vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ознаки і лікування атеросклерозу нижніх кінцівок

Які ознаки атеросклерозу нижніх кінцівок, симптоми та прояви захворювання, що вражає судини ніг? Якщо вас турбує минаючий дискомфорт в ногах, це може бути вірною ознакою небезпечну за своїми наслідками хвороби – атеросклерозу нижніх кінцівок.

Признаки и лечение атеросклероза нижних конечностей

Захворювання підступне, може протікати без симптомів кілька років, але при появі перших клінічних ознак здатне дуже швидко розвиватися, а в деяких випадках (на тлі приєдналися інших захворювань, наприклад, тромбозу) зробити це миттєво і несподівано.

Що ж це за напасть? Атеросклероз – група захворювань хронічного характеру, з тривалим, постійно-періодичним лікуванням, безперервної профілактикою і контролем.

Атеросклероз вражає великі і середні артерії нашого організму, причому нерівномірно. Ішемічні хвороби, стенокардія та інфаркт міокарда, обумовлені виникненням ущербності в одній або в декількох коронарних артеріях. Інфаркт мозку (інсульт) виникає при дегенеративних ураженнях сонній або мозкових артерій. Омертвіння (некроз) кишечника виникає при ураженні судин черевної порожнини.

«Гідну конкуренцію» цим страшним хвороб становить облітеруючий атеросклероз – ураження магістральних судин нижніх кінцівок, який, не заявляючи голосно про себе, наполегливо лідирує серед інших захворювань артерій. Як його розпізнати?

Характерні ознаки та скарги

На ранніх стадіях (дебюті) це швидка стомлюваність ніг при ходьбі, мерзлякуватість в стопах, нічні судоми в литкових м’язах. Шкірні покриви стоп і гомілок бліднуть і набувають синюватого відтінку.

У середній (основний) стадії виявляється головний симптом – переміжна кульгавість, біль і судоми, які виникають під час ходьби та зникаючі під час зупинки та відпочинку.

Нижня переміжна кульгавість виникає в результаті ураження судин гомілки і проявляється болями в литкових м’язах. Якщо у поразці задіяні клубові артерії з черевною аортою, діагностується верхня переміжна кульгавість, яка проявляється додатковими болями в області сідниць, попереку і в м’язах стегон.

При цьому болю переміжної кульгавості посилюються при русі вгору під гору або по сходах. Відзначається постійна мерзлякуватість. Ноги стають дуже чутливими до холоду. Іноді німіють стопи. Змінюється забарвлення шкірних покривів ніг: бліда синюшність змінюється кольором слонової кістки.

Якщо не робити рішучих дій і не почати лікування, клінічна картина ускладнюється: виникають болі не тільки в русі, але і в спокої, які приймають стійкий характер. Порушується сон, оскільки болі з’являються в положенні лежачи – «нічні», які кілька відступають, якщо спустити вниз ноги з ліжка. Випадає волосся на гомілки, виникають стійкі грибкові ураження на пальцях стоп.

Спостерігається синдром «чужих ніг»: хворий намагається постійно рухати (іноді неконтрольовано) ногами в гомілковостопних і колінних суглобах. Із-за серйозного порушення трофіки (живлення) шкіра на стопах стає багряно-синюшного, виникають виразки. Волосся випадає і на нижній третині стегна. Припиняють рости нігті. При запущених стадіях верхній переміжної кульгавості у половини хворих розвивається стійка імпотенція.

Група ризику і несприятливі фактори

У 20 столітті вважалося, що 90 з 100 страждають від атеросклерозу нижніх кінцівок – це чоловіки. Сьогодні ця цифра змінюється. У багатьох країнах жінки домоглися рівноправності суспільної, трудової, сімейної житті і почали все більше і більше поповнювати ряди страждають від цієї недуги. Тепер всі однаково схильні до важких нервово-психічних навантажень, негативних емоцій, стресів. Ми майже зрівнялися в умовах праці і побуту, майже однаково схильні до малорухомому способі життя, володіємо зайвою вагою, страждаємо від тютюнопаління та зловживаємо алкоголем.

Перерахуємо, що призводить до цього грізного захворювання, із-за чого облітеруючий атеросклероз розвивається швидко, протікає важче і важче піддається лікуванню.

Основні фактори:

 • обмороження;
 • куріння;
 • цукровий діабет.

Другорядні:

 • гіпертонія;
 • надмірна вага;
 • щоденне харчування з переважанням тваринних жирів;
 • зниження функцій щитоподібної і статевих залоз внутрішньої секреції;
 • запальні захворювання печінці та нирках, що призводять до порушення холестеринового обміну;
 • наявність в організмі (у попереково-крижовому відділі) вірусів герпетичної групи;
 • спадковість.

Перша допомога до візиту до лікаря

Якщо ви виявили у себе ознаки облітеруючого атеросклерозу, то вже до першого візиту до судинного хірурга можна починати надавати собі допомогу. Ось деякі рекомендації, які допоможуть вам прийти до хорошого самопочуття:

 1. Негайно встати на шлях повної відмови від нікотину. Звести до мінімуму прийом міцних спиртних та слабоалкогольних напоїв. Не зловживати міцним чаєм і кавою.
 2. Змусити себе щодня здійснювати прогулянки протягом однієї години. При виникненні болів зупинитися, відпочити, дочекатися ослаблення і продовжити ходьбу. Переглянути своє взуття, вона повинна бути комфортна, тепла і легко провітрюваних. Нормалізувати режим сну. Максимально захистити себе від стресових ситуацій.
 3. Зайнятися фізкультурою. Як комплексу ЛФК можете використовувати систему «Око відродження – 5 чарівних Тибетців». Зараз багато фахівців дивляться на судинні спазми і з енергетичної точки зору. А цей комплекс допоможе у відбудові енергетичної рівноваги.
 4. Збалансувати своє харчування. Віддати перевагу продуктам, багатим клітковиною і рослинними жирами, відмовитися від жирної їжі. Почати приймати комплексні вітамінні препарати.
 5. Використовувати водні процедури. Щодня застосовувати контрастні обливання душем або ванночки для ніг вранці і ввечері. На ніч потрібно використовувати креми або мазі, які допомагають зняти втому. Уникати переохолодження організму

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування, нормалізує рівень холестерину і запобігає подальший розвиток захворювання:

 1. Секвестранты жовчних кислот: холестирамін (кванталан, квестран), колестипол (колестид). Призначають на початковій стадії захворювання, коли атеросклероз в області нижніх кінцівок ще не зайшов надто далеко.
 2. Статини. Ловастатин (холетар, мевакор), симвастатин, правастатин (липостат). Призначають при високих показниках холестерину в крові і при ІХС.
 3. Фібрати (клофібрат, безафібрат). Призначають для зниження в крові тригліцеридів, при цукровому діабеті. Протипоказані при порушеннях функції печінки.
 4. Нікотинова кислота та її похідні. Досить ефективні при будь-якій стадії атеросклерозу, що розвинувся в нижніх кінцівках. Протипоказана при порушеннях роботи печінки, виразковій хворобі, подагрі, інсулінозалежному цукровому діабеті.

Незворотні наслідки атеросклерозу

Що очікує недбайливих пацієнтів? Тут вибір невеликий: інвалідність по ампутації або летальний результат. Незагойні трофічні виразки, сухий некроз (муміфікація), вологий некроз (гангрена), ампутація пальців чи стопи – ось важкий, але неминучий шлях більшості хворих, які нехтують лікуванням. Варто задуматися і при появі перших ознак захворювання звернутися до лікаря. Облітеруючим атеросклерозом судин ніг займаються судинні хірурги. Чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим легше і успішніше пройде медикаментозне лікування. А якщо буде необхідно оперативне хірургічне втручання, то на сьогоднішній момент існує широкий ряд найрізноманітніших операційних методів. І судинна хірургія не стоїть на місці. Найголовніше – це ваша оперативність і небайдужість до власного здоров’я.

Тому приготуйтеся проходити профілактичне лікування один або два рази на рік і при необхідності звертатися до лікарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code