vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Навіщо потрібно залізо при вагітності?

Залізо при вагітності необхідно в подвійному розмірі, адже майбутня мама активно ділиться ним з малюком. Саме з такої причини багато жінок, які чекають дитину, відчувають дефіцит цього цінного мікроелемента. Як він проявляється, чим загрожує і як заповнити його дефіцит? Давайте розбиратися.

Зачем нужно железо при беременности?

Що таке залізо та його значення

Залізо – один з найважливіших мікроелементів, який потрібен для безперебійної роботи нашого організму. Речовина відповідає за процес кровотворення. З його допомогою організм виробляє червоні кров’яні тільця, іменовані еритроцитами. Так як залізо не виробляється людським організмом, то отримати його можна тільки з їжі. Поступивши в травний тракт, воно всмоктується в тонкому кишечнику і потрапляє в кістковий мозок, де і відбувається вироблення еритроцитів.

Залізо при вагітності відіграє ключову роль, так як відповідає за розвиток мозку ембріона. Тому ні в якому разі не можна допускати його нестачі.

Причини дефіциту заліза при вагітності

Всім відомо, що обсяг крові жінки на момент пологів збільшується на 30-40%. Відповідно потреба в залозі теж істотно зростає. Також залізо йде на побудову плаценти, на потреби зростаючої матки. Частина цієї речовини втрачається під час пологів. Хоч людський організм і вміє накопичувати цей мікроелемент, як правило, його все одно не буває занадто багато.

Це рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. Особливість цього мікроелемента в тому, що тільки 10-я його частина засвоюється нашим організмом. Тому й вживати його потрібно в 10 разів більше.

Недолік заліза, і, як наслідок, еритроцитів призводить до розвитку захворювання – анемії, яке зустрічається у 80% вагітних жінок. Ця хвороба дуже небезпечна для жінки в цікавому положенні. Погано снабжаемая киснем плацента призводить до гіпоксії (кисневого голодування) плода, що негативно впливає на розвиток його нервової системи і головного мозку. Також анемія може спровокувати передчасні пологи, викидень, крововтрату під час пологів.

Виявити недолік цієї речовини можна з допомогою загального аналізу крові. Тому вагітні жінки і здають його так часто. Розрізняють дві ступеня залізодефіциту:

 1. Прихована – при ній не виражені симптоми, жінка відчуває себе нормально. Аналіз крові показує незначне зниження гемоглобіну.
 2. Виражений дефіцит з характерними симптомами і низьким рівнем гемоглобіну.

Симптомами дефіциту заліза при вагітності можуть бути:

 • постійна втома і слабкість;
 • шум у вухах;
 • підвищена нервозність;
 • втрата апетиту;
 • порушення сну;
 • блідість;
 • поганий стан шкіри, волосся, нігтів;
 • зниження імунітету.

Як заповнити дефіцит заліза при вагітності?

Це речовина буває тваринного походження (гемове) і рослинного (негемовое). Відсоток засвоєння гемового набагато вище, тому потрібно віддавати перевагу саме такому залозу.

Щоб отримувати цей мікроелемент у достатній кількості, вагітній жінці слід переглянути свій раціон і збільшити в ньому відсоток залізовмісних продуктів. Ось список продуктів харчування, в яких міститься найбільша кількість заліза:

 1. Червоне м’ясо (нежирне), яйця, ікра, риба.
 2. Субпродукти (серце, нирки.
 3. Печінка. Слід з обережністю вживати її протягом I триместру вагітності, так як цей продукт багатий вітамінами А і D, а їх надлишок негативно впливає на розвиток плода.
 4. Каші (вівсяна, гречана), бобові, мало того, що ці продукти багаті залізом, так це ще й просто корисний продукт, який потрібно вживати щодня.
 5. Овочі. Особливо багаті цим мікроелементом брокколі, шпинат, бруква, всі овочі темно-зеленого кольору.
 6. Фрукти – яблука, груші, гранати, банани, хурма, виноград.
 7. Сухофрукти (дуже багато цієї речовини в куразі).

Залозу допомагає засвоюватися вітамін С, так що потрібно вживати більше свіжих овочів і фруктів, які містять її у великих кількостях – цитрусових, солодкого перцю, цибулі, зелені. Слід пам’ятати про те, що кальцій заважає нормальному засвоєнню організмом заліза. Відмовлятися від прийому продуктів, що містять кальцій, не варто, просто потрібно приймати їх у різний час з железосодержащей їжею.

Негативно впливають на засвоєння цієї речовини чай і каву, так що краще утриматися від їх вживання.

Комплекс вітамінів з мікроелементами, препарати заліза при вагітності зазвичай призначають, навіть якщо немає залізодефіциту.

Адже є ймовірність нестачі не тільки заліза, але й інших необхідних речовин. Здорове збалансоване харчування матері, регулярний прийом комплексних препаратів забезпечить малюка всіма необхідними речовинами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code