vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вітаміни групи К

Вітаміни групи К – ліпофільні (жиророзчинні) та гідрофобні речовини, які потрібні для процесу синтезу білка і забезпечення достатнього рівня коагуляції (згортання крові). За хімічними параметрами ці речовини – похідні від 2-метил-1,4 нафтохінона.

Витамины группы К

Чим корисний вітамін К? Він відіграє велику роль в обмінних процесах, що відбуваються в кісткових і сполучних тканинах. Потрібен для нормальної роботи ниркової системи, тому що він допомагає кальцію засвоюватися і взаємодіяти з вітаміном Д. Серцево-судинна, легенева система теж потребують синтезі білкових структур, які не відбуваються без участі вітамінів цієї групи.

Це речовина накопичується в печінкових клітинах при надмірному вживанні продуктів харчування, які містять вітаміни, що може стати причиною передозування. В результаті починають руйнуватися клітини печінки, мозку, еритроцити (червоні кров’яні тільця). Але цей стан не поширене.

Руйнується молекула органічної сполуки під впливом ультрафіолету і лугів.

Біоактивні природні вітамінні компоненти – це вітамін К1 і К2. К3 є синтетичним аналогом.

У людському організмі синтезу піддається тільки вітамін К2. Відбувається цей процес в шлунково-кишковому тракті. Похідними з’єднання є мікроорганізми, які живуть на слизовій оболонці тонкої кишки. Більша частина виробляється кишковою паличкою. Інші вітаміни цієї групи потрапляють в організм з продуктами харчування, що містять їх.

Добова доза вітаміну К

Медиками досі не визначена добова потреба вітаміну К. Орієнтовно, людина, незалежно від віку, повинен приймати кожні 24 години 1 мікрограм з розрахунком на 1 кілограм ваги людського. Наприклад, якщо вага людини становить 53 кг, то він повинен вживати 53 мкг вітамінів групи К. З продуктами харчування може надходити в організм трохи більше поживного елемента, але до передозуванні це не призведе.

Для вагітних жінок добова норма вітаміну К подвоюється, так як дуже важливо наситити ще в період внутрішньоутробного розвитку кров плоду цими елементами. Але доза не повинна перевищувати 130-140 мкг. Те ж відноситься і до годуючим дівчатам. З приводу дозування для вагітних жінок та у період лактації слід порадитися з лікарем.

Як і у будь-вітамінного засоби, вітамінів групи є протипоказання. Вони не рекомендується людям, у яких є ризик тромбозів або якщо вони приймають антикоагулюючі медикаментозні засоби. З особливою обережністю потрібно ставитися до продуктів харчування, що містять вітамін К, людям, у яких діагностовано алергічні прояви.

Нестача вітамінів групи К має наступну симптоматику: кров при пораненнях довго не зупиняється, на тілі можуть з’являтися синці, іноді кровоточать ясна. У жінок ознакою нестачі вітаміну може бути тривала і хвороблива менструація. Дуже частими симптомами авітамінозу стають прояви дисбактеріозу: порушується травлення, з’являються запори, діарея. Також розвивається стомлюваність і слабкість. Це свідчить про розвиток анемії.

Чому важливі вітаміни групи К

Значення вітаміну полягає в тому, що він є учасником багатьох процесів в організмі людини. Крім цього, він сприяє:

  • згортання крові;
  • зміцненню кісткових клітин;
  • розвитку і зростання серцевих і легеневих клітин;
  • забезпечення клітин енергетичним запасом (вітамін володіє анаболічним дією, тобто сприяє стимуляції синтезу білка в організмі);
  • поліпшення захисних функцій організму – підвищення імунітету.

Будь-яка людина хоча б раз у житті отримував механічні ушкодження різного характеру з розривом м’яких тканин, тобто при яких виникали садна, рвані рани. Практично кожна травма супроводжується кровотечею. Щоб людина не втратила велику кількість крові, організмом передбачена певна реакція – утворення тромбів (згустків), які з’являються в результаті взаємодій специфічних білкових речовин. Кров згортається, і рана затягується надалі. В утворенні згустків не останню роль відіграють вітаміни групи К. На тлі нестачі цієї речовини згортання крові різко погіршується. Але незважаючи на те, що достаток вітаміну К благотворно впливає на згортання крові, його не використовують для лікування гемофілії.

Важлива роль відведена вітаміну К в побудові кісткових тканин і клітин. Він забезпечує прискорення відкладення молекул кальцію та сприяє взаємодії останнього з вітаміном Д.

Вітаміни групи К – анаболіки, вони дозволяють наситити всі клітини необхідною енергією для нормальної працездатності та життєдіяльності організму.

Не завжди людина вживає в їжу корисні продукти. Фаст-фуд, смажена, жирна, несвіжа їжа іноді сприяє потраплянню в організм токсинів. З-за порушених обмінних процесів всі шлаки і токсичні речовини не можуть розкладатися й виводитися ферментами печінки зі стінок кишечнику. Одна з головних функцій гідрофобних і ліпофільних речовин (вітамінів групи К) – це виведення токсичних сполук.

Вітаміни цієї групи допомагають регулювати рівень цукру в крові. Його дефіцит може викликати не тільки симптоматику цукрового діабету, але і при тривалій відсутності в організмі – саме захворювання.

Сполуки є анатоксичными. Вони здатні продукувати в крові антитіла, які знижують рівень специфічних елементів, що викликають старіння. Тому деякі жінки намагаються вживати в їжу продукти, багаті вітамінами групи К. Вони, як і вітамінні сполуки В15, допомагають зберегти молодість не тільки шкіри і волосся, але і внутрішніх органів.

До чого призводить нестача і надлишок вітамінів групи К

У медицині розрізняють первинний і вторинний вид авітамінозу.

Потрібен вітамін К новонародженим? У немовлят слизова оболонка кишечника є нерозвиненою, тому новонародженій дитині обов’язково слід отримувати вітамін К в достатній кількості. Вагітна жінка повинна наситити свій раціон харчування, щоб попередити у народженого малюка розвиток авітамінозу.

У дорослих людей розвивається лише вторинна форма нестачі вітаміну. Причинами можуть стати деякі захворювання, на тлі яких корисне з’єднання не може всмоктуватися. До таких станів відносяться:

  • сечокам’яна хвороба;
  • желчекаменные захворювання;
  • патологічні зміни в печінці (обтураційна жовтяниця);
  • зміни в кишечнику на тлі прийому антибактеріальних медикаментів;
  • перенесена хімічна терапія.

Вживання деяких медикаментів, наприклад, димумарина, маркумара, февиндиона, знижує кількість корисних елементів в організмі, у тому числі вітаміну К. Ці препарати призначаються як профілактичні можливе при тромбозі та при наявності у людини захворювань серцево-судинної системи. Для відновлення організму за такої нестачі застосовується синтетичний вітамін К3, причому від натурального по активності він зовсім не відрізняється.

У медицині дуже рідко зустрічаються випадки передозування даними сполуками. Але не потрібно забувати про те, що надмірне вживання продуктів харчування, вітаміну До в чистому вигляді може стати причиною сгущенности крові і освіти в кровоносних судинах тромбів, а це прямий шлях до інсульту та інфаркту. Тому призначати самостійний прийом і дозування вітамінів групи не рекомендується. Краще звернутися до фахівця за консультацією.

Дані сполуки ніяк не гальмують всмоктування різних речовин і відмінно поєднуються з жирними продуктами харчування (кефір, йогурти, риб’ячий жир, сметана).

При вживанні вітамінів групи К слід запам’ятати, що деякі речовини можуть гальмувати процес всмоктування його. До них відносяться: вітамін Е, препарати, що мають снодійний ефект, антибактеріальні засоби, алкогольні, газовані напої, консерванти, спеції, ароматизатори.

Особливу увагу цим факторам потрібно приділяти у тому випадку, якщо у людини спостерігається погана згортання крові протягом тривалого часу.

У яких продуктах міститься вітамін До

Основні джерела – це всі зелені їстівні рослини. До них можна віднести молоду і рожеву капусту, броколі, листя салату, шпинат, валерьянницу, цвітну капусту, огірки. Багато вітаміну містять волоські горіхи, риб’ячий жир, молоко, яйця, соєве і оливкове масло.

У м’ясних продуктах вміст корисного елемента мінімальне, крім свинячої печінки. Але так як тварин сьогодні годують не дуже сумлінно, то у фермерському м’ясі вітамін практично не присутня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code