vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

До чого призводить нестача вітаміну Д?

Напевно, всі сьогодні знають про небезпеку, яку представляє нестача вітаміну Д, особливо для дитячого організму. Однак і для дорослих така ситуація не несе нічого приємного, оскільки, якщо це явище у немовлят призводить до рахіту, у дорослих людей така вітамінна недостатність викликає остеопороз.К чему приводит недостаток витамина Д?

Хто страждає від нестачі цього вітаміну?

Найчастіше велика частина світового населення відчуває нестачу вітаміну Д, причому мова йде не тільки про північних країнах, де мало сонця і багатих вітамінами фруктів. Навіть у таких сонячних країнах, як Індія, наприклад, ознаки нестачі цього вітаміну можна зустріти і у дітей, і у дорослих.

Звичайно, вітамін Д являє собою цілу групу мікроелементів, причому в одній групі знаходяться як ті речовини, що потрапляють в організм разом з їжею, так і ті, які виробляються людським організмом під час перебування під сонячними променями. Ці компоненти отримали назви ергокальциферолу (харчове походження) і холекальциферолу (продукт власного синтезу).

Наслідки нестачі вітаміну Д в організмі

Так склалося, що саме холекальциферол відомий більше під назвою вітаміну Д. Багато батьки добре знають, авітаміноз вітаміну Д в організмі дитини призводить до порушень росту і розвитку скелета, внаслідок яких розвивається вищезгаданий рахіт.

Якщо людина вже доросла, і рахіт йому не загрожує, то це не означає, що недостатність вітаміну Д на ньому ніяк не позначиться. Дорослий організм реагує на брак «сонячного вітаміну» розвитком шкірних захворювань, нервових розладів, а ще підвищеною крихкістю кісткової тканини – остеопорозом. Крім цього, такі серйозні захворювання, як рак і діабет, набагато частіше вражають тих людей, в організмі яких виявляються симптоми дефіциту вітаміну Д.

Встановлене опис такої хвороби, як рахіт, зробив англійський ортопед Глиссон у другій половині сімнадцятого століття. Однак, незважаючи на таку тривалу історію, випадки захворювання рахітом присутні і в сьогоденні. Правда, в наш час це захворювання відносять до розряду «соціальних», оскільки найчастіше хворіють ті з дітей, які ростуть в несприятливих умовах. Єдине, чого вдалося добитися медикам – це зниження темпів поширення хвороби, обмеження числа випадків захворювання.

Реакція дитячого організму

Доведено, що при нестачі вітаміну Д в організмі немовляти виникає порушення обміну мікроелементів, як кальцій і фосфор, внаслідок чого починає страждати складу кісткової тканини – стає неможливим її зростання і зміцнення. Згодом це явище доповнюється збоями в роботі нервової системи та порушеннями функціонування деяких внутрішніх органів.

Основні причини того, що організм недоотримує цей вітамін, можуть бути наступними:

  • погане (неповноцінне) харчування дитини;
  • занадто мала кількість сонячних променів (організм повинен виробляти більше вітаміну Д самостійно);
  • можливі патології в період виношування, складні пологи, гіподинамія.

Батьки завжди можуть помітити ознаки того, що у дитини спостерігаються симптоми нестачі вітаміну Д. Насамперед слід почати турбуватися, коли на черепі малюка стають дуже помітними лобові і тім’яні горби, а потилицю стає практично плоским, тобто форма голови перестає бути овальною. А ще слід звернути увагу на зменшення кількості волосся, аж до облисіння: це фактор також може сигналізувати про початковій стадії рахіту.

Крім цього, кістки рук і ніг (іноді навіть грудної клітини) можуть покритися своєрідними наростами, відомими під назвою «чотки». А в найбільш складних випадках відбувається навіть викривлення кісток ніг, які деформуються в х-подібну або про-подібну форму. До того ж піддаються зміні м’язи живота, за рахунок чого він починає випирати вперед.

Особливості профілактики

Оптимальним варіантом було б прийняти профілактичні заходи і попередити хворобу.

Для того щоб не допустити нестачі вітаміну Д, потрібно не так вже й багато:

  1. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, особливо в сонячні дні. При цьому не так важливо, чи буде тепла літня погода або зимовий день, головне, щоб промені сонця потрапляли на шкіру дитини.
  2. Правильне харчування. Для його організації необхідно контролювати вживання в їжу продуктів, багатих вітаміном Д: риба жирних сортів (скумбрія, сьомга), молоко та продукти з неї, яйця, сир. Крім того, не варто забувати і про користь свіжих фруктів і овочів. Крім іншого, можна доповнити раціон дозою вітаміну в капсулах, попередньо проконсультувавшись з лікарем.
  3. Звичайно, фізична активність. Поки дитина зовсім маленький вправи йому замінить масаж, зроблений кимось із батьків. Трохи пізніше, коли дитина підросте, можна буде переходити до зарядки і загартовуванню.

Якщо захворювання не вдалося запобігти, то рахіт потрібно лікувати, і робити це краще під контролем фахівця. Не можна допускати передозування, оскільки надлишок вітаміну Д так само небезпечний, як і недостача.

Як вилікуватися від цієї хвороби?

Під лікуванням мається на увазі прийом вітаміновмісних препаратів при постійному відстеженні показників, що відображають склад крові. Призначаються процедури опромінення ультрафіолетом, враховуючи індивідуальні особливості дитини. На період процедур прийом вітамінів скасовується.

Звичайно, рекомендовані вправи і лікувальний масаж. Деякі рецепти народної медицини пропонують використовувати настій дубової кори або череди для купання дитини.

Всі перераховані рекомендації застосовні до явища дитячого рахіту. Однак це зовсім не означає, що дорослі люди не можуть захворіти. У них ця недуга може протікати в трьох стадіях: легка, середня і важка. У першій стадії рахіт протікає практично безсимптомно. При середній стадії захворювання симптоми можуть свідчити про можливість появи ускладнень, наприклад, короткозорості та остеопорозу. Третя і найбільш важка стадія передбачає не лише посилення остеопорозу, але і захворювання зубів, разом з пародонтозом. Не так давно фахівці довели, що вітамін Д чинить імуномодулюючу дію. А зниження показника вітаміну в крові може спровокувати туберкульоз, червоний вовчак, діабет та інші захворювання аутоімунного типу.

Найвищий вміст в організмі вітаміну Д припадає на вересень (для північної півкулі), як правило, цього рівня вистачає до кінця січня. Після чого знадобиться додатково вживати вітамін в капсулах.

Причинами нестачі вітаміну Д у дорослих є постійна робота в закритих приміщеннях, надмірне вживання сонцезахисних засобів і відмова від прогулянок під приводом профілактики меланоми. Фахівці стверджують, що достатньо проводити хоча б 10-20 хвилин на сонці щодня, щоб не допускати критичного рівня вітаміну Д.

Люди, що дотримують строгу вегетаріанську дієту, можуть постраждати від недостатньої кількості цього вітаміну, який повинен надходити і через харчування.

Недолік вітаміну Д може проявитися у вагітних або годуючих жінок. В основному з-за специфічної дієти в цей період. Однак не можна мовчати про те, що при хронічній нестачі вітаміну в організмі жінки, їй буде складно завагітніти.

Літні люди повинні збільшувати прийом вітаміну, оскільки з віком (після 50 років) функція нирок з переробки вітаміну Д в активну форму може слабшати. Щоб не допускати цього, необхідно стежити за своїм харчуванням, приймати додаткові вітаміни або капсули риб’ячого жиру.

Добова доза вітаміну Д, рекомендована до споживання, становить від 5 мкг для дітей і дорослих до досягнення 50 років. Для літніх людей ця доза збільшується до 10 або 15 мкг залежно від віку.

Фахівець рекомендує додатковий прийом вітаміну Д приблизно протягом двох місяців, при цьому дозування підбирається індивідуально для кожного пацієнта.

Для дорослих список продуктів, рекомендованих до вживання, практично той же, що й для дітей, але з деякими уточненнями. Так, до вершкового масла додані кисломолочні продукти, сирі жовтки, а ще страви з морепродуктів. Перевіреним рецептом є прийом в їжу печінки тріски, тунця, скумбрії.

Крім того, сучасні дослідження вчених підтвердили, що надмірна вага і гіповітаміноз вітаміну Д взаємопов’язані. На даний момент ведуться розробки спеціальних програм, заснованих на правильному прийомі вітаміну, для спортсменів і людей, бажаючих схуднути.

Тривале та безконтрольне вживання вітаміну Д (в будь-яких кількостях) може позначитися на організмі людини вкрай негативно. Симптоми гіпервітамінозу можуть проявитися вже через п’ять або шість тижнів після початку прийому вітаміну Д при умові, що добова норма сильно перевищена. При надлишку цього вітаміну в крові рівень кальцію стає занадто високою, і він може формувати камені в нирках. Крім того, подібне самолікування може призвести до стрибків артеріального тиску, почуття слабкості, знервованою станів, розвитку судом. Якщо з’являються подібні симптоми, необхідно відразу ж припинити прийом вітаміну, різко скоротити продукти, багаті кальцієм. Для дітей виражені симптоми гіпервітамінозу Д свідчать про необхідність якнайшвидшої госпіталізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code