vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проявляється алергія на мед

Незважаючи на всі корисні властивості меду, його вживання часто закінчується розвитком алергічної реакції. Як проявляється алергія на мед? Яка ймовірність розвитку даної реакції у дитини або дорослої людини? Питання далеко не пусте, оскільки дана патологія зустрічається досить часто. Особливо до неї схильні маленькі діти. Саме тому педіатри не рекомендують вводити до певного віку продукти бджільництва в дитячий раціон харчування.

Как проявляется аллергия на мед

Причини розвитку алергічної реакції

Якщо раніше дана патологія реєструвалася досить рідко, то в даний час все більше пацієнтів звертається до лікарів з характерними для неї клінічними проявами. Давайте розберемося, чому подібний продукт може спровокувати алергію.

Спочатку припускали, що основним алергеном в меді і його похідних є пилок рослин. Це підтверджувалося фактом відсутності проявів захворювання або формуванням яскравою симптоматики у одного і того ж пацієнта при вживанні меду різних сортів. Проте після проведених досліджень було встановлено, що патологічна реакція може формуватися під впливом білків і мінеральних речовин, що входять до складу меду. Також існує теорія спадкової схильності до даного захворювання.

Іноді причиною патологічних процесів стають не самі продукти бджільництва як такі, а хімічні речовини, застосовувані для підгодівлі бджіл або обробки вуликів. Наприклад, навесні деякі пасічники для дезінфекції та стимулювання бджолиної сім’ї застосовують антимікробні препарати. Потрапляючи у мед, вони здатні викликати найсильніші прояви алергії, алергічний риніт або навіть астматичні стани.

Мед через специфічний органолептичний склад сприймається нашим організмом як чужорідна і небезпечна речовина. Для захисту виробляються особливі речовини – гістаміни. Саме вони призводять до сенсибілізації з подальшим розвитком симптоматичних проявів алергії. Найчастіше це відбувається у маленьких дітей. Адже їх імунна система ще до кінця не сформувалася і не здатна повною мірою протистояти даній патології.

Як виявляється алергічна реакція?

Необхідно пам’ятати, що при першому вживанні в їжу продуктів бджільництва алергічна реакція не розвивається. Перші симптоми можуть з’явитися лише після повторної зустрічі з алергеном. Це пояснюється тим, що в першому випадку організм самостійно справляється з агресивним чужорідною речовиною. А при повторній взаємодії розвивається сенсибілізація.

Час формування алергічної реакції у всіх хворих різний. У одних перші прояви спостерігаються вже через кілька хвилин після вживання продукту, а в інших розвиваються протягом кількох годин. При цьому кількість з’їденого меду не впливає на це. Основний діючий фактор – це його хімічний і органолептичний склад.

Залежно від причини, що викликала патологію, клінічна симптоматика може бути досить різноманітною і проявлятися у вигляді наступних реакцій організму:

 1. Порушення в роботі системи дихання.
 2. Патологічні процеси в області слизових оболонок і шкірних покривів.
 3. Захворювання алергічної природи з переважним ураженням очей.

Так як даний продукт здатний досить швидко проникати через слизові оболонки ротової порожнини та шлунка, то перші ознаки розвиваються в області дихальних шляхів. Пацієнт відзначає першіння в горлі. Слизові ротової порожнини, язика та піднебіння у хворого різко набряклі. Трохи пізніше формується симптоматика респіраторної патології:

 • з’являється виділення з носових ходів;
 • слизова носа може бути набрякла;
 • хворий починає чхати й кашляти;
 • при більш важкому перебігу подих утруднений і супроводжується характерними хрипами.

Далі з’являється клініка алергічного риніту. В цьому випадку із-за набряку слізних проток розвивається сльозотеча. Слизові тканини кон’юнктиви набрякають і червоніють.

Шкірні прояви, як правило, з’являються дещо пізніше. Не раніше чим через кілька годин. Вони характеризуються висипом, що супроводжується інтенсивним свербінням. При цьому характер елементів дерматозу може бути досить різноманітним: від незначного аналога кропив’янки до великих розеол. Якщо алергічна реакція на мед досить сильна, то сверблячі висипання з’являються не тільки на шкірі, але і на слизових оболонках, у тому числі і на тих, які вистилають внутрішні органи.

Необхідно пам’ятати, що патологічний процес може сформуватися не тільки при вживанні цього продукту в їжу. Деякі хворі вказують, що симптоми алергії з’являються при відчутті запаху меду або в разі використання косметичних або лікувальних препаратів, що містять витяжки з нього і пилок.

Чому дітям не рекомендують мед?

Дитячий організм, особливо в ранньому віці, часто реагує алергічною реакцією на даний продукт. Імунна система поки до кінця не сформувалася. Тому лікарі-педіатри не рекомендують годувати дітей у віці одного року медом. А при наявності в анамнезі у батьків будь-якого виду алергії радять не вводити в раціон малюка даний продукт як мінімум до трирічного віку.

Крім того, важливо знати, що симптоматика алергічного стану може проявитися і у випадку, коли мати, яка годує груддю, сама вживає мед. Особливу увагу необхідно звертати і на склад молочних і штучних прикормів. Адже до їх складу можуть входити продукти бджільництва.

Які ознаки дозволять запідозрити алергію на мед у малюка? Якщо після вживання даного продукту у дитини з’являються висип, гіперемія в області щік, чхання, кашель, а з носа починає виділятися прозорий слиз, то можна припустити, що це перші прояви алергічної реакції. У тому разі, коли лікування не буде проведено вчасно, то елементи висипу можуть проявитися і на слизових шлунково-кишкового тракту, що характеризується наступною клінічною картиною:

 • нудота;
 • блювотні позиви або блювота;
 • рясне газоутворення;
 • шлункові та кишкові коліки;
 • дитина неспокійна, примхлива.

Це досить несприятливі симптоми, які можуть у будь-який момент посилитися анафілактичним шоком з наступним летальним результатом. Тому лікарі рекомендують навіть при підозрі на алергічну реакцію звернутися за консультацією до профільного фахівця.

Особливості долікарської допомоги

Якщо після вживання меду з’явилися перші ознаки алергічної реакції, то необхідно виконати наступне:

 1. Повністю обмежити контакт з продуктом, що викликав побічну реакцію. У тому випадку, якщо їм став косметичний засіб, нанесений на шкіру, то його необхідно видалити, змив під струменем проточної води.
 2. Якщо з’явилися елементи висипу, що супроводжуються сверблячкою, то його інтенсивність можна зменшити за допомогою холодного компресу. Це так зване симптоматичне лікування.
 3. Для усунення симптоматики можна прийняти десенсибілізуючий препарат, наприклад, Телфаст, Кларитин або їх аналоги.
 4. При відсутності позитивної динаміки необхідно звернутися в медичний заклад для призначення терапії.
 5. У разі різкого погіршення стану здоров’я необхідно негайно викликати швидку допомогу.

Терапія алергічного стану

Як вилікувати алергію на мед? Даний стан простіше попередити. Для цього достатньо відмовитися від споживання продукту, а також уникати інших видів контактування. У іншому випадку кожний подальший прояв патологічного процесу буде характеризуватися тяжкою клінічною картиною.

У іншому випадку замість полегшення перебігу захворювання можна викликати важку алергічну реакцію, яка серйозно позначиться на загальному стані здоров’я.

Медикаментозна терапія передбачає призначення антигістамінних препаратів у поєднанні з місцевим та симптоматичним лікуванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code