vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Варто сповивати новонародженого і як це робити правильно

Багато молоді мами ще до народження первістка відчувають страх, викликана незнанням та невмінням. Вони задаються питаннями: «Як сповивати новонародженого?», «Як правильно годувати дитину?», «У яких випадках слід бігти до лікаря, а в яких не варто хвилюватися?». Багато, підходячи відповідально, читають масу літератури, щоб навчитися не тільки справлятися з елементарними материнськими обов’язками, але і зрозуміти особливості організму маленького чоловічка.

Стоит ли пеленать новорожденного и как это делать правильно

Новонародженими називають всіх дітей в перші 4 тижні після появи на світ. Батькам тільки здається, що їх дитина – порцелянова лялечка, насправді його організм влаштований так, що, з’явившись на світ, він легко може пристосуватися до будь-яких умов, будь то холод чи спека. У новонародженого включаються захисні й пристосувальні механізми, всі органи починають працювати відразу. Цей період розвитку впливає на здоров’я дитини в цілому, тому так важливо правильно організувати годівлю, гігієнічні процедури, простежити за становленням періодів сну і неспання.

Якщо батькам пощастило і доношений дитина, тобто народився після 38 тижнів, маса тіла його буде близько трьох кілограмів (у дівчаток вона трохи менше, чим у хлопчиків). Мама може злякатися з-за втрати ваги у перші дні, але якщо це 200 грамів, то це нормальний процес втрати рідини, який проходить кожна дитина. Через тиждень він набирає вагу, повністю відновлюючись.

Довжина тіла здорової дитини трохи менше 60 сантиметрів, а шкіра рожева і еластична. Щоб захистити немовля від мікробів, шкіра виділяє лізоцим, тому настільки важливо правильне дотримання гігієни, адже чиста шкіра з відкритими порами виділяє більше речовини. Температура тіла дитини коливається в межах 36 градусів, трохи підвищуючись до вечора.

Крик дитини повинен бути гучним, а сам немовля – активним, так як, всупереч існуючій думці, немовлята можуть не тільки ковтати і смоктати, але також вистачати, мають плавальними, опорними і кроковими рефлексами. На голові дитини розташовані два джерельця. Не варто лякатися їх: це всього лише місця, де кістки мозку недостатньо закріплені між собою. З часом джерельця зникають. Своїми реакціями дитина з перших же днів показує, що у нього розвинений смаковий апарат. З перших днів у дитини дуже розвинені нюх і дотик, а от зір – ні. Рух очних яблук не контролюється, немає належного сприйняття предметів. Якщо нирки і кишечник дитини здорові і добре працюють, перші кілька днів він буде мочитися близько 6 разів на день, потім частіше; частота стільця – близько 5 разів на добу. Саме тому так важливо навчитися правильно сповивати дитину. Краще навіть навчитися цьому мистецтву заздалегідь, адже це не одноразова дія, яке можна зробити і забути, матусям доводиться робити це постійно.

Сповивати або не сповивати – ось в чому питання

Затяті противники сповивання стверджують, що воно руйнує дотик дитини і заважає йому розвиватися швидко і гармонійно, як годиться. Якщо говорити про тугому сповивання, як у старовину, коли дитина без руху лежав в пелюшці з випрямленими руками і ногами, то варто погодитися з лікарями, які помітили такі наслідки, як порушення кровообігу, підвищену нервозність і роздратованість немовляти, порушення дихання, зниження імунітету, вивихи і багато іншого.

Навіщо ж стали сповивати дітей? Справа в тому, що дитина в утробі звикає до тісноті і комфорту, материнського тепла. Всього цього він позбавляється, лише з’явившись на світ. Вільно бовтаються руки і ноги ще не сприймаються новонародженим на належному рівні. Пелюшка ж, стискаючи його м’яко, дає йому відчуття тепла, захищеності, комфорту, можливість взяти улюблену позу і посмоктати кулачок, рівень нервозності знижується.

До всього потрібно підходити без фанатизму. Звичайно, бездумне обмотування немовляти, та ще й неправильне, лише гальмує розвиток. Але не потрібно вірити заявам про те, що сповивання – це насильство над особистістю, адже не дарма в Росії повивальники багато років передавалися, як талісмани, від бабусь до внучок. Сповивати дитину потрібно не завжди. Наприклад, перебуваючи з матір’ю, він одразу відчуває комфорт і тепло. Лежачи в материнських руках, він не піднімає ручки. Але що робити, коли мамі треба займатися господарством, привести себе в порядок або вирішити інші питання.

Зазвичай це відбувається у віці 7 місяців або трохи пізніше.

Свобода в пелюшці

Сучасні лікарі радять вільне сповивання, щоб дитина міг, коли захоче, обмацати щось, посмоктати кулачок або розмахувати ручками і ніжками. Одягу при цьому крім пелюшки має бути мінімум: так дитина відчуває своє тіло. Приблизно після третього тижня життя можна сповивати малюка під ручки, тобто укутувати з ніжками, при цьому даючи їм певний простір. Ручки дитини, залишаючись на волі, можуть помацати предмети, до яких тягнуться (наприклад, іграшки в колисці). Якщо ви помітили, що дитина рідше піднімає ручки під час сну, можна також перейти до пеленанию під ручки.

Якщо дитині довелося пережити стрес при народженні, яка позначилася на його нервовій системі, підкидання можуть спостерігатися аж до 9 місяців. Слід індивідуально підходити до кожного малюка, не торопя його.

Одяг новонародженого

Вибір самої пелюшки – завдання нелегке. Слід враховувати особливості немовлят і, виходячи з цього, міркувати про вибір. Пелюшка повинна бути м’якою, приємною, адже шкіра дитини дуже ніжна і треба виключити будь-яку ймовірність натирання. Крім того, пелюшка повинна добре вбирати вологу. Підтримуючи температуру новонародженого, якісна пелюшка не дозволяє йому переохолодитися або навпаки перегрітися. Потрібно відслідковувати, щоб на полотні не було швів, необроблених ділянок, рюшів. Жінки, які пройшли через радості сповивання, рекомендують пелюшки з ситцю, фланелі і сатину. Нещодавно у продажу з’явилися вироби з 100-відсоткового трикотажу. Не варто, заощаджуючи час і гроші, купувати пелюшки з декількох тканин або зовсім з невідомого матеріалу.

Здавалося б, в пелюшках не може бути нічого особливого, але вони дуже різняться. Так, є зимовий варіант, наприклад, для прогулянок, який схожий на ковдрочку. Ситцеві, тонкі пелюшки підійдуть для спекотної погоди. Краще зайнятися вибором якісних пелюшок до народження дитини, купивши по 5-10 штук пелюшок з різних матеріалів на різні випадки. Розмір стандартних пелюшок для дітей до 2 місяців – 100х100. Далі дитина підростає, і знадобляться пелюшки великих розмірів.

Правильне сповивання

Визначивши для себе, що ви на стороні консерваторів і вікової історії, і віддавши перевагу сповивання, а також вибравши пелюшки для малюка, потрібно впоратися з самим головним: засвоїти, як правильно сповивати дитину. Дитині властиво згинати ноги в колінах і розводити їх, тому ніколи не слід, укутуючи, випрямляти ноги новонародженого: таке сповивання може призвести до хвороб і деформації. Занадто туге стиснення пелюшки навколо малюка порушує його кровообіг. Звичайно, під час процедури варто дивитися на реакцію самого малюка, який своїм спокійним або, навпаки, знервованою поведінкою дасть підказку до подальших дій.

Якщо раніше існували тільки квадратні шматки полотна, зараз з’являються пелюшки з зав’язками, що значно полегшує життя мамам. Конверти для новонароджених, схожі на спальний мішок, застебнутий на блискавку, останнім часом особливо популярні серед батьків. Для сповивання потрібна не тільки пелюшка, але і комод. Такі пристосування дуже зручні, адже вони влаштовані так, щоб дитина не зісковзнув і не впав, при цьому в них багато місця для будь-яких дитячих речей та іграшок. Комод накривається м’яким чохлом, який легко відпирається.

Сама схема сповивання нехитра:

  • у розправленому вигляді пелюшка поміщається на комод;
  • дитину кладуть зверху, щоб голова залишалася вільною, в той час як тулуб перебувало на пелюшки;
  • один кінець пелюшки обертається навколо дитини, а його край поміщається під спину, при цьому протилежна ручка залишається вільною;
  • те ж саме дію з іншим кінцем пелюшки;
  • утворився нижній край загинається;
  • з’явилися два кінця заводять за спину дитини по черзі.

Якщо говорити про вільне сповивання, не зачіпає рук дитини, верхній край пелюшки обертають навколо грудей. Навчившись класичного варіанту сповивання, мами без праці освоять і такі, як конверт або широке сповивання. Останнім рекомендовано лікарями при різних ортопедичних відхилення і застосовно до півроку. Воно дозволяє дитині зберегти саму природну для нього позу з відведеними ніжками і злегка зігнутими колінами. Важливо пам’ятати, що краще сповивати дітей після ванни, коли шкіра досить розпарена.

Який би спосіб сповивання новонародженого не був обраний і який би матеріал для пелюшок ні воліла мама, важливо, щоб вона враховувала реакції і бажання власної дитини і чітко усвідомлювала, де вигадка, а де реальність. Так, розповіді про те, що сповивання запобігає застуду, нічим не підтверджені. А туге сповивання не сформує ідеальних ніг вашій крихітці, але пелюшки допоможуть позбутися від страху, внісши почуття захищеності.

Матеріали для статті наданні gu-gu.info, ми дуже вдячні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code