vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Збільшені лімфовузли в паху у чоловіків: причини і лікування

Лімфовузли в організмі людини виконують захисну функцію. Це депо імунних клітин, які активуються у випадку наявності різних інфекційних захворювань. Дані органи імунної системи можуть збільшуватися в розмірах до значних величин, що призводить до больових відчуттів і дискомфорту. Іноді можливі лише зміна форми і розміру, а інших симптомів не спостерігається. Всі ці характеристики важливі при постановці остаточного діагнозу.

Основні симптоми патології пахових лімфатичних вузлів

Лімфатичний вузол належить до периферичних органів лімфатичної імунної системи. Знаходяться ці утворення по всьому організму, загальна їх кількість сягає 500 штук. Вони виконують роль біологічного фільтра і пропускають лімфу. Остання являє собою прозору рідину в’язкої консистенції. Її функція полягає у виведенні з органів і тканин зайвої рідини, токсичних речовин, солей, пухлинних клітин і продуктів обміну.

Проходячи через лімфатичний вузол, лімфа збагачується лімфоцитами, які надають дезінфікуючу і антибактеріальну дію. Це дозволяє попередити попадання інфекції до крові.

Пахові лімфатичні вузли є одними з найбільших в організмі чоловіка. Основна їх функція полягає в забезпеченні очищення лімфи, що надходить з нижніх кінцівок, органів малого тазу і зовнішніх статевих органів.

Основними ознаками, що вказують на наявність запалення в цій групі лімфовузлів, є:

 • біль праворуч або ліворуч в області пахової складки, яка посилюється при русі;
 • збільшення розмірів лімфатичних вузлів;
 • розвиток набряку в паховій області;
 • виникнення ознобу і лихоманки;
 • поява ознак інтоксикації;
 • розвиток почервоніння пахової зони;
 • у важких ускладнених випадках – гнійне запалення з формуванням абсцесу або флегмони.

Види лімфаденопатії

Пахова лімфаденопатія – це стан, який не є окремим захворюванням, а виникає як наслідок інших запальних або інфекційних процесів в області зовнішніх статевих органів, малого тазу та нижніх кінцівок.

В залежності від кількості уражених лімфатичних вузлів і місця їх розташування, виділяють наступні види патології:

 1. Локальна лімфаденопатія. Уражається і запалюється тільки один лімфатичний вузол. Дана форма є найбільш частою.
 2. Регіонарна лімфаденопатія. Відбувається збільшення в розмірах одночасно декількох лімфатичних вузлів у двох суміжних або симетричних областях.
 3. Генералізоване запалення лімфатичних вузлів. Уражаються кілька груп у різних частинах тіла.

Лімфаденопатія може бути гострою і хронічною. У першому випадку синдром супроводжується вираженою загальною та місцевою симптоматикою у вигляді болючості, підвищення температури, сильної інтоксикації. Хронічна форма розвивається поступово і протягом тривалого часу біль у лімфатичних вузлах виражений слабо або відсутній взагалі.

Основні причини запалення лімфатичних вузлів в паху

Зміна характеру пахових лімфовузлів може свідчити про різні захворювання. Найчастіше до появи лімфоаденопатії призводять:

 • травмування області промежини і зовнішніх статевих органів;
 • венеричні патології;
 • ВІЛ-інфекція, для якої характерна генералізована лімфаденопатія;
 • патології органів малого тазу, не пов’язані з бактеріальною флорою, – пахова грижа, пухлинні утворення доброякісної та злоякісної природи;
 • простатит, баланопостит, фімоз і інші запальні захворювання внутрішніх і зовнішніх статевих органів;
 • туберкульоз;
 • тривале вживання лікарських засобів, особливо гормонів та хіміотерапії;
 • запальні захворювання м’яких тканин нижніх кінцівок – фурункули, карбункули, абсцеси і флегмони і так далі;
 • ревматичне ураження суглобів;
 • артрит, остеомієліт, артроз;
 • інфекційний мононуклеоз.

Кожне з цих захворювань в тій чи іншій мірі може призводити до розвитку запалення в пахових лімфатичних вузлах. У кожному випадку спостерігаються свої особливості симптоматики та вираженості змін. При бактеріальних інфекціях і запальних ураженнях м’яких тканин кінцівки лімфатичні вузли болючі і значно збільшені. При СНІД і туберкульозі біль може не виникати, але у хворих лімфовузли збільшені також в інших областях. Збільшення лімфовузлів у паху у чоловіків говорить і про таку хворобу, як паховий лімфаденіт.

У дітей причиною лімфаденопатії можуть бути всі перераховані вище фактори. Але саме в педіатричній практиці спостерігається велике число пухлинних захворювань крові – лейкозів. Багато з них також характеризуються збільшенням периферичних лімфовузлів різних груп, у тому числі і пахових.

За особливостями прояву лімфаденопатії в паховій області в деякій мірі можна провести диференціальну діагностику між захворюваннями. Але зробити це грамотно і кваліфіковано може тільки фахівець.

Діагностика

Для визначення запалення лімфовузлів у паху у чоловіка необхідно провести ретельний огляд даній області. З цією метою здійснюють пальпацію, за допомогою якої визначають:

 • розміри;
 • розташування;
 • біль;
 • спаяність і з’єднання лімфовузлів один з одним і з оточуючими тканинами;
 • консистенцію утворень.

При вираженому больовому синдромі в паху можна припускати наявність запального процесу з нагноєнням. Щільні і тверді безболісні освіти вказують на поширення метастазів у лімфатичні вузли з первинного пухлинного утворення. М’якої консистенції лімфовузли говорять про інфекційну природу ураження.

Для уточнення діагнозу можливе проведення біопсії, яка вкаже гістологічну структуру зміненого органа і дозволить з великою точністю встановити причину хвороби. Обов’язковим є аналіз крові на вміст лейкоцитів і швидкість зсідання еритроцитів. Глибину розповсюдження лімфаденопатії можна дізнатися за допомогою ультразвукового дослідження.

Після проведеного детального обстеження встановлюють точну причину поразки лімфатичних вузлів.

Якщо у чоловіка опухають та болять пахові лімфовузли, то в обов’язковому порядку потрібно звернутися до лікаря. Цей симптом може вказувати на важку і серйозну патологію.

Способи лікування

Пацієнтам показаний щадний режим. На час лікування необхідно відмовитися від фізичних навантажень і обмежити ходьбу.

Медикаментозне лікування

У разі запальної і бактеріальної природи процесу вже на початковому етапі призначається антибактеріальна терапія. В залежності від виділеного збудника і з урахуванням визначення чутливості на антибіотики підбираються найбільш ефективні препарати. З цією метою застосовують такі медикаменти, як цефтріаксон, левофлоксацин, гатифлоксацин та інші.

При запаленні шкіри проводять її обробку місцевими антибактеріальними і антисептичними засобами у вигляді мазей. Паралельно при ускладнених процесах в пахових лімфовузлах (нагноєнні, почервонінні) місцеве лікування проводять і на них. Для цього використовують такі мазі Левомеколь, Мірамістин, Левосин та інші.

При хронічних запальних процесах хворим рекомендується консультація імунолога та проведення відповідної імунокорегуючої терапії.

Запалення і збільшення лімфовузлів на фоні ВІЛ-інфекції та туберкульозу вимагає, щоб лікування було спрямоване тільки на основне захворювання.

При гнійних процесах в паху вдаються до радикальних методів, а саме – розкриття і дренування гнійних утворень. Після операції хворим призначають курс прийому антибіотиків. Місцево використовують антисептичні засоби, такі як Хлоргексидин, Хлорофіліпт та інші.

Народні методи

Лікувати запалення лімфовузлів з допомогою народних засобів можна тільки після встановлення діагнозу та консультації з лікарем. Так як усувати симптом без впливу на причину буде не тільки марно, але й небезпечно.

Першим засобом, яким можна користуватися в домашніх умовах, є настоянка ехінацеї. З неї рекомендується робити компреси і прикладати до уражених утворень на ніч. Перед цим настоянку потрібно розвести водою в пропорції один до двох. Лікування слід продовжувати до тих пір, поки лімфовузли не почнуть зменшуватися в розмірах.

Для терапії запалення пахових лімфовузлів використовують сік чистотілу. Одну столову ложку свіжого соку необхідно розвести в 0,1 л 96 % спирту. Розчин потрібно настояти в темному місці в скляній тарі. З даного засобу рекомендується робити компреси: змочувати марлеву пов’язку отриманим розчином і прикладати на всю ніч. Проводити процедуру треба щодня до зникнення запалення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code