vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вітамін Д: в яких продуктах міститься

Більшість людей, що турбуються про своє здоров’я, часто питає, для чого потрібен вітамін Д і в яких продуктах він міститься. Кожній людині необхідно періодично поповнювати свій організм вітамінами і корисними мікроелементами. Завдяки їм в тілі людини може відбуватися безліч життєво важливих процесів, виконуються конкретні функції на клітинному рівні. Певні вітамінні компоненти людський організм здатний виробляти самостійно, іншим же потрібно потрапляти всередину за допомогою деяких продуктів харчування. Вітамін Д вважається особливою групою мікроелементів, що надходять в організм через їжу. Його зміст може підвищуватися і під впливом ультрафіолетового випромінювання. Дуже важливо знати продукти, які містять вітамін Д, і роль його балансу в організмі.

Витамин Д: в каких продуктах содержится

Грамотний раціон завжди буде складатися з продуктів з вітаміном Д. На даний момент в медицині затверджено кілька груп вітаміну Д. Однак офіційне підтвердження мають лише дві групи: Д2 – ергокальцифероли і Д3 – холекальцифероли. Ці важливі для організму мікроелементи мають загальну назву – вітамін Д. Вітамін Д жиророзчинний, не піддається термічній обробці, не розчиняється водою.

Основні джерела мікроелемента

Продуктів, багатих вітаміном Д, існує достатньо. Ось лише загальний список найбільш доступних і насичених цим елементом продуктів харчування:

 • сир;
 • кисломолочні продукти;
 • вершкове, рослинне масло;
 • яєчний жовток;
 • рибна печінка, риб’ячий жир;
 • морепродукти;
 • оселедець;
 • тунець;
 • макрелі;
 • скумбрія.

Вітамін Д міститься в молоці, але в малій кількості. Через наявність фосфору в молочних продуктах цей елемент практично не засвоюється.

Вплив на організм людини сонячного світла активізує процес синтезу, в результаті якого виробляється необхідний для тіла продукт. Вплив сонця є головним каталізатором продукування цього елемента в шкірі. У зв’язку з цим чинником більшість вчених в області біохімії сприймає його як гормон.

В умовах достатнього отримання ультрафіолетових променів продукування цього вітаміну відбувається в необхідних обсягах. Необхідно звернути увагу на час доби: у ранкові години, як тільки сонце зійшло, і у вечірній час спостерігається висока активність вироблення даного мікроелемента. Вікова категорія і колір шкірного покриву також мають значення у цьому процесі: світлий тип шкіри у більшому обсязі містить вітамін Д. Шкірний покрив літніх людей виробляє необхідний гормон більш повільно. Істотно важливою умовою для збагачення організму цим вітаміном є чисте повітря.

Значення вітаміну Д для людини

Головне завдання даного з’єднувального елемента – повноцінне засвоєння в організмі кальцію. Кальцій необхідний для якісної підпитки кісткових тканин. Надійність каркасу всього організму, правильні форми кісток безпосередньо залежать від того, який зміст цього компонента присутній в щоденному раціоні людини.

Цей вітамін особливо необхідний вагітним жінкам. Коли майбутня мама виношує свого малюка, відбувається значне зменшення кальцію. Щоб дитина формувалася здоровою, йому необхідний вітамін Д. При нестачі елемента виникає ймовірність розвитку остеопорозу. Подібний діагноз передбачає підвищену крихкість кісток. Вагітні жінки повинні бути детально ознайомлені з тим, де міститься вітамін Д.

Повноцінне функціонування кісткової і м’язової систем неможливе без зазначеної речовини. Завдяки цьому компоненту наш організм здатний витримувати колосальні фізичні перевантаження. Систематичне вживання джерел вітаміну Д тваринного походження забезпечує найважливіші системи нашого організму необхідними ресурсами для стабільного функціонування. Якщо існують проблеми кісткового характеру, рекомендується щоденне вживання вітаміну (по 220 г) у вигляді сиру. Можна пити лимонний сік. Внаслідок відбудеться значне зміцнення кісткової основи, істотно скоротяться вірогідності переломів кісток. Вітамін Д в продуктах живлення знаходиться в тому обсязі, який необхідний для здорового функціонування людського тіла і його систем життєзабезпечення.

Недостатнє насичення кальцієм призводить до підвищеної крихкості скелета. Причиною може бути часте вживання шкідливих продуктів, в яких перебуває незначна зміст важливого компонента. Щоденне вживання консервованої, копченої, смаженої їжі знижує вміст цього мікроелемента. Поясненням служить уповільнене вироблення нирками вітаміну Д. Макроелемент кальцію не засвоюється так, як це повинно відбуватися в умовах грамотного харчування. Для виключення подібних відхилень необхідні продукти, багаті кальцієм. Будь-яка їжа, багата цим компонентом, може сміливо оброблятися в термічних умовах. Ключова речовина має високу стійкість до температурних перепадів.

Необхідний вміст вітаміну Д забезпечує шкірному покриву тіла високу стійкість до впливу різних захворювань. Знижується ймовірність виникнення серцевих і судинних патологій, створюється сильна перешкода для формування онкології. У тих районах, де в продуктах знаходиться малий вміст базового ресурсу, медичні фахівці прописують вживання вітамінно-мінерального комплексу. Чрез відсутність вітаміну Д в організмі населення цих районів частіше скаржиться на атеросклероз, цукровий діабет, патологію опорно-рухової системи, артрит. Без цього компонента подібними недугами можуть страждати і молоді люди. Щоб знизити ймовірність цих ускладнень, необхідно розуміти, наскільки важливий для організму вітамін Д, які продукти містять важливий компонент.

Норма компонента і симптоматика його дефіциту

Людині на добу необхідно вживати не більше 10 мкг компонента. Дане з’єднання, поряд з іншими біологічно активними речовинами, потрібно і в дитячому віці. Коли відбувається формування кісткової системи дитини, об’єм вживаного компонента може перевищувати зазначену норму. Цим розумінням повинна керуватися і годуюча мати, коли складає щоденне харчування. У зимовий період грудним малюкам часто призначаються спеціалізовані краплі з високим вмістом цього мікроелемента. Якщо регулярно в теплий сезон перебувати на відкритому сонці не більше 15-20 хвилин, добова норма з’єднання може знижуватися до 1/3.

Гостра нестача вітаміну може спровокувати подальші ускладнення:

 • перезбудження центральної і периферійної нервової систем;
 • м’язові судоми;
 • уповільнені формування і зростання кісткової, зубної тканин;
 • ламкість кісткової основи, сповільнене відновлення перелому;
 • дитячий рахітизм;
 • больовий синдром суглобів, ламкість тазової кістки в похилому віці.

При наявності певних ознак можна робити висновок про недостатність корисного з’єднання. Поповнити нестачу вітаміну можна вживанням продуктів, в яких багато вітаміну Д.

Нестача мікроелемента істотно ускладнює процес насичення організму кальцієм. В результаті кісткова тканина не засвоює потрібний їй мінерал, що провокує цілий список небажаних ускладнень. Якщо кальцій не засвоєний, може підвищуватися тиск у кровоносній системі. Далі виникає великий ризик захворювання на рак, шизофренію, туберкульоз, депресію, розсіяний склероз. Відбуваються деформація і руйнування кісткової тканини. Брак компонента може бути викликаний печінковою недостатністю.

Максимальне засвоєння з’єднання

Для більш ефективного засвоєння елемента потрібно скласти грамотне меню на кожен день, куди будуть включені продукти, що містять вітаміни груп А, Е, С, Ст. Крім того, у їжі повинна бути необхідна норма фосфору і кальцію. Всмоктування Д-вітаміну стає набагато гірше, якщо в щоденному раціоні присутні замінники жирів тваринного походження. Ті, хто пристрастився до алкогольних напоїв, стабільно відчувають гостру нестачу вітаміну в печінці.

Дітям необхідна достатня кількість часу, щоб перебувати під променями сонця в літній та зимовий періоди. Жителям північних регіонів рекомендується більше перебувати під впливом сонячного світла, наскільки це можливо.

При відсутності такої можливості допускається застосування штучних ультрафіолетових ванн. Однак така терапія має суворе обмеження і призначається виключно за рекомендацією лікаря.

Для немовлят відмінним джерелом вітаміну а є риб’ячий жир в строгому дозуванні за призначенням педіатра. До 10 років дітям цілком вистачає невеликої ложечки риб’ячого жиру протягом доби. Якщо дитину часто годувати злаками, його організм буде більше потребувати в даному компоненті. Отже, необхідно збільшувати і продукти, що містять вітамін Д, якого багато у фруктах.

При цьому немає великої різниці, яка пора року надворі. Не варто засмучуватися, якщо відсутня можливість поїхати в південні регіони країни. Практично рівноцінною заміною буде заміський відпочинок на березі річки або прогулянка по парку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code