vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Групи вітамінів

Не кожен знає про групи вітамінів. Для підтримки оптимальної роботи клітин, крім жирів, білків, вуглеводів, щодня в організм людини повинні надходити наступні речовини: вітаміни, мінерали, харчові волокна, пектин. Всі вони присутні в продуктах харчування. Вони відрізняються від білків, жирів і вуглеводів тим, що не калорійні. Тим не менш вони незамінні, оскільки беруть участь у всіх видах обміну речовин. Вони важливі в період активного росту дітей. Вони часто призначаються для лікування соматичних захворювань з метою зміцнення організму та підвищення імунітету. Які ж різновиди вітамінів є і яке їх призначення?

Группы витаминов

Особливості вітамінів

Вітаміни – це органічні сполуки, що проявляють у тканинах велику біологічну активність. Деякі з них утворюються в тканинах людини. Це вітамін D. Він утворюється в шкірі людини під впливом ультрафіолетового випромінювання. Більшість вітамінів потрапляє в організм через продукти харчування. Щоденна потреба в цих речовинах мала, вона вимірюється міліграмами, але, незважаючи на це, гостра нестача того або іншого вітаміну може призвести до різних патологічних станів. Недолік їх називається гіповітамінозом, а дефіцит – авітамінозом.

Для позначення цих речовин використовуються латинські літери. Виділяють 2 великі групи цих сполук: водорозчинні та жиророзчинні. До 1 групи належать вітаміни B, аскорбінова кислота і рутин. У більшій мірі ці речовини присутні у продуктах рослинного походження. Що стосується жиророзчинних сполук, то ця група включає в себе вітаміни A, D, E, K.

Особливістю останніх є здатність депонуватися в тканинах людини, зокрема, в печінці.

На сьогодні найбільшу цінність для людини мають наступні сполуки: A (ретинол), B1 (тіамін), В2 (рибофлавін), PP (нікотинова кислота), B5 (пантотенова кислота), В6 (піридоксин), вітамін Н (біотин), В9 (фолієва кислота), В12 (ціанокобаламін), C (аскорбінова кислота), D (кальциферол), E (токоферол), K (філохінон). Вітамін P представлений біофлавоноїдами. В аптеках можна придбати так звані полівітамінні препарати. У їх складі є вітаміни, а також мінерали (залізо, кальцій). Вони використовуються для попередження та корекції гіповітамінозів у дітей і дорослих.

Норма споживання

Представники будь-якої групи вітамінів повинні надходити в організм людини в потрібній кількості. Відомо, що харчування має бути раціональним і збалансованим. Потреба в цих речовинах залежить від багатьох факторів:

 • вік людини;
 • рід діяльності;
 • час року.

Норма вітамінів підвищується під час виношування дитини або у осіб, які займаються активною фізичною діяльністю. У багатьох людей існує кілька проблем: нестача тваринних білків, рослинних жирів, аскорбінової кислоти.

Добова потреба у вітаміні C дорівнює 90 мг. Даний вітамін швидко руйнується в процесі приготування їжі. Це потрібно враховувати. Вітамін С присутній в цитрусових (апельсини, лимони, грейпфрути), картоплі, капусті, зелені (петрушці), болгарському перці.

Норма в раціоні ретинолу становить 900 мкг (для дорослих). Для дітей норма знаходиться в межах від 400 до 1000 мкг. Вітамін B кожну добу повинен надходити в організм у дозі 1,5 мг. Добова норма рибофлавіну становить 1,8 мг. Велике значення для організму має вітамін B6 (піридоксин). Потреба в ньому становить 2 мг в день. Потреба в ціанокобаламіні становить 3 мкг.

Біологічна роль

З усіх груп вітамінів потрібно виділити антиоксиданти. Ці речовини попереджають процеси окислення в тканинах, що сприяє омолодженню організму. Представниками цієї групи є вітаміни A, C та E. Всі ці речовини виконують ряд важливих функцій в організмі. Ретинол бере участь в окисленні і відновленні різних речовин, він омолоджує клітини, прискорює їх зростання, забезпечує нормальний процес утворення білка. Ретинолом багата велику кількість продуктів. Наприклад, печінка, риб’ячий жир, натуральне вершкове масло, молоко, морква, перець, шпинат, зелень. Токоферол присутній в рослинному маслі, соєвому білку, зелені. Ось чому ці продукти потрібно регулярно вживати. Завдяки токоферолу здійснюється синтез нуклеїнових кислот і білків.

Для дитячого організму дуже важливий вітамін D. Він бере участь у формуванні кісткової тканини. За рахунок кальциферолу відбувається мінеральний обмін кісткової тканини. Кальціферолом багаті яйця, молоко, вершкове масло. Не менш важливий тіамін. Він присутній в хлібі, злакових, печінці, м’ясі, нирках, дріжджах. За допомогою цієї речовини забезпечується нормальний білковий, вуглеводний і жировий обмін. Тіамін застосовується в медицині в якості антидоту при гострому отруєнні етиловим спиртом. Стан шкіри і слизових органів ШКТ безпосередньо залежить від вмісту в тканинах рибофлавіну. Крім того, ця біологічно активна речовина забезпечує нормальний зір і дихання. Рибофлавіном багаті м’ясо, яйця, гриби, капуста, макарони, рис, гречана каша.

Рибофлавін є антианемічною речовиною. Він стимулює синтез червоних клітин крові. Крім того, він допомагає синтезувати ДНК, регулювати роботу нервової системи. Ціанокобаламін присутній в тваринних продуктах. Піридоксин стимулює утворення гемоглобіну, синтез антитіл, сприяє відновленню пошкоджених еритроцитів. Для забезпечення організму піридоксином потрібно включити в раціон наступні продукти: горіхи, картоплю, капусту, шпинат, томати, черешню, цитрусові, бобові, рибу, м’ясо, молоко. Значення аскорбінової кислоти для людини величезне. Вона бере участь у синтезі колагену, зміцнює зуби, забезпечує еластичність капілярів, підвищує імунітет. Завдяки їй краще засвоюється залізо.

Вітамінна недостатність

Якщо перерахованих вище речовин надходить менше, чим потрібно, може розвинутися гіповітаміноз. Якщо речовина не проникає в організм протягом тривалого часу, можливий розвиток авітамінозу. На сьогодні такий стан зустрічається рідко. Найбільш відомі наступні авітамінози:

 • куряча сліпота (відсутність в раціоні ретинолу);
 • хвороба бери-бери (відсутність тіаміну);
 • пелагра (відсутність вітаміну PP);
 • цинга (гостра нестача аскорбінової кислоти);
 • рахіт і остеомаляція (при нестачі кальциферолу);
 • анемія (при гострій нестачі піридоксину, ціанокобаламіну і фолієвої кислоти);
 • кровоточивість (відсутність в організмі рутина).

Гіповітамінози становлять меншу небезпеку для здоров’я. Від цієї недуги страждають мільйони людей у всьому світі. Гіповітаміноз можна розпізнати за характерними ознаками. Якщо у людини спостерігаються постійна слабкість, кровоточивість ясен, міалгія або артралгія, з’являються крововиливи під шкірою, це може вказувати на нестачу аскорбінової кислоти. Ознаками дефіциту кальциферолу є слабкість і розвиток карієсу. Якщо спостерігаються поступове зниження зору, сухість і лущення шкіри, ламкість нігтів, випадання волосся, причиною може бути нестача ретинолу або карнітину.

Профілактика гіповітамінозів

Щоб повною мірою забезпечити організм всіма вітамінами, потрібно дотримуватись правил:

 • частіше вживати свіжі фрукти, овочі, м’ясні і молочні продукти;
 • додатково приймати полівітаміни;
 • більше бувати на свіжому повітрі;
 • виключити з раціону консервовані продукти.

Важливе значення має техніка приготування страв. Для того, щоб зберегти потрібну кількість у продуктах вітаміну C, необхідно:

 • класти продукти у вже киплячу воду;
 • класти в їжу продукти, багаті аскорбіновою кислотою, в останню чергу;
 • готувати страви у відвареному або тушкованому вигляді.

Таким чином, вітаміни – це численна група речовин, які потрібні людям незалежно від віку і статі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code