vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як досліджують секрет простати: взяття матеріалу і розшифровка аналізу

Відхилення з боку сечовипускання і репродуктивна дисфункція стають приводом для вивчення стану простати. Одним із стандартних досліджень урологічного профілю вважається аналіз секрету цього органу. Пацієнти зазвичай негативно налаштовані щодо безпосереднього взяття матеріалу. Емоційна підготовка обстежуваного і усвідомлення ним діагностичної значущості даного методу сприяють більш легкому перенесенню неприємної процедури.

1

Що таке сік передміхурової залози?

Залоза секретує специфічну рідина, необхідну для підтримки дітородної функції. Основу соку складає вода (до 95%), решта припадає на солі та різні органічні сполуки.

Високий вміст лецитинових зерен, що виробляються клітинами простати, забезпечує густу консистенцію секрету залози. Цинк підтримує рухову активність сперматозоїдів. Фруктоза і гіалуронідаза сприяють розрідженню слизу в жіночих статевих шляхах і дозволяють спермиям досягти яйцеклітини. Застійні та/або запальні явища в железистом органі призводять до якісного порушення секрету, відповідно тягнуть за собою репродуктивні проблеми.

2

Кого направляють на дослідження?

Передміхурову залозу медики називають третім сфінктером сечовивідної системи. При збільшенні цього органу в обсязі починають виявлятися розлади сечовипускання (дизурія).

Простата є комфортним середовищем існування для збудників інфекцій. Нерідко захворювання, що передаються статевим шляхом, переходять у хронічну стадію, викликаючи уповільнений простатит.

Існує три причини для направлення на аналіз:

 • Інфекція, що передається статевим шляхом в явному або латентному (прихованому) вигляді. Спостерігаються болі внизу живота, в надлобковій області. Наголошується хворобливість при сечовипусканні. Сеча мутна, з неприємним запахом і наявністю домішок (пластівці, слиз, згустки гною). Ці симптоми можуть бути відсутні, але пацієнта направляють на обстеження у зв’язку з виявленням захворювання у статевого партнера.
 • Дизуричні явища. Чоловік зазначає часті позиви до сечовипускання (полакіурія), особливо в нічний час (ніктурія). Струмінь сечі млява, переривчаста (странгурия). Можуть виникати скарги на неможливість спорожнити сечовий міхур при сохранних позивах (ішурія). Акт сечовипускання нерідко сприймається як неповноцінний, сечовий міхур спорожняється не до кінця.
 • Репродуктивні порушення. Пари, що мають регулярну інтимну близькість (2 рази в тиждень і частіше), не удаються до контрацепції протягом року, обстежуються з приводу діагнозу безпліддя. Чоловіка при цьому направляють на дослідження секрету простати. Явний симптом статевої дисфункції — відсутність ранкової ерекції.

Не проводять аналіз простатичного соку, якщо є гостре захворювання або загострення хронічної патології. До цих станів відносять:

 • будь-який запальний процес, що супроводжується лихоманкою;
 • тріщини заднього проходу, загострення геморою;
 • проктит (запалення прямої кишки) і парапроктит (оточуючих пряму кишку тканин);
 • кальцинати передміхурової залози (при масажі камені можуть закупорити протока органу і погіршити стан).

3

Взяття матеріалу

Результати дослідження та якість проходження процедури багато в чому залежать від самого пацієнта. Правильна підготовка направлена на отримання об’єктивної картини аналізу, повністю відповідної станом. Чим свідоміше обстежуваний поставиться до цього етапу, тим минимальнее ймовірність повторного направлення на процедуру. Пацієнту перед взяттям секрету простати необхідно:

 • протягом 5 діб перед дослідженням виключити вживання спиртного;
 • 2-3 дні до процедури утримуватися від інтимної близькості;
 • приходити натщесерце, 10-12 годин не їсти перед призначеним обстеженням;
 • попередньо спорожнити кишечник, випивши проносне або поставивши клізму.

На момент самої процедури потрібно максимально розслабитися, щоб не було боляче при виконанні медичних маніпуляцій. Емоційне напруження, сором’язливість перед лікарем провокують м’язовий спазм, що перешкоджає вільному здійсненню масажу.

Тривалість процедури не займає більше 5-7 хвилин:

 1. 1. Обстежуваний постає в колінно-ліктьову позу, спускає штани.
 2. 2. Лікар, надівши рукавицю і змастивши вказівний палець лубрикантом, плавними рухами вводить фалангу на невелику глибину (до 3 см).
 3. 3. Злегка масажують кінчиком пальця праву і ліву частки передміхурової залози, в кінці пропрасовує її серединну зону.
 4. 4. Підставляє пробірку і збирає матеріал.

Якщо не вдається отримати простатический секрет, виконують масаж уретри або здійснюють забір соку з сечовипускального каналу спеціальним тонким зондом (ложкою Фолькмана). При відсутності результату на аналіз береться перша порція сечі, виділена після процедури.

При явній інфекції сечовивідної системи дослідження простатичного секрету входить в комплекс вивчення декількох проб. Аналіз збирають у чотири посуду. Зміни до початкової порції сечі відповідають локалізації запалення в уретрі. Частина відображає стан сечового міхура. Потім беруть сік простати. З подальшим сечовипусканням отримують суміш сечі і простатичної рідини. Такий метод діагностики застосуємо для уточнення рівня локалізації патологічного процесу в сечостатевій системі у чоловіків.

4

Інтерпретація аналізу

Секрет передміхурової залози оцінюють зовні, потім виготовляють препарати для мікроскопічного аналізу. Додатково проводять посів на флору і чутливість до антибіотиків.

Розшифровку проводять в порівнянні з референсними значеннями. У таблиці представлені показники, одержувані в нормі і при патології:

Оцінюваний параметр Норма Порушення
Колір Білястий Жовтуватий, сірий, жовто-зеленуватий та ін. Зміни відбуваються при запальних процесах, інфекціях
Запах Специфічний Неприємний або солодкуватий при бактеріальних інфекціях
Кількість Від 1-2 до 3-4 крапель мл Зменшується при застійних явищах в передміхуровій залозі
Лейкоцити Поодинокі в полі зору (до 12 клітин) Збільшуються при запаленні (лейкоцитоз)
Еритроцити Можуть бути присутні в незначній кількості. З’являються у зв’язку з механічним впливом на простату при масажі Підвищені при простатиті
Епітеліальні клітини Можуть бути присутні клітини перехідного або плоского епітелію Поява циліндричних клітин вказує на запалення
Макрофаги Відсутні Виявляються при хронічному простатиті та аденомі простати (вказують на застійні явища)
Гігантські клітини типу «чужорідних тіл» Відсутні З’являються при хронічному запаленні простати або застій секрету
Амілоїдні тільця (конкременти) Відсутні Вказують на згущення секрету (при застійних явищах, аденомі)
Лецитиновые зерна Виявляються у великій кількості, займають не менш 1/2 поля зору Кількість зменшується при будь-яких патологічних процесах (значне зменшення може супроводжувати злоякісне переродження залози)
Атипові клітини Відсутні Злоякісне утворення
Тільця Труссо — Лаллемана, кристали Бетхера Можуть бути в незначній кількості Можливе підвищення при застійних явищах, але остаточно не з’ясована природа

Характерна картина аналізу при аденомі передміхурової залози представлена ретенционным синдромом: з’являється велика кількість макрофагів, багатоядерних клітин за типом «чужорідних тіл» і амілоїдних тілець в секреті.

Додаткові посіви на живильне середовище можуть дати ріст збудників інфекцій (гонококи, хламідії, уреаплазми, кишкові палички, гриби та ін). Результати таких аналізів містять інформацію про препарати, які допоможуть впоратися з інфекцією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code