vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та етапи розвитку атеросклерозу аорти

У атеросклерозу аорти симптоми залежать від місця його появи і розвитку. Атеросклероз може розвиватися на будь-якій ділянці аорти. Симптомы и этапы развития атеросклероза аортыУ медицині це захворювання диференціюють на два різновиди в залежності від місця локалізації. Місце локалізації захворювання повністю визначає характер симптомів розвивається в організмі порушення. Виділяють атеросклероз черевної і грудної частини аорти.

Поява такого захворювання, як атеросклероз, безпосередньо пов’язане з порушеннями, що виникають у процесах жирового обміну в організмі. Наслідком такого порушення є ураження великих судин кровоносної системи, що полягає в зниженні еластичності стінок і зменшенні внутрішнього просвіту.

Анатомічна будова аорти

Аорта є найбільш великим посудиною кровоносної системи організму. Свій початок цей посудину бере від лівого серцевого шлуночка, згинається у формі дуги і направляється в нижню частину тіла. Дуга аорти ділиться на дві частини: низхідну і висхідну. Аорта має два відділи: грудний і черевний. Грудний відділ має кілька відгалужень великих артерій, які забезпечують процес кровопостачання органів, розташованих в грудній клітці, і верхніх кінцівок, тут же є і відгалуження великих судин, які забезпечують живлення головного мозку.

В черевної частини аорти знаходяться відгалуження судин, у функції яких входить забезпечення харчуванням органів черевної порожнини і нижніх кінцівок.

Аорта є посудиною еластичного типу. Стінки самого великого кровоносного судини організму у своїй будові містять м’язові волокна, які забезпечують виконання цією посудиною основної своєї функції. Вона забезпечує продовження викиду крові від серцевого м’яза з силою, яка є достатньою для поширення хвилі по всьому напрямку, при цьому положення тіла не повинно впливати на процес поширення крові в організмі. Пошкодження стінок аорти або виникнення в стінках патологічних змін призводить до порушень, які негативним чином позначаються на можливості кровоносної судини виконувати свої функції.

Атеросклероз аорти: причини розвитку недуги

Медичні фахівці виділяють два періоди розвитку захворювання:

  • Перший період носить назву доклінічного. Цей період у розвитку захворювання характеризується тим, що зміни, які відбуваються в аорті, можна виявити тільки при проведенні спеціальних лабораторних досліджень.
  • Другий період має назву клінічного і характеризується присутністю виражених симптомів розвитку аортального атеросклерозу.

Другий період у розвитку захворювання медичні фахівці ділять на три етапи:

  • перший етап – ішемія;
  • другий етап – тромбонекроз;
  • третій етап – склероз.

Крім функціональних і анатомічних особливостей, що сприяють розвитку захворювання, є додаткові фактори, які істотно впливають на процеси розвитку захворювання в організмі. Найбільш поширеними причинами, що призводять до формування атеросклерозу аорти, є розвивається гіпертонічна хвороба, наявність діабету або інших недуг, пов’язаних із порушеннями функцій ендокринної системи організму. Великий вплив на формування захворювання робить процес ожиріння організму. Крім цих факторів на виникнення і розвиток хвороб впливає відсутність фізичного навантаження, виникнення частих стресів, нервове перенапруження, а також схильність організму до цього захворювання, обумовлена генетичними змінами.

Клінічні прояви атеросклерозу аортального

Клінічні прояви недуги повністю залежать від стадії розвитку і області локалізації в кровоносній судині.

При розвитку клінічного періоду хвороби на різних його етапах виявляються різні ознаки, що характеризують перебіг захворювання:

  • ішемічну стадію розвитку визначають по появі непостійною ішемії тканин, що проявляється у формі нападів стенокардії, тимчасової кульгавістю і болями в області кишечника;
  • тромбонекротическая стадія визначається за виникнення таких тяжких наслідків розвитку хвороби, як інсульти та інфаркти, крім цього, цю стадію недуги характеризує можливу появу гангрени стоп, яка пов’язана з можливістю відриву тромбів і блокування ними невеликих судин;
  • фіброзна стадія хвороби виникає при тривалому розвитку порушення і характеризується процесом заміщення м’язових волокон міокарда фіброзною тканиною і утворенням ділянок кардіосклерозу.

Найчастіше спостерігається у людини ураження аорти не по всій її довжині, а в певному ділянці, тому симптоми порушень в роботі одного відділу можуть значною мірою відрізнятися від симптомів порушень, локалізованих в іншому відділі.

Симптоми ураження грудного ділянки аорти

Найбільш частими проявами недуги, що знаходяться на грудному ділянці кровоносної каналу, є порушення кровообігу через коронарні судини і судини головного мозку. Відгалужуються вінцеві судини відразу від аорти на її висхідному ділянці дуги і направляються до своїх органам з двох сторін.

Атеросклероз висхідного ділянки і дуги призводить до виникнення сильних аорталгий. Ці збої в роботі, на відміну від стенокардії, тривають протягом декількох годин і доби. Порушення здатні віддавати больовими відчуттями в області правої або лівої руки, в області плеча і шиї, іноді больові відчуття виникають і в межлопаточной області спини. Такі порушення не купіруються прийомом препаратів, що містять нітрогліцерин.

Ущільнення аорти приводить до зростання навантаження, що надається на серцевий м’яз, що, в свою чергу, призводить до розвитку гіпертрофії м’язової структури. Ущільнення аорти провокує з плином часу розвиток в організмі серцевої недостатності, що супроводжується нападами задухи.

При розвитку хвороби в організмі людини спостерігається підвищення систолічного тиску при нормальних показниках діастолічного тиску. Збільшення аортальної дуги викликає порушення процесу ковтання і призводить до появи осиплості голосу.

Утворення бляшок в гирлі коронарних артерій призводить до появи типових загрудинний нападів стенокардії, які здатні віддавати больовими відчуттями в область лівої верхньої кінцівки або лівої половини грудної клітки з появою задишки і почастішанням скорочень серця. Ці явища, як правило, пов’язані з наданням фізичного навантаження на організм або з перенесенням стресових ситуацій. При виникненні ускладнень тромб здатний блокувати гілки, що призводить до розвитку гострого інфаркту міокарда.

Ішемія головного мозку проявляється нападами запаморочення, що супроводжуються короткочасною втратою свідомості, крім цього, з’являється блідість шкірних покривів обличчя, головний біль, судоми при русі головою.

Симптоми атеросклерозу черевного відділу аорти

Недуга в черевному відділі аорти проявляється порушеннями, які впливають на органи черевної порожнини. При розвитку атеросклерозу виникає порушення кровопостачання мезентеріальних судин, які забезпечують харчуванням кишечник. Виникаючі в районі пупка болю мають непостійний характер і часто супроводжуються появою здуття і запорами. Одночасно з блукаючими болями в районі пупка у людини спостерігається втрата ваги, яка є наслідком порушення роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Одним з найбільш розповсюджених місць локалізації бляшок атеросклерозу є область, в якій аорта розходиться на два русла.

При появі бляшок в цій області спостерігається порушення кровообігу органів малого тазу і нижніх кінцівок. В результаті розвитку порушення спостерігається поява болю в литкових м’язах, оніміння і похолодання стоп, з’являються некротичні виразки на шкірних покривах нижніх кінцівок. Одночасно з зазначеними ознаками можлива поява таких симптомів, як набряклість і почервоніння стоп і гомілок, непостійна кульгавість, можуть виникати проблеми в інтимному житті, крім цього, не промацується пульсація в районі пупка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code