vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Нестача вітаміну а

За статистикою, недолік вітаміну А проявляється практично у кожної другої людини, так як багато хто не стежать за своїм здоров’ям і ведуть далеко не самий правильний спосіб життя. Вітамін А – це жиророзчинний компонент, що існує в двох формах: ретинол і каротини. Цей елемент вважається незамінним, оскільки саме з його допомогою здійснюється нормальне функціонування процесів в організмі, збільшується швидкість відновлення клітин, а також можуть сповільнюватися старіння і, відповідно, поява захворювань. Вітамін А вважається важливим для нормалізації оксілітельно-відновного балансу, поліпшення зору і, природно, формування кісткової і зубної тканин.

Недостаток витамина а

При відсутності потрібної кількості компонентів такого виду можуть відразу ж з’явитися симптоми авітамінозу.

Причини нестачі вітаміну А

Порушення в організмі дорослого і дитини можуть виникати саме через відсутність певних компонентів, наприклад, вітаміну А. Причини появи дефіциту:

 • недостатнє споживання продуктів, що містять цей компонент;
 • порушення всмоктування корисних речовин організмом і розподілу їх по потрібних каналах, причому це може виникати при вагітності, в підлітковому віці, при тяжких інфекційних захворюваннях і патологічний розвиток ендокринної системи;
 • зловживання алкоголем.

Ті, хто регулярно трудиться, потребують 1 мг на добу, так як велике фізичне навантаження може досить швидко викликати гіповітаміноз вітаміну А.

Є певний обсяг вітаміну А, який повинен надходити щодня в організм людини у відповідності з його фізіологією, віком, підлогою і, природно, наявністю захворювань або їх лікуванням:

 • 0-12 міс. 0,4 мг;
 • 1-3 роки – 0,45 мг;
 • 4-6 років – 0,5 мг;
 • 7-10 років – 0,7 мг;
 • 11-50 років – 0,8 мг;
 • вагітні – +0,2 мг;
 • годують – +0,4 мг.

Джерело і симптоми дефіциту вітаміну А

У кожній їжі є особливі компоненти, які допомагають організму людини правильно функціонувати і уникнути таких наслідків, як нестача вітаміну А. Для того, щоб виключити такі проблеми, варто віддавати перевагу:

 • овочів і зелені (моркві, гарбузі, шпинату, брокколі, зеленій цибулі, петрушці);
 • фруктів (яблук, дині, абрикос);
 • ягодам (черешні, обліписі, кавунів, винограду);
 • молочним продуктам (сметани, сиру, молока, вершкового масла);
 • субпродуктів (яловичої печінки);
 • яйця;
 • риб’ячому жиру.

Ознаки нестачі вітаміну А виявити не так вже просто, але при своєчасному відвідування фахівців можна уникнути серйозних наслідків. Як правило, розвивається авітаміноз, що здійснюється поступово і може довгий час не проявлятися, але все-таки можливо виявити самостійно таку недостатність:

 1. Дефіцит вітаміну А на першій стадії розвитку проявляється у вигляді неправильної роботи внутрішніх органів, зниження працездатності і погіршення тонусу. Крім цього, значно знижується опірність імунітету до вірусів, інфекцій, що призводить до захворювань далеко не самого приємного характеру. Цю стадію визначають фахівці за допомогою лабораторних досліджень та проведення спеціальних проб.
 2. Другу стадію виявляють за допомогою візуального огляду, так як досить часто виявляються захворювання шкірного покриву.
 3. Третя стадія відрізняється від попередніх відсутністю поживних елементів, причому відбуваються запальні процеси, зниження зору, пам’яті та інші наслідки.

Ознаки нестачі вітаміну А в організмі

Якщо шкіра виглядає втомленою і в’ялою, відбулося зниження можливості бачити як вдень, так і в нічний час, то досить легко визначити, що в організмі є нестача вітамінів групи А.

Доктора при тривалому лікуванні і відсутності зору нерідко виставляють “курячу сліпоту”. Крім цього, може бути ще ряд ознак, за якими можна визначити такий діагноз:

 1. Наявність сухості на шкірному покриві, вугровий висип без причини, поганий стан зубів – все це свідчить про наявність дефіциту вітаміну А.
 2. До цього можна додати такі прояви організму, як апатія, безсоння і швидка втрата працездатності.
 3. Нерідко можуть з’являтися скоринка в куточку ока, порушення репродуктивної функції у чоловіків, так і у жінок, що свідчить про авітаміноз.
 4. Ті діти, які відстають у рості і вазі, потребують не просто в курсі лікування, а саме в прийомі великої комплексу вітамінів і мінералів.
 5. Якщо організм людини дуже часто вражають кишкові інфекції, то цілком можливий дефіцит, що виявляє тільки лікуючий лікар. Ця недуга може призвести до раку печінки, підшлункової, до утворення кіст на внутрішніх органах.
 6. Жіночий організм може проявляти авітаміноз вітаміну А у вигляді ерозій на шийці матки, а у чоловіків – відсутність ерекції сечовипускання і нетримання.
 7. У медицині є ті випадки, коли авітаміноз був причиною появи пневмоній, синуситів, бронхітів і раку легенів.

Нестача вітаміну А викликає тяжкі наслідки, тому необхідно контролювати його зміст.

При виявленні хоча б одного з симптомів варто негайно відвідати лікаря, так як це може свідчити про наявність серйозних проблем і при відсутності втручання фахівців іноді призводить до сумних наслідків.

Як лікувати авітаміноз і які можуть бути наслідки?

Коли виявляється авітаміноз вітаміну А, слід вчасно вжити всі необхідні заходи, так як в противному випадку можуть виникнути хвороби, як було зазначено вище. Для того щоб визначити ступінь занедбаності дефіциту, доктора проводять терапію і повне обстеження для виключення всіх інших факторів. Після цього призначають лікування за допомогою:

 • збалансованого харчування;
 • підбору лікарських препаратів, які можуть відновити баланс вітамінів за 2-4 тижні, залежно від ступеня тяжкості;
 • лікування супутніх захворювань (наявність недолік ретинолу з каротином), щоб виключити появу онкології.

Від того, наскільки швидко почнеться лікування, залежать одужання і, відповідно, те, як скоро пацієнт зможе відчути покращення. Залежно від фізіології, хронічних хвороб, того, наскільки серйозна застосовується терапія і як саме налаштований сам хворий, буде враховуватися і перебування під наглядом лікаря.

Лікарі прописують комплекси вітамінів (Ундевіт, Гексавіт, Вітрум, Дуовіт і Комплівіт). Саме ці препарати визнані одними з кращих і здатні відновлювати баланс до потрібного рівня. Бувають випадки, коли пацієнтам прописується синтетичний препарат, але тільки тоді, коли немає можливості боротися з дефіцитом більш простими способами. В основному ухил робиться на повноцінне харчування і певну дієту.

Наслідки авітамінозу можуть бути різноманітними, так як вітамін А важливий для будь-якого органу. Тому захворювання мають різний характер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code