помірні фізичні навантаження і правильне чергування праці і відпочинку дозволяють не перенапружуватися і уникати виникнення нападів або навіть запобігають розвитку хвороби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code