vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Яким може бути порок серця

Серед усіх захворювань серця вада клапанного апарату виділяються в окрему групу. Серце, як відомо, є життєво важливим органом і складається з м’язової тканини, що називається міокардом і сполучної. До сполучної тканини відносять серцеві клапани і стінки великих судин. Вроджені або придбані структурні зміни та деформації серцевих клапанів, перегородок, великих судин, що відходять від органу, називають пороками серця. Пороки серця призводять до недостатнього кровообігу з-за зміни кровотоку всередині органу.

Каким может быть порок сердца

Чотирикамерне серце складається з двох частин, і вони розділені між собою перегородкою, тому кров, що проходить в них не змішуватися. У правій частині серця проходить венозна кров, а у лівій половині – артеріальна. Функція органу полягає в послідовному і ритмічному скороченні його структур, що і забезпечує кровотік всього організму. Венозна кров по малому колу кровообігу проходить в легені, де збагачується киснем і направляється в ліві відділи органу. Звідти при його скороченні кров спрямовується в аорту і рухається по великому колу кровообігу, маючи всі органи і тканини, і повертається в праві відділи серця.

Які вади можуть бути

Пороки серця можуть бути вроджені і набуті. Вроджені вади утворюються до народження в період внутрішньоутробного розвитку на 2-8 тижні вагітності. Вони є найбільш небезпечними і залишаються однією з головних причин смертності у дітей. Виникають вони по ряду генетичних і екологічних факторів. Основні причини вроджених вад:

 • захворювання (краснуха, грип, цукровий діабет, червоний вовчак);
 • шкідливі звички (алкоголь і тютюнопаління);
 • хімічні речовини (фарби, лаки, нітрати);
 • лікарські препарати (антибіотики, НПЗЗ);
 • генетичні зміни в хромосомному наборі;
 • іонізуюче випромінювання.

Найбільш небезпечною і поширеною причиною розвитку пороку є інфекційне захворювання краснуха. Порок серця у плода викликає прийом алкоголю, особливо в перші три місяці, коли відбувається формування внутрішніх органів дитини. Негативний вплив на розвиток чинять шкідливі умови праці, пов’язані з хімікатами, фарбами, шкідливими випромінюваннями. Кількість різних патологій збільшується при виношуванні плоду жінками після 35 років. Генетичні зміни в наборі хромосом є, наприклад, причиною захворювання серця пороку тетрада Фалло.

Набуті вади серця формуються після народження протягом усього періоду життя. Основними причинами їх розвитку стають травми й захворювання: ревматизм, атеросклероз, сифіліс.

Порок клапана серця буває простий у вигляді стенозу або недостатності, поєднаний або комбінований. При одночасному пороці стеноз і недостатність проявляється на одному клапані, при комбінованому на кількох.

Коли венозна і артеріальна крові не змішуються і тканини отримують достатню кількість кисню, захворювання відносять до білим пороків. У тому випадку, якщо відбувається змішування венозної і артеріальної крові в результаті перетікання між правою і лівою частинами серця захворювання відносять до синіх вад. При цьому кров в аорту потрапляє змішана і виникає кисневе голодування тканин, що проявляється синюшністю шкіри губ, вух, пальців.

В залежності від місця їх положення розрізняють вади клапанів і перегородок. Вади перегородок локалізуються на міжшлуночкової і міжпередсердної розділових стінках серця. Вади клапанів серця в клінічній практиці такі:

 • стеноз мітрального клапана;
 • недостатність мітрального клапана;
 • стеноз аортального клапана;
 • недостатність аортального клапана;
 • стеноз тристулкового клапана;
 • недостатність тристулкового клапана;
 • стеноз легеневого клапана;
 • недостатність легеневого клапана.

Чотирикамерне серце являє собою м’язовий насос, що складається з лівого і правого передсердь і, відповідно, двох шлуночків. Кров спочатку надходить у передсердя, потім прямує в шлуночки. З лівого шлуночка кров за найбільшою аорті викидається із серця і рухається по кровоносних судинах всього організму, потім повертається у праве передсердя. Вона з передсердь проходить в шлуночки через атріовентрикулярні клапани. Правий атріовентрикулярний клапан називається трикуспідального або тристулковий, лівий носить назву мітральний. В устя аорти знаходиться третій отвір або клапан. Він забезпечує струм крові з лівого шлуночка в аорту. Між легеневою артерією та правим шлуночком знаходиться четвертий клапан. Ці чотири отвори можуть бути дуже широкими, і тоді клапани не будуть щільно їх закривати і кров буде повертатися назад. Отвори можуть бути занадто вузькими, і патологія буде називатися стенозом.

Частіше інших зустрічаються аортальні і мітральні пороки.

Недостатність мітрального клапана

Двома основними причинами вад розвитку серця є атеросклероз, ревматизм. Третя причина – сифілітичне ураження. Ці причини роблять стінки клапанів як би понівечені: зморщеними або разбухшими. Ревматизм зазвичай проявляється лихоманкою і підвищенням температури. Розвивається він на тлі ангіни. Ці захворювання викликаються стрептококами. І тому дуже важливо правильно і до кінця вилікувати ангіну. Ревматизм поступово роз’їдає клапани серця, і виникає недостатність аортального. Симптоми і ознаки недостатності аортального клапана:

 • болі в області серця;
 • збільшення лівого шлуночка;
 • блідість;
 • втома;
 • задишка;
 • мерехтіння зіниць;
 • мимовільне похитування головою;
 • капілярний пульс нігтів.

Недостатність мітрального клапана відноситься до блідим пороків, тому у хворого виявляється блідість шкіри. Причому розвиватися цей порок клапана серця може роками і спочатку ніяк себе не проявляти. Кров викидається буде знову повертатися в серце. Ліва його частина буде поступово збільшуватися, але кисневе голодування серця і організму буде тільки наростати. Нестача кисню в серці проявляється болем за грудиною і в лівій половині грудної клітини. Виникає стенокардія. Потім починаються непритомність, що пов’язано з кисневим голодуванням мозку. Спостерігається симптом мерехтіння зіниць: вони стають то більше, то менше. Збігається з ритмом серця. Мерехтіння зіниць носить назву симптом Ландольфи. Також може проявлятися симптом, при якому пацієнт мимоволі хитає головою в такт серця.

Мітральний стеноз

Мітральний стеноз є як би візитною карткою ревматизму, який в основному розвивається в результаті частих ангін. Симптоми мітрального стенозу:

 • втома;
 • мітральний рум’янець;
 • ціаноз;
 • яскраво виражена задишка;
 • збільшене ліве передсердя;
 • асиметричний і нерегулярний пульс;
 • кровохаркання.

Після перенесених ангін у людини виникає втома. Змінюється колір обличчя і з’являється мітральний рум’янець. Причому хворі виглядають молодше своїх років. Губи у них як би підфарбовані, хоча трохи синюваті. Ціаноз проявляється на губах, руках, вухах. З’являється яскраво виражена задишка. У цьому випадку задишка більшою мірою виражена, чим при інших вадах. Кров з лівого передсердя повинна витекти в лівий шлуночок і потім в аорту. Якщо отвір вузький, то ліве передсердя переповнюється, і дуже сильно розширюється. Воно є резервуаром для крові, яка виходить з легких, тому при цьому пороці найбільшою мірою у хворих виявляється задишка. Задишка завжди супроводжується збільшенням лівого передсердя. Пульс у хворого на лівій руці не прощупується, а на правій він нерегулярний. З’являється кров у мокротинні і кашель супроводжується кровохарканням. Причиною цього є перевантаження легенів, при якій в них виникає великий тиск.

Діагностика та лікування вад серця

Важливим способом діагностики є медичний огляд, при якому проводяться пальпація, перкусія (постукування), аускультація (прослуховування). При виявленні на огляді відхилень у роботі серця хворому призначається додаткове інструментальне обстеження: електрокардіографія, рентгенографія, ехокардіографія з Допплер-кардиографией.

Постійне обстеження проходять вагітні жінки, у яких прослуховуються і серцеві скорочення плода. Перший час за новонародженою дитиною проводиться спостереження, і у нього регулярно слухають серцеві шуми. Діти дошкільного та шкільного віку проходять диспансеризацію, при цьому їх оглядає педіатр і прослуховує серце.

Лікування вад проводять терапевтичними та хірургічними методами. В основному для повного лікування необхідна хірургічна корекція. Операції роблять на відкритому серці і кардиоваскулярным методом. Цей метод застосовується, наприклад, при закритті отворів на міжшлуночкової і міжпередсердної перегородки. Доступ до серця здійснюється шляхом введення через вени зонда, який дозволяє з допомогою окклюдером закрити отвір в перегородці. При цьому не потрібно тривалого реабілітаційного періоду. Хворий ходить вже в день операції і через кілька днів виписується із стаціонару. Після операцій на відкритому серці потрібна реабілітація протягом 2-6 місяців. Операції за показаннями проводяться в будь-якому віці, починаючи від декількох днів життя новонароджених дітей.

Медикаментозне лікування призначається строго лікарем-кардіологом. При цьому можуть бути використані лікарські препарати: судинорозширювальні, серцеві, антитромботичні, гіпотензивні, сечогінні та ноотропні. Склад, схему і дозування лікарських препаратів визначає лікар залежно від тяжкості захворювання.

Вкрай важливо при цьому відмовитися від шкідливих звичок і обмежити фізичні навантаження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code