vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Реабілітація після інфаркту міокарда

Одне з найбільш важких і небезпечних захворювань – інфаркт міокарда, реабілітація після якого проходить довго і важко. Ця хвороба вважається основною причиною смертності, як у нашій країні, так і у всьому світі. І якщо ще кілька десятиліть тому це захворювання серцево-судинної системи вважалося долею людей старшого віку, то сьогодні інфаркт міокарда значно “помолодшав”. Все частіше пацієнтами кардіологів стають молоді люди у віці від 30 до 40 років. Це обумовлено способом життя: постійні стреси, неправильне харчування, відсутність здорового відпочинку, шкідливі звички – все це провокує серйозні захворювання серця.

Реабилитация после инфаркта миокардаЯкщо чоловік переніс напад цієї хвороби і залишився живий, йому належить довга реабілітація після інфаркту міокарда. Вона спрямована на відновлення організму, так і на запобігання повторного нападу і запобігання появи ускладнень, найважчим з яких може стати ішемічна хвороба серця. При реабілітації хворих з інфарктом міокарда потрібно дотримуватися певні рекомендації, які допоможуть зменшити ризик рецидиву хвороби.

Перший рік після нападу

Ризик повторного інфаркту значно високий, особливо в першу годину після нападу. Летальний результат наступає практично в 50% випадків. Велика кількість людей помирає, не проживши одного місяця після гострого нападу. Тому потрібно дотримуватися правила реабілітації при інфаркті міокарда, приділяти підвищену увагу своєму здоров’ю, регулярно відвідувати лікаря і приймати лікарські препарати. Відсоток хворих, які не дожили до кінця першого року, теж великий і варіюється від 3 до 7%.

Небезпека хвороби полягає ще і в тому, що не лише підриває фізичне здоров’я, але і значно погіршується психологічний стан. Людина живе, будує плани на майбутнє, і в один момент цей ритм порушується, здоров’я підривається, багато із запланованого стає неможливим в силу відсутності міцного здоров’я. Змінюються пріоритети, відбувається переоцінка цінностей, хворий іншими очима дивиться на своє життя. Це провокує такі неприємні наслідки, як затяжна депресія, страх близької смерті, зайві переживання, погіршують як фізичний, так і душевний стан, значно ускладнюють можливість повноцінної реабілітації хворих.

Серцево-больовий синдром, що виникає у відновний період, ще більше підриває впевненість хворих в успішному результаті реабілітації. Все це досить часто призводить до повторного нападу інфаркту. Його перші провісники – сильний біль у грудях, що переходить у ліве плече і віддає в нижню щелепу. Але такі больові симптоми бувають не тільки ознаками повернення хвороби, але і психоемоційної реакцією тіла на думки про захворювання, які з’являються у людей в стані постійного нервового перенапруження. Ось чому важливо прислухатися до свого організму, налаштовуватися на позитивний результат і виконувати всі рекомендації лікарів щодо відновлення здоров’я.

Реабілітація хворих, що перенесли інфаркт міокарда

Після повернення додому з відділення лікарні необхідно виконувати всі рекомендації лікарів, інакше лікування не буде ефективним і затягнеться на довгий період. Процес реабілітації хворих з інфарктом міокарда спрямований на відновлення фізичного здоров’я, так і на зміцнення морального, психоемоційного стану. Близькі хворого повинні приймати безпосередню участь у його реабілітації, намагатися захищати його від надмірних переживань, надавати моральну підтримку, не допускати надмірних фізичних навантажень. Але не варто забувати про те, що легкі фізичні вправи не тільки не зашкодять хворому, але і йому вкрай необхідні. Прогулянки на свіжому повітрі і ранкова зарядка стануть частиною фізичної активності і самим кращим чином позначаться на стані серцево-судинної системи.

Так як останнім часом вік людей, що перенесли інфаркт міокарда, стає все менше, виникає дуже актуальне питання: коли можна повертатися до сексуального життя? Якщо інфаркт не був великим, то повернутися до інтимних стосунків можна вже через 2-3 місяці після перенесеного нападу. Але здоровий партнер повинен займати більш активну позицію в ліжку. Це обумовлено тим, що секс – дуже велика кардіологічна навантаження. Навіть у цій ситуації потрібно знати міру і обережність.

Якщо людина, котрий переніс інфаркт, страждає від нападів стенокардії або спостерігається підвищений артеріальний тиск, з поверненням до сексуального життя все ж таки краще почекати. Потрібна консультація лікаря в такій ситуації. Якщо ж бажання близькості дуже велике, поставитися до цього процесу краще з більшою серйозністю. Слід проконтролювати тиск, прийняти необхідні медичні препарати для стабілізації тиску. При появі щонайменших болів процес бажано припинити.

Що стосується повернення до фізичних вправ, то цей процес повинен проходити акуратно, з поступовим збільшенням навантажень. Реабілітація фізичних здібностей пацієнта дуже важлива, це є відмінним тренуванням серцевих м’язів, сприяє зміцненню імунітету, є профілактикою повторного нападу. Як тільки лікар дозволить навантаження, хворий повинен почати займатися лікувальною фізкультурою. Проходять такі заняття в спеціальних кардіологічних центрах під пильним контролем фахівців і лікарів. Розташовані ці центри найчастіше недалеко від місця проживання пацієнта. Таке лікування платне, але більшість поліклінік нашої країни не здатне надавати подібні послуги. Відвідувати реабілітаційні центри хворим доводиться за свій рахунок або проводити лікувальну гімнастику в домашніх умовах.

Щоб виконувати вправи правильно, бажано відвідати заняття в спеціальних центрах хоча б кілька разів. Це потрібно для визначення оптимальних навантажень і контролю правильного виконання вправ. Якщо пацієнт відчуває впевненість у своїх силах і здатний адекватно оцінювати свої фізичні можливості, можна абсолютно спокійно проводити заняття вдома. Навантаження треба збільшувати поступово, постійно контролюючи свій фізичний стан за допомогою тонометрів і вимірів пульсу. Після фізичних вправ не повинні з’являтися сильна втома, задишка, пітливість. Правильні відчуття – теплота в м’язах, рум’янець на щоках, відчуття бадьорості і приливу енергії.

Дієта і режим харчування у відновний період

Правильне харчування після перенесеного інфаркту міокарда також є важливою умовою відновлення здоров’я. Обов’язково потрібно включити в меню продукти, що сприяють відновленню роботи серцево-судинної системи, зміцненню серцевого м’яза і профілактики запобігання повторних нападів. До них відносяться:

  • цільнозерновий хліб;
  • зелені овочі;
  • зелень і салати;
  • фрукти і сухофрукти.

Всі ці продукти містять у великій кількості мікроелементи, корисні для серця: калій і магній. Вони сприяють нормалізації обмінних процесів організму. А ось продукти, вживання яких призводить до підвищення рівня холестерину, з меню доведеться виключити повністю. У цей список входять практично всі продукти, що містять тваринні жири: свинина, баранина, печінка і нирки. Заборонені до вживання після інфаркту міокарда і ковбаси, копченості, сосиски, кетчуп і майонез. Бажано не вживати смажену, гостру їжу. Краще використовувати зварену або приготовлену на пару їжу. Не потрібно думати, що така дієта дуже жорстка. Сьогодні існує величезна кількість рецептів, які допоможуть значно урізноманітнити раціон, а страви – зробити дуже смачними. Наявність у магазинах мультиварок і пароварок значно полегшить процес приготування їжі. Деякі молочні продукти теж негативно позначаються на роботі серцевої системи. Це жирний сир, домашня сметана, вершкове масло, кефір. Ці продукти краще замінити на знежирені варіанти.

Самим сприятливим чином позначиться на здоров’ї наявність у меню таких продуктів, як:

  • нежирні сорти риби;
  • м’ясо кролика і птиці (курка, індичка);
  • рослинне масло.

М’ясо потрібно вживати без шкірки. Найбільш корисними у відновний період вважаються рапсова і оливкова олія, соняшникова займає останнє місце по кількості корисних речовин в своєму складі.

Рекомендується зменшити і споживання кухонної солі. Якщо дієта розроблена правильно і в меню відсутні шкідливі продукти, реабілітація пройде швидко і без ускладнень.

Профілактика повторного нападу

Перша міра профілактики – відмова від куріння і вживання алкоголю. Але якщо про сигарети доведеться забути назавжди, то келих червоного вина в святкові дні абсолютно не нашкодить здоров’ю. Це допустимо, якщо пацієнт обмежиться одним келихом.

Дуже важливо, крім правильного харчування і помірних фізичних навантажень, постійно стежити за станом свого здоров’я.

Всі ці заходи профілактики допоможуть уникнути появи повторного нападу і нададуть можливість повернення до здорового, повноцінного життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code