vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що означає атеросклероз сонних артерій?

Таке серйозне захворювання, як атеросклероз сонних артерій, дуже важливо лікувати відразу. Все пояснюється тим, що сонні артерії починаються з аорти, прокладають свої шляхи через шию і забезпечують кров’ю майже всі органи і тканини, які локалізуються в шиї і голові, також і головний мозок. Саме в результаті цього сонні артерії важливі для організму, так як будь-які проблеми з кровообеспечением головного мозку можуть спричинити серйозні і небезпечні наслідки. Коли ж трапляється атеросклероз сонної артерії, то такі наслідки неминучі.

Что означает атеросклероз сонных артерий?

Опис недуги і причини його появи

Атеросклеротичні бляшки в сонній артерії можуть бути декількох видів. У більшості випадків поверхня її нерівна (трохи пухка, кальцинована, зокрема, при діабеті). З часу її появи на стінці судини значно змінюється природа кровотоку: він стає інтенсивніше в області бляшки і стрімко падає після неї. Після цього виникає потік струму крові і при одночасно високому артеріальному тиску дрібні частини таких бляшок потрапляють в артерії мозку, при цьому перекривають просвіт артерій. Такий процес стає результатом мікроінсульту або інсульту, які ведуть до паралічу, інвалідності, або ж настає летальний результат.

Появи бляшок пояснюється відкладеннями холестерину, багатьма липидными фракціями, волокнами сполучної тканини. Якщо бляшки зростають все більше і розмножуються, то звуження просвіту судини стає досить відомим.

Стрімка прогресія атеросклерозу веде до яскраво виражених порушень забезпечення кров’ю головного мозку. Як наслідок, у пацієнта виявляється атеросклероз сонних артерій.

Є люди, які знаходяться в факторі ризику виникнення такого захворювання. Важливо відзначити, що атеросклерозу піддаються не тільки сонні, але і інші артерії в тілі людини. Наприклад, іноді у людей може розвиватися атеросклероз коронарних артерій, і він веде до неправильної роботи кров’яного забезпечення серця. Надалі це стане причиною розвитку міокарда.

Серед факторів ризику відзначаються такі:

 1. Вік. З плином часу артерії не такі еластичні, тому зазнають незначних травм.
 2. Підвищений кров’яний тиск. Значний тиск на артеріальні стінки може зробити їх слабкими, що призведе до розвитку захворювання.
 3. Тютюн. Куріння провокує подразнення внутрішньої оболонки артерій. Із-за шкідливої звички підвищується частота скорочень серця і кров’яного тиску.
 4. Підвищений вміст жиру в крові. Ліпопротеїди низької щільності (так званий поганий холестерин), жири крові, тригліцериди провокують появу бляшок.
 5. Ожиріння. Зайва вага підвищує ймовірність виникнення артеріальної гіпертензії та атеросклерозу.
 6. Цукровий діабет. Захворювання впливає не тільки на утилізацію глюкози, але і на можливість переробки жиру.
 7. Спадкова схильність. Якщо у кого-небудь з родичів були колись якісь ішемічні недуги або атеросклероз, то пацієнт ризикує захворіти.
 8. Брак фізичного навантаження. Якщо не займатися хоча б елементарної фізичної культурою і не бути активним, то є шанс дістати ожиріння і діабет.

Симптоматика і діагностика

Атеросклероз сонних артерій на початковій стадії майже ніяк себе не проявляє. Тим не менш якщо пацієнт уважний до свого здоров’я, то він обов’язково помітить порушення в роботі організму, які виступають як ознаки захворювання.

Головний симптом, який є тривожним сигналом, це іноді виникають і повторюються транзиторні ішемічні атаки. При даному процесі описується стан, який з’являється з-за недостатнього кров’яного забезпечення головного мозку. Стан можна охарактеризувати такими ознаками:

 1. Заціпеніння, слабкість тіла.
 2. Поколювання в якийсь половині тіла (найчастіше в нозі або руці), свербіж.
 3. Часом відзначається нечленораздельная мова, поганий зір на одному оці, втрата контролю над однією з усіх кінцівок.
 4. Головний біль, запаморочення.

Зазвичай ознаки транзиторної ішемічної атаки пропадають через добу або з’являються на недовгий час (до години). Тим не менш якщо навіть сигнали з’явилися раз, важливо звернути на них увагу, звернувшись за допомогою до фахівця, який призначить обстеження. З’явившись один раз, такі симптоми починають проявлятися ще і ще.

Тому при виявленні атеросклерозу інших судин, важливо перевірити і сонні артерії.

Зазвичай діагностика проводиться наступними методами:

 1. Магнітно-резонансна томографія.
 2. Аускультація артерій.
 3. Ультразвукове дослідження артерій.
 4. Вимірювання артеріального тиску.
 5. Комп’ютерна томографія.

Спосіб ультразвукового доплерівського дослідження дає можливість отримати повний обсяг інформації для подальшого проведення діагностики недуги. Іноді з метою точного отримання відомостей застосовують комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію-ангіографію сонної артерії.

Спосіб ангіографії використовують не так часто, тільки в тих випадках, коли діагностика з використанням інших способів не дає точної інформації. Пояснити це можна тим, що сталося травмування атеросклеротичної бляшки і внаслідок цього вже інсульт або ішемічна атака.

Якісне лікування

Терапія недуги здебільшого буде включати програму профілактики інсульту. Метод терапії буде залежати від того, який потрібен просвіт артерії.

Коли артерії звужені в міру, то, можливо, знадобиться зміна способу життя, курс лікарських препаратів для попередження інсульту.

Якщо ж просвіт сильно звузився або присутній транзиторна ішемічна атака в анамнезі, тобто потребу в оперативному лікуванні або стентування сонних артерій.

Як змінити якість життя? Все просто. Важливо позбавитися від шкідливих звичок. Серед них можуть бути куріння, зловживання алкоголем. Замінити їх потрібно заняттями спортом, причому їх потрібно проводити регулярно. Вони дозволять зберегти артерії в здоровому стані і знизять активний прогрес атеросклерозу. Скласти для себе збалансований раціон, в якому будуть присутні всі необхідні речовини і вітаміни для організму. Дієта також допустима. Хронічні захворювання потрібно контролювати не менше. Кров’яний тиск, рівня глюкози, холестерину повинні триматися на належному рівні.

Серед лікарських медикаментів фахівці найчастіше призначають прийом аспірину або іншого відповідного медикаменту, який розріджує кров, щоб уникнути появи небезпечних кров’яних згустків. Іноді хворим рекомендовано приймати засоби, що допомагають контролювати кров’яний тиск. Серед них можуть бути антагоністи кальцію, статини, блокатори АФП (ангіотензинперетворюючого ферменту).

Оперативне лікування передбачає усунення атеросклеротичної бляшки з просвіту артерії. Після цього відбувається вшивание латки з метою розширення просвіту артерії і кращого кровообігу.

Сучасні види оперативного лікування – стентування і балонна ангіопластика. Через катетер в променеву артерію на руці або стегнову артерію на нозі лікар вводить балон роздувається, а далі проводиться металевий сітчастий протез, який розташований всередині артерії. Для проведення оперативного лікування потрібні індивідуальні свідчення, які визначає тільки лікар. Зазвичай воно призначається після оцінки комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної терапії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code