vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як правильно встати на облік по вагітності?

Перше, що потрібно зробити жінці, яка дізналася про свою вагітність і планує народжувати – встати на облік по вагітності в гінекологічному кабінеті. Спостереження можливе і в місцевій жіночій консультації, і в недержавному медичному закладі, а також в перинатальному медичному центрі при пологовому будинку. Вибір засновують на своїх умовиводах та фінансової спроможності.

Как правильно встать на учет по беременности?

Що потрібно для постановки на облік вагітної?

Перелік необхідних документів та приладдя:

 • документ, що підтверджує особу пацієнта (паспорт);
 • страховий поліс;
 • всі дані за результатами аналізів, виконаних протягом останнього року, у число яких входять аналізи щодо поточної вагітності, укладення з стаціонарів різного профілю (при їх наявності);
 • пелюшка і шкарпетки для огляду на гінекологічному кріслі.

Безкоштовне спостереження здійснюється в жіночій консультації, що відноситься до району, в якому жінка прописана або проживає без постійної реєстрації. Постановка на облік по вагітності припускає пред’явлення двох обов’язкових документів – паспорта і поліса обов’язкового медичного страхування. Наявний на руках поліс (тут не має значення, де він був виданий) дає вагітній право надати їй певні послуги в будь-якій жіночій консультації або в пологовому будинку, де він визнається дійсним, що передбачено єдиною системою обов’язкового медичного страхування.

Зараз діє ряд нормативних актів, які обґрунтовують право на одержання від держави медичного обслуговування незалежно від території проживання. Якщо поліс відсутній і не буде пред’явлений, в цьому випадку можливе надання лише разової невідкладної медичної допомоги.

Куди краще вставати на облік?

Має сенс звернутися до жіночої консультації, в якій жінка спостерігалася кілька років або останнім часом, щоб зберегти нерозривний зв’язок медичного анамнезу, так як саме у доктора знаходяться необхідні відомості про здоров’я, діагнози, результати аналізів і призначеного лікування. При первинному зверненні в інше місце ця інформація буде відсутня. І, як наслідок, деякі захворювання можуть виявитися не прийняті лікарем до уваги. Орієнтуватися варто на відстань від будинку до консультації: відмінний варіант зі зручним шляхом прямування. Якщо не має можливості дотримуватись таких умов, тоді слід йти до жіночій консультації, де зберігаються всі відомості. Також потрібно отримати виписку про попередні історії хвороб та оперативні втручання.

Нерідкі випадки, коли вагітна має прописку в одному з районів міста, живе ж не в цьому районі. Тоді дозволено спостерігатися в поліклініці за місцем проживання.

Так заведено, що прийом жінок у жіночій консультації веде акушер-гінеколог, прикріплений до конкретного переліку будинків. Однак жінка має право знати, що вона може спостерігатися будь-яким акушером-гінекологом, який працює в даній консультації. Вибрати іншого лікаря можна, якщо раптом виникають якісь складнощі у взаємодії з призначеним лікарем.

Не забороняється спостереження і в недержавних медичних центрах. Тоді варіантів вибору з’являється набагато більше – і щодо самого центру, і щодо спектру послуг.

Вибір центру непогано засновувати і на враженнях пацієнток, що вже спостерігалися там. Потім слід визначитись з доктором і підписати договір. Останній має юридичну силу і буде незамінним при виникненні розбіжностей з центром.

Вартість контрактів може змінюватись в межах 10-60 тисяч рублів. На неї впливає набір обстежень, число консультацій лікарів, термін вагітної при зверненні та ряд інших факторів. Важливо обов’язково уточнити наявність у медичному центрі, обраному в якості об’єкта для постановки на облік, про надання дозволу обмінних карт. Не всі існуючі ліцензії для окремих категорій медичної акушерської допомоги служать гарантією видачі такого документа.

Обмінна карта є документом, в якому збираються результати проведених аналізів в період вагітності. Карта буде затребувана пологовим будинком при вступі на пологи. Майбутню маму, яка не має на руках обмінної карти, мають право прийняти лише в обсерваційне відділення пологового будинку. Туди поміщають всіх необстежених пацієнток, що мають різні захворювання інфекційної природи. Після 28-го тижня вагітності жінці видають на руки обмінну карту.

Також в комерційному медичному центрі варто з’ясувати і видачу клієнткам аркушів непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами. Іншими словами, є можливість оформлення в них лікарняних і декретних відпусток. Процедура взаємодії з акушером-гінекологом буде мати схему, яка практикується в жіночих консультаціях.

Ще одна альтернатива спостереження при вагітності – облік у медичному центрі безпосередньо при пологовому будинку. Його безперечна перевага в порівнянні зі всіма іншими варіантами – обстеження вагітної і прийняття пологів одним і тим же акушером-гінекологом.

На якому терміні потрібно ставати на облік?

Ранні терміни вагітності (до 12 тижнів) є оптимальним часом для першого візиту до фахівця. Це забезпечує більше шансів для сприятливого перебігу всієї вагітності і періоду пологів. Протягом цього часу потрібно здати аналізи і пройти всіх фахівців.

Акушер-гінеколог систематично відстежує стан здоров’я пацієнтки та плода, рекомендує обстеження на кожному інтервалі вагітності. Крім цього, держава виплачує допомогу всім пацієнткам, які звернулися перший раз до 12 тижнів, після виходу ними до декретної відпустки. Розмір одноразової допомоги фіксований і дорівнює 50% мінімальної оплати праці.

Яка схема взаємодії з доктором?

При першому візиті гінеколог з’ясовує все, що стосується здоров’я майбутньої мами. Він зважує, проводить вимірювання тазу тазомером (спеціальне пристосування на зразок великого тупоконечного циркуля), проводить огляд на кріслі, бере мазок. Дані цих вимірювань і обстежень служать підставою для опису плану вагітності та з’ясування можливих ускладнень. Лікар роз’яснить, як правильно харчуватися в цей період, які медикаменти приймати, призначить час здачі аналізів і наступних відвідувань.

Стандартами передбачені безкоштовні медичні обстеження. Зокрема це:

 • аналізи крові: загальний (з пальця), на біохімію (з вени), на ВІЛ, сифіліс, гепатит В;
 • аналіз сечі (загальний);
 • обстеження піхви;
 • УЗД;
 • прийом офтальмолога, стоматолога, терапевта.

Існуючі хвороби матері є приводом для призначення додаткових обстежень. Необхідність обстежень, що не входять до стандартних аналізів, передбачає їх проведення за рахунок власних засобів. Вагітним у більшості поліклінік надається переважне право проходити без черги, на це можна тактовно вказати під час відвідування фахівця.

Перед візитом до гінеколога краще скласти список питань на хвилюючі теми. Він дозволить утримати у фокусі уваги всі деталі, які треба обговорити з лікарем.

Якщо акушер-гінеколог виявить значні відхилення від норми протягом 9-місячного терміну, тоді він направить жінку до профільного медичного центру. Наприклад, вагітна перебуває на обліку у гінеколога в районній консультації, тоді породіллю направляють в обласний медичний центр акушерства і гінекології.

Яка тривалість декретної відпустки?

Лист непрацездатності вагітної складається гінекологом або лікарем загальної практики (якщо перший відсутній) на період:

 • без виявлених труднощів – 140 днів календаря для вагітної (з них 70 – доплогові і 70 – постпологові);
 • багатоплідність дає право продовжити період до 180 днів (28 тижнів для вагітної);
 • складні пологи додають 16 днів календаря (тоді загальна тривалість періоду до і після пологів дорівнює 156 днів календаря).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code