vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вегето судинна дистонія: основні симптоми та лікування захворювання

Якщо турбує вегето судинна дистонія, симптоми захворювання схожі з ознаками соматичних органічних порушень в організмі. Щоб відрізняти її від інших захворювань, необхідно дізнатися про хворобу більше.

Вегето сосудистая дистония: основные симптомы и лечение заболевания

Синдромом вегето судинної дистонії (або нейроциркуляторної дисфункцією) іменуються хворобливі процеси в автономній системі нервів, що призводять до дефіциту кисневого живлення тканин і клітин.

Медична статистика свідчить, що різні варіації ознак вегето судинної дистонії відзначаються у 80% населення різних вікових категорій.

Прояви вегето судинної дистонії

Вегетативна (або незалежна) система нервів, зосереджена в мізках голови і спини, відноситься до однієї з головних складових людського організму. Під її контролем перебувають функціонування внутрішніх органів, судинної і ендокринної систем, їх адаптивні властивості до мінливих умов зовнішнього середовища.

Наприклад, даний тип системи нервів відповідальний за регулювання артеріального тиску, діяльність серцевого м’яза, температуру організму, структуру та обсяг рідини між клітинами, процеси метаболізму і кровопостачання, почуття голоду і насичення, спраги, м’язовий тонус у органів та ін

Для вегето судинної дистонії, яка виступає результатом зниження судинного тонусу, характерні наступні прояви:

 1. Психоневрологічні ознаки ВСД – мляве стан, слабкість і стомлюваність, низька здатність до праці, запаморочення, головні болі, порушення сну, зниження сексуального потягу, непритомність, панічні напади.
 2. Терморегуляторные ознаки виражаються в дисфункціях потовыведения і терморегуляції: підвищується температура, замерзання кінцівок або приступи жару, посилене потовиділення.
 3. Пов’язані з судинами (стрибки венозного і артеріального тиску).
 4. Дихальні (задишка, давящее відчуття в грудях, дефіцит повітря).
 5. Серцеві (перебої в серцевій діяльності, на биття, болючість серця).
 6. Диспепсичні (збої у функціонуванні шлунково-кишкової системи (діарея, запори), труднощі з мочевыведением, дискінезія).

Різновиди та фактори виникнення ВСД

Хоча і відсутня загальноприйнята класифікація ВСД, захворювання прийнято розділяти на кілька різновидів у відповідності з яким-небудь параметром.

Характер перебігу позначився на виділення таких категорій IRR, як:

 • перманентна різновид (протягом не відрізняється різкими перепадами в самопочутті хворого);
 • нападоподібний (чи пароксизмальна) проявляється у вигляді нападів (панічних атак або кризів), в проміжках між кризами симптоми захворювання не виявляються;
 • латентна (прихована) хвороба довго не може заявляти про себе, поки не встряють фактори-провокатори (перевтома, захворювання, стреси);
 • змішана – комбінація симптомів пароксизмальної і перманентної форм.

Хвороба згубно позначається і на серцево-судинній системі. Характерне прояв цієї хвороби – дистонія мозкових судин. Симптоми лежать в основі різних синдромів:

 1. Кардіалгіческій синдром. Йому властиві гострі хворобливі поколювання в ділянці серця, з’являються в моменти навантажень і в спокійному стані. Болі можуть бути ниючого характеру, тривалі і периодичные. Цей синдром вважається головною відмінною рисою вегето судинної дистонії і діагностується майже у всіх пацієнтів із захворюванням ВСД.
 2. Брадикардический синдром при обстеженнях виявляється набагато рідше. Головна ознака – знижені серцеві скорочення. Нормальною частотою биття вважаються 60 ударів за одну хвилину. При цьому синдромі показник прирівнюється до 40 і буває ще нижче. Хворі з цим синдромом ВСД нерідко піддаються утраті свідомості, відчувають запаморочення, особливо при інтенсивній фізичній активності. Інша відмітна риса брадикардического синдрому – замерзання кінцівок. При цьому синдрому схильні молоді люди. Істотний симптом нейроциркуляторної дистонії – нестабільність емоційного і психічного самопочуття, дратівливість, перепади настрою і дратівливість.
 3. Тахикардический синдром фіксується у хворих в зрілому віці, при ньому відзначається підвищення частоти скорочень серця. Показники пульсу знаходяться в діапазоні 90-140 уд/хв. Нерідко синдром ВСД не відрізняють від тахикардического кризу, починаючи лікувати саме останнє загострення. До числа проявів цього синдрому включається нейроциркуляторна дистонія (зразок гіпертонії). Для такого порушення властивий підвищений серцевий викид при нормі периферичного судинного опору.
 4. Аритмічна синдром – найбільш неоднозначний з усіх внаслідок схожості ознак аритмії з легкими миокардитами. Симптомами є погана робота жовчного міхура, хвороби щитовидної залози (гіпертиреоз), остеохондроз.

Діагностування захворювання

Своєчасна і грамотна діагностика IRR визначає майбутнє одужання.

Можливими ознаками вегето судинної дистонії, які вимагають негайного візиту до лікаря, вважаються:

 • почастішали напади головного болю;
 • слабкість;
 • запаморочення;
 • поганий сон;
 • тривожність без вагомих підстав і страх;
 • стрибки пульсу і артеріального тиску;
 • клубок у горлі;
 • оніміння або похолодання кінцівок;
 • больові відчуття в ділянці серця і живота;
 • задишка;
 • підвищена стомлюваність.

Не варто ставитися серйозно до тих, хто не вважає за потрібне лікувати ВСД і радить робити те ж саме іншим. Медики так не думають. Вони вважають, що невылеченная дистонія небезпечна своїми ускладненнями у вигляді панічних атак та інших серйозних порушень, викликаних помилковими командами вегетативної нервової системи, що завдають шкоди нервовій системі.

У момент панічної атаки (симпатоадреналового кризу) у людини несподівано і частіше при людях з’являється тремтіння, утруднюється дихання, виступає холодний піт. Все це супроводжується передчуттям смерті, шаленим биттям серця і подскакиванием тиску.

ВСД у дитячому віці

Особливо уважно необхідно ставитися до вегето судинної дистонії, що розвивається у дітей і підлітків. Сигнали з’являються в основному в ранньому дитинстві. Ці діти більш схильні до захворювань, часто вередують, погано справляються з будь-якими видами навантажень (фізичними, інтелектуальними, емоційними), у них нерідко трапляється зміна настрою.

Прояви ВСД у осіб підліткового віку не можна відносити до перехідного віку і пускати все на самоплив.

Якщо у підлітка відзначаються емоційна нестійкість, надмірне потовиділення, напади збліднення або почервоніння, скачки тиску і напади жару, то лікарі відносять ці ознаки до дистонії вегето судинної. Настійно рекомендують приймати швидкі заходи щодо усунення даних порушень.

Діагностування захворювання ВСД

Для грамотної постановки діагнозу ВСД важливо виключити наявність соматичної хвороби, що має ідентичні ознаки.

Щоб виключити захворювання щитовидної залози (гіпертиреоз та гіпотиреоз), лікар призначає УЗД щитовидки і аналіз крові на виявлення гормональної активності.

Також він може призначити електрокардіограму, магнітно-резонансну томографію, УЗД судин в головному мозку, пройти огляд у ендокринолога і окуліста.

Якщо соматичне захворювання не підтвердилося, а виявляється захворювання ВСД, тоді лікар виписує індивідуальний курс лікування.

Лікування ВСД проводять комплексно. Важливо відвідати спеціалістів: терапевта, невропатолога, ендокринолога, психіатра, окуліста, в деяких ситуаціях гінеколога.

При своєчасному початку лікування захворювання на першій стадії прогноз буває позитивним і нерідко не доводиться навіть вдаватися до застосування медикаментозних препаратів. Хоча і ВСД має широку поширеність, лікування потрібно не більше чим 1/3 пацієнтів.

Для позбавлення від ВСД необхідно організувати режим дня за правилами, передбачити виконання комплексу заходів загальнозміцнюючого характеру. Останні при їх неухильному виконанні можуть надати прекрасний оздоровчий вплив:

 1. Сон вночі повинен тривати не менше 8-9 годин, денний відпочинок теж повинен мати місце.
 2. Фізичну активність треба планувати постійно в помірному темпі, від неї повинно з’являтися слабке відчуття втоми (особливо якщо ПЕКЛО висока). Показано велоспорт, плавання, піші прогулянки і тривалий біг, лижі, аеробіка.
 3. Стійкого цілющого ефекту досягають за допомогою масажу комірцевої зони, спини і голови. Для масажу допустимо застосовувати аплікатори (Кузнєцова, Ляпко).

Дієтичне харчування при ВСД

Харчуватися слід за принципом збалансованості, особливо звертати увагу на присутність в продуктах калію і магнію.

Продукти з присутністю калію – помідори, буряк, картопля, капуста, ревінь, зелений горошок, чорнослив, родзинки, абрикоси, баклажани.

Продукти з магнієм – квасоля, морква, горіхи, шипшина, соя, цільнозернові крупи і каші з них (вівсяна, гречана, пшенична).

Важливо обмежити споживання солі і спецій, копченостей, виключити каву та чай, шоколад, рослинними оліями змінити тваринні жири.

Якщо перегляд режиму дня і раціону і впровадження нових звичок не надають потрібного ефекту, тоді лікар призначить ліки:

 • гіпотензивні (знижують тиск);
 • бета-блокатори (якщо є тахікардія);
 • засоби, що поліпшують кровообіг;
 • нейропротекторы (активують мозкової обмін);
 • антиоксиданти (захисники клітин від пошкодження і окислення);
 • транквілізатори (заспокійливого дії);
 • антидепресанти (допомагають усунути депресивні та тривожні стани).

Лікування ВСД за допомогою народних рецептів можна додати до медикаментозної терапії. Його теж потрібно обов’язково узгодити з лікуючим лікарем.

Можливо використовувати трави з седативною дією (особливо вони корисні для гіпертонічного типу хворих): пустирник, глід, материнка, калина червона, меліса, м’ята та ін З них готують чаї, відвари, роблять ванночки.

При гіпотонічному типі (у кого немає безсоння) доречні рослини з тонізуючим дією, які допоможуть підвищити здатність до праці і тиск: елеутерокок, китайський лимонник, женьшень.

При низькому АТ показані ароматичні ванни і перлинні, контрастний душ і циркулярний.

Для цього лікарі радять вивчити методику діафрагмального дихання, знімає скутість в тілі і поліпшує кровотік легенів і серця.

Суть такого дихання в наступному: дихання несильне, на рахунок 1 виконується неглибокий вдих з одночасним випинанням грудної клітини, на 2 і 3 – повний видих із втягуванням живота.

При викликанні ВСД психологічними порушеннями (стресом, депресією, постійною втомою, перевтомою, неврози), крім ліків, слід побувати у кваліфікованого психотерапевта. Останній надасть допомогу, застосовуючи випробувані гипнотерапию, поведінкову терапію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code