vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вітамін с

Багато років тому мореплавцями, які вирушали в довгі подорожі, було відкрито вітамін С. Страждаючи від цинги, вони спробували вживати в їжу хвойну витяжку на водній основі (справжнє джерело цієї речовини). Так, морякам вдалося побороти страшне захворювання, яке супроводжувалося безліччю важко протікають симптомів.

Витамин с

Завдяки участі вітамінів групи З у внутрішніх процесах забезпечується підтримання гомеостазу людського організму. Не дивно, що вітаміни життєво важливі, необхідні для повноцінного функціонування організму. Це активні хімічні сполуки, потрібні для обміну речовин, завдяки якому в організмі підтримується постійність всіх його процесів або гомеостаз.

Історичне відкриття

Брак цієї речовини, на той момент ще не знайомого науці, на собі найяскравіше відчували мореплавці. Під час морських подорожей багато людей страждало від цинги – найбільш відомого прояви недостатності цього важливого хімічної сполуки.

При захворюванні на цингу внаслідок порушення синтезу колагену і гіалуронової кислоти в організмі хворого спостерігаються ламкість стінок капілярів, ураження сполучної тканини. У свою чергу, це веде до дегенерації кров’яних клітин.

У моряків з’являлися загальне нездужання, слабкість, починали запалюватися десни, випадали зуби, на шкірних покривах з’являлися висип і синці, рани кровоточили і довго не гоїлися. У важких випадках захворювання навіть знаходило летальний результат.

А через деякий час було прийнято рішення ввести в раціон моряків, що здійснюють тривалі морські рейси, свіжі овочі і фрукти – природний джерело аскорбінової кислоти. У чистому вигляді речовина було синтезовано в 1928 році з лимонного соку лікарем і дослідником С. Зильва. Через 4 роки після цієї події вченими була доведена безперечна користь, як і те, що відсутність в меню продуктів, які містять це хімічна речовина, що служить причиною виникнення багатьох захворювань.

Що являє собою вітамін С?

Завдяки особливій будові вітамін C можна віднести до похідних вуглеводів. За структурою має схожість з глюкозою. Незважаючи на те що самостійно людський організм його не синтезує, це органічна речовина необхідно для успішного протікання різноманітних життєво важливих процесів. Бере участь в утворенні кров’яних тілець, в роботі ендокринної та нервової систем, є потужним антиоксидантом.

Завдяки своїм властивостям заслужив назву “вітамін молодості”: активно бере участь у рості і розвитку сполучної тканини, що має важливе значення в процесі синтезу волокон колагену, бере участь у виробленні речовини, що відповідає за утворення енергії в організмі – карнітину. Цей вітамін здатний допомагати хрящовим клітинам виробляти речовини (протеоглікани), які живлять і зміцнюють хрящ, роблячи його еластичним і рухливим.

Корисні властивості

Навіщо ж потрібен вітамін С? Надзвичайно важливий він для повноцінного розвитку кісткової і хрящової тканин. Сприяє зростанню і розвитку клітин, кісток і зубів. Сучасні наукові дослідження довели, що дана речовина виконує антигістамінну функцію, знижує кількість гістаміну, тому успішно бореться з алергічними проявами, допомагає полегшити симптоми простудних захворювань, скорочує час протікання самої хвороби.

Але цим користь вітаміну С не обмежується: підтримуючи імунну систему, стимулює захисні сили організму в боротьбі з раком. Завдяки своїм вираженим антиоксидантним властивостям вітамін С володіє здатністю захищати клітини від мутацій, допомагає запобігати формування канцерогенних клітин, внаслідок чого бере участь у боротьбі з онкологічними захворюваннями.

Антиоксидантні функції вітаміну С дозволяють йому запобігати появі катаракти ока, оберігаючи кришталик від попадання на нього вільних радикалів. Є одним з регуляторів рівня цукру в крові, що дуже важливо при цукровому діабеті: його значна лікарська доза, потрапляючи в клітини, здатна стати бар’єром для можливих ускладнень, що виникають в ході протікання цього захворювання. Ще антиоксидантні функції даного корисного з’єднання дозволяють знизити ризик ймовірність серцево-судинних захворювань.

Вчені відзначили, що, регулярно отримуючи з продуктів вітамін С, людина, що страждає гіпертонією, може нормалізувати своє високе тиск. Здатність речовини брати участь у виробництві колагену призводить до загоєнню ран, рубців, опікових і післяопераційних шрамів, зрощенню кісток після переломів.

Побічні ефекти

Тим не менш, незважаючи на всі корисні властивості вітаміну С, він може негативно вплинути на людину:

 • гіперглікемія, або збільшений вміст в крові глюкози;
 • алергічні реакції, шкірний висип;
 • освіта в нирках каміння;
 • порушення обміну речовин;
 • нудота, блювання, діарея;
 • неефективність протизаплідних препаратів (у разі одночасного прийому жінкою протизаплідних і великих доз вітамінів, різка відміна останніх сприяє зниженню кількості естрогенів);
 • запаморочення і слабкість, однак цей негативний ефект порівняно незначний і не має значної тривалості, оскільки надлишок речовини здатен виводитися з організму, його вплив слабшає, побічні дії зникають.

Симптоми гіповітамінозу

При недостатній кількості цього хімічної сполуки знижується вироблення в організмі колагену, який дозволяє судинах бути міцними і пружними. Їх стінки виснажуються, стають крихкими, капіляри можуть лопатися. Внаслідок цього з’являються підшкірні синці та крововиливи. Можлива поява видимого синяка навіть при легкому натисканні пальцем на шкіру. У людини починають випадати волосся, кровоточити ясна, погіршується стан м’язів і кісток.

Різко зростає кількість вільних радикалів, що викликають своєю дією сильний стрес в організмі. Імунна система слабшає, даючи можливість хвороботворним бактеріям безперешкодно атакувати організм. Людина поступово втрачає слух, зір, у нього частішає запаморочення, з’являються напади сильної слабкості. Можливо поява дратівливості, депресії. Слабшають увагу і пам’ять.

Внаслідок надзвичайної важливості даного органічної речовини для процесів життєдіяльності при його недоліку відбувається їх порушення, організму людини загрожують серйозні захворювання:

 • цинга, при відсутності лікування якої можливий летальний результат;
 • атеросклероз, після нього з повною ймовірністю може слідувати інсульт або інфаркт міокарда;
 • цукровий діабет;
 • недокрів’я;
 • ураження печінки;
 • онкологічні захворювання.

Показання до прийому вітаміну С

Аскорбінова кислота рекомендується до застосування при наступних захворюваннях:

 • геморагічний діатез;
 • отруєння та інфекційні захворювання;
 • нефропатія вагітних;
 • захворювання печінки;
 • хвороба Аддісона;
 • переломи кісток і вялозаживающие рани.

До показаннями до застосування вітаміну С можна додати легку стомлюваність, високі фізичні навантаження, перевтома, період активного росту або одужання після тривалої хвороби.

Як відбувається взаємодія з іншими препаратами?

Має деякі особливості при вживанні з іншими речовинами. Здатний стимулювати реакції антибіотиків, робить прийом препаратів заліза більш ефективним, інгібує дію вітаміну В12 і підсилює вплив вітаміну Е, зменшує ефект антидепресантів і здатен виводитися в результаті застосування барбитуратных або снодійних препаратів.

Які норми прийому?

Функція вітаміну С виконується у повній мірі в тому випадку, якщо речовина надходить в організм у необхідній кількості. Не так давно побутувала думка, що добова доза «кислого вітаміну» – 100 мг для дорослої людини. Ця кількість може бути перевищено для вагітних жінок і годуючих матерів, дітей, літніх людей, спортсменів, курців, людей, схильних до інфекційних і застудних захворювань, а також тих, хто виконує важку фізичну роботу. Вживання у трохи більших кількостях не становить небезпеки для здоров’я, так як це речовина дуже швидко витрачається, а його залишки повною мірою виводяться з організму вже через 4 години.

До продуктів, в яких в високій мірі міститься вітамін С, можна віднести шипшину, чорну смородину, горобину чорноплідну, білокачанну капусту, суницю, апельсини, солодкий перець, хрін, щавель, аґрус. Багаті їм цибулю, томати, печінка, нирки, картопля, огірки, гарбуз, петрушка, ківі. Однак неправильне зберігання, теплова та біохімічна обробка здатні необоротно руйнувати структуру цього нестійкого з’єднання, нівелюючи таким чином всі корисні властивості. Для того щоб максимально зберегти їх, очищені і нарізані овочі і фрукти не можна залишати на тривалий час відкритими, а відразу класти в киплячу воду. Краще в процесі приготування їжі користуватися скляному або емальованому посудом, а для перемішування використовувати пластикові або дерев’яні лопатки. Якщо заморожені продукти, повільне відтавання також сприяє втраті важливої речовини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code