vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Нюанси ревматизму у дітей

Таке захворювання, як ревматизм, у дітей являє собою системний запальний процес сполучних тканин з імовірністю ураження серця. Ревматизм дитячий може протікати з ревматичної лихоманки, малої хореей, пневмонією, ревматичними вузликами та іншими недугами. Процедура діагностики в дитини передбачає клінічну оцінку, її зв’язок із перенесеною раніше стрептококовою інфекцією, які підтвердилися завдяки лабораторних тестів і маркерами. Лікування ревматизму у дітей буде включати НПЗЗ, глюкокортикоїди, препарати пеніцилінового ряду.

Нюансы ревматизма у детей

Даний недуга спостерігається у дітей досить часто. Як правило, вік більшої частини пацієнтів коливається від 10 до 15 років і приблизно 20% пацієнтів, які зазнали захворювання від 1 до 5 років. Найменші дітки рідко страждають від такої недуги.

Види хвороби і її симптоми

Коли захворювання у дитини виявляється в зоні суглобів, то це суглобова форма ревматизму. Найбільш частими причинами його виникнення служать всілякі інфекції. Наприклад, дитячий ревматизм може початися через ангіни, коли мигдалини дитини піддаються інфікуванню. Скарлатина – це також збудник захворювання. Справжні причини будуть знаходитися не в самому збудника, а в перебудові алергічного характеру, під час якої ревматизм у дітей виникає від стрептококів. Звичайне переохолодження може призвести до хвороби.

Симптоматика цієї форми буде протікати в зоні суглобів ніг (найчастіше гомілковостопних і колінних). У дитини може з’являтися висока температура тіла, новоутворення на пошкодженій ділянці ніг. Як правило, болючість може переходити з однієї частини тіла на іншу, з суглоба на суглоб, а біль при цьому в одній зоні залишається до декількох днів. Іноді у дитини не спостерігається жар, пухлини. Тим не менш дитина скаржиться на хворобливе відчуття в суглобах ніг або рук. Такі ознаки також виникають при ревматизмі. Біль має властивість швидко проходити, але виникає небезпека ураження серця. Тому має значення своєчасно побачити ці сигнали захворювання і провести лікування суглобів: це допоможе уникнути ускладнень, зокрема серця.

Другою формою ревматизму класифікується серцевий ревматизм. Коли розвивається цей вид хвороби, ревматизм небезпечний для серця, а саме несе в собі ймовірність вади клапанів серця. Ознаки недуги тут інші. Головним чином вони належать до серця. У дитини не будуть виникати скарги на болі в суглобах кінцівок. Симптоми криються в швидкої втоми під час бігу, частому серцебитті.

При таких тривожних сигналах важливо відразу ж звернутися за кваліфікованою допомогою, в процесі якої лікар призначить діагностику і відповідне лікування. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, серцю загрожує небезпека.

Третьою формою ревматизму служить нервовий ревматизм. Іноді хвороба може протікати з включенням нервової системи, під час якого дитина схильний до психічних розладів: дратівливості, інтенсивної збудливості, безпричинному плачу. Іноді можуть сіпатися лицьові м’язи, м’язи ніг або рук.

Коли були помічені такі ознаки, важливо негайно показати дитину лікарю. При цій формі хвороби може виникати параліч, проблемна мова. Нервовий ревматизм також називається хореей, і його діагностують набагато частіше у дітей, чим у дорослих. Дівчатка частіше, чим хлопчики, піддаються хвороби.

Діагностика та лікування

Основними оцінками діагностичної перевірки при ревматизмі у дітей будуть служити:

 1. Поліартрит.
 2. Кардит.
 3. Хорея.
 4. Кільцеподібна еритема.
 5. Підшкірні ревматичні вузлики.

Існують і додаткові діагностичні критерії:

 1. Лихоманка, артралгія.
 2. Хворобливе відчуття в животі.
 3. Ревматичне ураження серця, що передує ревматична атака.
 4. Кровотеча з носа.

Якщо найбільш зібраний ретельний анамнез не передбачає виявлення хвороби, яку можна було б визначити як пропущену атаку ревматизму, то це латентний ревматизм. Сучасні діагностичні методи не дають можливість знайти найменшу активність неправильного процесу.

Проведення ЕКГ під час ревматизму у дітей дає інформацію про подовженою атриорентрикулярной провідності та зміни кінцевої частини шлуночкового комплексу. Завдяки рентгенографії можна побачити зменшену амплітуду скорочень серця, розширення серцевих кордонів. З метою діагностики проводять ФКГ.

Під час стенозу мітрального клапана на ЕКГ видно збільшення правого передсердя, а на подальших стадіях захворювання – правих відділів серця. За допомогою рентгенологічних методів можна визначити гіпертрофію передсердя, а далі – правих відділів серця і симптоми застою в малому колі кровообігу.

Коли захворювання загострена, пацієнту потрібно дотримувати постільний режим, час якого буде визначено лікарем. Якщо ж дитина зазнав легкій формі хвороби, то постільний режим дотримується до 1 місяця. На 2-3 тижні лікування діти повинні займатися ЛФК (лікувальної фізкультури). Дитина повинна займатися якою-небудь справою, знайти хобі: це допоможе скрасити час дозвілля.

Весь процес лікування дитини при ревматизмі ділиться на три етапи:

 1. 1 етап – тривале лікування в стаціонарі (від 4 до 6 тижнів).
 2. 2 етап – послебольничное, курортно-санаторне або санаторне лікування.
 3. 3 етап – диспансерний контроль.

Чим раніше буде розпочато процес лікування захворювання у дитини, тим ефективніше буде результат, так як у перші три дні зміни сполучної тканини можна відновити повністю. Відзначається, що характер терапії для кожного хворого індивідуальний.

Коли ревматизм у дітей простої форми, особливої програми харчування немає. Коли фахівець призначає терапію з прийомом гормональних препаратів, то в раціоні повинні бути присутніми продукти, які містять велику кількість калію: сир, капуста, фрукти, гречана і вівсяна каша, картопля. Якщо у пацієнта відзначається недостатність кровообігу, то важливо знизити споживання солі та рідини, робити розвантажувальні дні.

Щодо медикаментозного лікування важливо згадати, що стрептококи-збудники легко усуваються з прийомом антибіотиків. Як правило, приймається пенициллиновая група. Спочатку його вводять протягом 7-10 днів парентерально, а далі водять біцилін-1 кожні три тижні. Якщо у дитини спостерігається алергія на пеніцилін, то його замінюють еритроміцином.

Профілактика ревматизму у дітей повинна включати обов’язкове спостереження у лікаря після проведення лікування. Для цього заводиться карта диспансерного спостереження.

Додаткові особливості

Існує вторинна профілактика ревматизму у дітей. Вона являє собою бициллиномедикаментозную профілактику. Вона включає введення препарату біцилін-1 або біцилін-5 (обидва препарати ефективні). Якщо у дитини розвивається ангіна, синусит, рецидив хронічного тонзиліту, то призначається лікування до 10 днів, яке передбачає прийом антибіотиків та протизапальних засобів.

Щоб підтримати дитячий імунітет в хорошому стані, можна проводити загартовування, давати дитині полівітамінні комплекси, які розроблені для дітей, які потребують корисних елементах з-за свого зростання. Коли імунна система слабшає, то добре використовувати імуностимулятори. Даний засіб перед прийомом повинно узгоджуватися з лікарем.

Виявивши у дитини початок запалення, варто надати йому спокійні умови, так як краще йому дотримувати постільний режим. Необхідно давати йому більше рідини, що допоможе швидше вивести мікроби з організму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code