vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Здоровий спосіб життя і його складові

Поговоримо про те, що ж таке здоровий спосіб життя і його складові. Насамперед, це душевний комфорт, який складається з фізичного, психологічного та соціального здоров’я. У більшості випадків сама людина винен у своїх хворобах. Для підтримки здоров’я та його збереження потрібні постійні зусилля. Але як важко відмовитися від усталених звичок! Для того, щоб вести здоровий спосіб життя, необхідна сильна мотивація.

Здоровый образ жизни и его составляющие

З чого складається це поняття?

Якщо ви твердо вирішили, що тільки ЗСЖ допоможе вам здійснити свої плани, забезпечити добробут близьких, що цьому немає альтернативи, тоді вперед! Але перш чим змінювати своє життя, треба розібратися, що ж таке ЗСЖ, що впливає на наше здоров’я.

Фактори, що впливають на здоровий спосіб життя – це і екологічна обстановка, в якій живе людина, і режим праці і відпочинку, і звички, як шкідливі, так і корисні, і стиль харчування, і емоційний настрій.

Здоровий спосіб життя не тільки зберігає наше головне багатство – здоров’я, але і забезпечує здатність пристосовуватися до мінливих умов життя, виконувати свої соціальні функції у повному обсязі. Крім того, здоровий спосіб життя – шлях до активного довголіття.

У чому полягає здоровий спосіб життя?

Багато хто задається питанням, які чинники, що визначають здоровий спосіб життя. Одним з визначальних факторів є правильне харчування. В юності, як правило, людина багато рухається, і в зв’язку з цим організму потрібна енергія. Для її отримання необхідно повноцінне харчування. Але не переїдання! Їжа повинна бути різноманітною, включати в себе всі необхідні людині речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни.

До речі, холестерин в деякій кількості необхідний організму. Він входить до складу мембран клітин тіла, використовується для синтезу багатьох гормонів, вітаміну D, жовчних кислот. Але споживання великої кількості жирної їжі призводить до надлишку холестерину в організмі. Ліпопротеїди низької щільності, звані «поганим» холестерином, викликають утворення бляшок на стінках артерій. А це, в свою чергу, може призвести до інфаркту або інсульту.

Тому не варто налягати на жирну їжу, особливо у старшому віці. З роками потреба в їжі взагалі зменшується. Як правило, людина менше рухається, менше витрачає свою енергію, тому і харчування треба скоротити. До того ж, обмін речовин стає повільнішим.

А значить, і їжі літній людині потрібно менше. Не треба сідати на строгі дієти. Варто просто класти собі порції поменше. Крім того, слід, як вже говорилося вище, зменшити кількість жирних продуктів у раціоні. Ще можна зменшити споживання солі і рафінованого цукру.

Сіль не перетравлюється і не засвоюється організмом людини. Вона затримує воду в організмі. А якщо згадати, що вода – це основна складова нашого тіла, зрозуміло, що сіль сприяє ожирінню. Сіль може призвести до хвороб нирок, сечового міхура, серця й судин. Цукор теж збільшує ризик ожиріння, крім того, може стати причиною діабету і серцевих захворювань. Цукор пригнічує імунітет людини. Він прискорює процеси старіння.

Що ж треба їсти? Які компоненти повинно включати наше харчування? Варто відмовитися від синтетичних продуктів на користь натуральних. Вживайте більше клітковини, вона міститься у фруктах і овочах, в цільнозернових продуктах. Клітковина не викликає коливань рівня глюкози в крові, вона повільно перетравлюється і надовго зберігає відчуття ситості. Їжте більше риби і горіхів. Риба, особливо жирна, містить «хороший» холестерин, необхідний кожній людині.

Скільки разів на день потрібно їсти? Ми звикли до триразовому харчуванні, проте для того, щоб підтримувати оптимальну масу тіла, краще харчуватися 4-6 разів на день. Калорійність порцій повинна бути приблизно однаковою, а інтервал між прийомами їжі не повинен бути більше чотирьох годин.

Спорт у гонитві за здоров’ям

Наступним компонентом ЗСЖ є заняття спортом. Дотримуватися здоровий спосіб життя та займатися спортом – для багатьох це синоніми. Фізична активність необхідна людині. Людина народжена, щоб рухатися.

При відсутності руху він хворіє. Спорт стимулює обмінні процеси, роботу серця, легень, мозку, кровообіг.

У людей, що ведуть сидячий спосіб життя, заняття спортом знімають втому і роздратування.

При заняттях спортом виробляються ендорфіни, відповідальні за гарний настрій людини.

Бігайте, плавайте, танцюйте, катайтеся на лижах і ковзанах. Тим, хто постарше, рекомендуємо як можна більше ходити. Зауважимо, що під спортом розуміються заняття фізкультурою, а не боротьба за олімпійські рекорди. Кожен може вибрати собі фізичне навантаження по своїм силам.

Відповідаючи на питання, як підтримувати здоровий спосіб життя, не можна не зупинитися на обов’язковому дотриманні режиму праці та відпочинку. Це необхідно, щоб підтримувати високу працездатність, бути успішним.

Інші складові

Праця корисна для людини, якщо він спланований рівномірно, якщо тривалий період неробства не змінюється напруженим багатогодинним працею, якщо періоди праці змінюються постійними невеликими періодами відпочинку. Якщо співробітник вісім годин проводить на роботі, щогодини необхідний десятихвилинну перерву на відпочинок. Повне відновлення організму відбувається у вихідні дні. При цьому треба зауважити, що відпочинок вдень не повинен бути пасивним. Людина відчуває себе найкраще, якщо вид відпочинку протилежний виду праці, тобто якщо праця розумова, відпочинок має полягати у занятті фізкультурою і спортом. І навпаки. Для підтримки гарного самопочуття необхідний восьмигодинний сон. Причому, спати треба лягати в одне і теж час. За годину – півтора припинити заняття напруженою розумовою працею. Вечеряти не пізніше, чим за три години до сну. Спати треба лягати в добре провітреному приміщенні, у вільній нічний одязі. Якщо дотримуватися цих простих правил, можна добре виспатися і прокинутися з гарним настроєм.

Як ще дотримуватися здоровий спосіб життя? Необхідно зупинитися на психологічній складовій ЗСЖ. Звичайно, є життєві обставини, які псують нам настрій. Давайте з цим боротися. Адже можна по-різному ставитися до проблем. Наприклад, у вас був неприємний розмова з начальником. Може бути, вас навіть позбавили премії або оштрафували за запізнення. Подумайте, чи буде це обставина хвилювати вас через п’ять років? Якщо ні, то чи варто так переживати? ви хвилюєтеся через сина (дочки), який (а) ввечері десь затримується? Ну, це ж не в перший раз. Крім того, якщо станеться щось погане, вас тут же поставлять до відома. Не треба придумувати собі жахи заздалегідь. Краще займіться якою-небудь роботою або спортом, щоб відволіктися. Вам нагрубили в метро (автобусі)? Посміхніться у відповідь. Такої реакції грубіян точно не чекає. І ще одна рекомендація. Радійте тому, що маєте, а не переживайте через те, чого у вас немає. Сонечко світить – здорово! Пташки співають – чудово! Вдома чекає коханий чоловік – це ж щастя!

Як підтримувати здоровий спосіб життя і з чого почати?

Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння і прийом алкоголю ніяк не поєднуються зі здоровим способом життя.

Давайте спробуємо зробити ранкову зарядку. Всього якихось десять хвилин, і ви повністю прокинулися і повні сил для плідної дня. Вибирайте вправи, які вам по силам. Надалі склад вправ і навантаження можна збільшити. Але головне – постійність. Кожен день – десять хвилин. Організуйте собі активний відпочинок. У наш час для цього існує маса можливостей. Велосипед або басейн? Тренажери або теніс? Пробіжки? Прогулянки по лісі?

Вибирайте те, що вам по душі.

Загартовуйтеся! Не варто відразу пірнати в ополонку, почніть з обтирання вологим рушником, прохолодного душу. Хороший також контрастний душ: чергування гарячих і холодних потоків води. При цьому покращується кровообіг, так і простуд буде важче до вас дістатися.

Харчуйтеся правильно. Намагайтеся мислити позитивно. Не чекайте неприємностей, не кличте їх. Посміхайтеся, даруйте свої посмішки людям! Будьте соціально активними. Працюйте, вчіться, будуйте плани і досягайте поставлених цілей. Ось в чому полягає здоровий спосіб життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code