vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чому новонароджений сильно крекче і тужиться у сні?

Кожну молоду і недосвідчену матусю хвилюють такі питання: чому новонароджений крекче і тужиться уві сні, що його турбує і як йому допомогти? Більшість батьків сприймають новонародженого малюка як якийсь грудочку, який цілу добу тільки їсть, спить і бруднить підгузки. Але коли дитина з’являється в будинку, виявляється, що він може плакати, кряхтеть, сопіти і всіляко висловлювати своє невдоволення. Така поведінка дітей найчастіше незрозуміло для більшості мам і тат, а іноді навіть і лякає, особливо якщо дитину довго не вдається заспокоїти або він червоніє від натуги і плаче.

Почему новорожденный сильно кряхтит и тужится во сне?

Природне бажання батьків – допомогти дитині, усунути причину болю і неспокою. Але в чому ж вона? І як це правильно зробити? Адже дитина не може ні сказати, ні пояснити, що з ним не так. Тому можливі причини такої поведінки потрібно просто знати, бути готовим до таких ситуацій і вміти допомогти своєму маляті.

Чому новонароджений може кряхтеть

У перші дні, тижні і місяці свого життя малюки крекчуть. І це абсолютно нормально з точки зору педіатрів. Якщо при цьому він не плаче, не сучит ніжками і не виявляє інших ознак невдоволення, то така поведінка не повинно викликати занепокоєння у мам і тат. Таке покряхтывание, а іноді навіть і постанывание, особливо якщо малюк не спить, цілком нормально. Вважається, що таким чином він спілкується із зовнішнім світом, адже мова слів і жестів йому ще поки недоступний.

Такою поведінкою дитина найчастіше висловлює своє невдоволення чим-небудь: це може бути мокра пелюшка, або йому жарко, прохолодно або навіть нудно. Якщо покряхтывание легке, нетривалий і дитина заспокоюється, коли його беруть на ручки або поміняють підгузник, то така поведінка не повинно викликати занепокоєння. Якщо ж кректання супроводжується сильними потугами, плачем, почервонінням і відмовою від грудей, то причинами такої поведінки можуть бути:

 • кишкові кольки;
 • запор;
 • проблеми з лактацією у мами.

Дуже часто малюки крекчуть і відмовляються від грудей з причин, пов’язаних з материнським молоком. Воно може погано бігти чи не бігти зовсім, бути «не того смаку», пахнути чимось неприємним для малюка. Щоб усунути цю проблему, мамі досить переглянути свій раціон харчування і згадати про заборонених під час годування продуктах. Для підвищення лактації можна попити спеціальні чаї, що продаються в аптеці, або просто вживати протягом дня побільше теплою солодкої рідини. Найчастіше проблема швидко усувається, і під час наступного годування немовля вже буде вести себе спокійно.

Ще одна причина того, що малюк крекче і тужиться під час годування, прихована в природних потребах юного організму – процесі спорожнення кишечника або сечовипускання. Під час годування малюки повністю розслабляються, що призводить до зникнення тонусу в м’язах і невимушеному випорожненню. Але іноді під час цього процесу новонароджений все ж трохи поднатуживается, що і виражається покряхтыванием або навіть почервонінням обличчя і плачем. Ці реакції викликані фізичними зусиллями, які дитина докладає для того, щоб сходити в туалет. А пояснюється все досить просто: у новонародженого процеси, відповідальні за дефекацію, ще не дозріли, тому йому доводиться намагатися трохи сильніше, чим більш дорослим дітям.

Справа в тому, що сфінктер прямої кишки не вміє скорочуватися потрібним чином, допомагаючи акту дефекації. М’язи живота теж ще не розвинені так, як потрібно, і не стискаються, як годиться. Все це затримує вміст кишечника, замість того, щоб просувати його й допомагати дитині справляти природні потреби. Навіть той факт, що какати новонародженому доводиться найчастіше в положенні лежачи, не покращує ситуації, адже розраховувати на силу земного тяжіння теж не доводиться. Ось малюк і докладає серйозних зусиль для очищення кишечника, тужачись і покректуючи. Це не означає, що в дитини труднощі, він допомагає собі як може. Але якщо після всіх докладених зусиль акту дефекації не відбувається, то не виключена така неприємність, як запор. А це досить часта проблема.

Обов’язково слід звернутися до лікаря і в таких випадках, коли крім кряхтения і потуг у малюка спостерігаються наступні реакції:

 • блювання;
 • часта відрижка;
 • часте зригування;
 • відмова від грудей;
 • втрата ваги;
 • підвищене газоутворення.

Поведінка новонародженого при запорі

У педіатрів немає чіткого уявлення про запорах у новонароджених. Одні вважають нормою відсутності випорожнень добу, інші – кілька днів. Хтось радить прийом проносного, хтось вважає, що немає нічого страшного і дитина впорається сам. Але проблема залишається: малюк не какає, крекче, тужиться і плаче. І така поведінка не тільки турбує його самого, але і доводить до нервового виснаження схвильовану маму. Як же допомогти дитині при запорі? І запор це?

Якщо дитина знаходиться на виключно грудному вигодовуванні, а мама дотримується дієти для годуючих, п’є необхідну кількість рідини і не зловживає продуктами, які кріплять, то запор у дитини практично виключений. Ця проблема більше стосується «искусственникам».

Справа в тому, що кишечник новонароджених працює в так званому «тестовому режимі», він пробує різні види спорожнення: часті. Тому говорити про проносі і запорі у малюків трохи зарано: тривалі затримки з випорожненнями вважаються варіантом норми і не є порушеннями.

Про сьогодення запорі мова йде лише в тому випадку, коли стілець досить твердий, сухий, схожий на невеликі камінчики і викликає біль при випорожненні. У ситуації, коли потуги дитини не призводять до спорожнення, стілець рідкий, але м’який і кашкоподібний, можна говорити про «голодному запорі», тобто какати малюкові просто нічим. Зазвичай це супроводжується втратою ваги у дитини.

Обидві ситуації вимагають лікарського уваги та консультації. Педіатр огляне новонародженого і пропише заходи боротьби з запорами, які далеко не завжди полягають у прийомі медичних препаратів. Як правило, досить скорегувати харчування мами, і проблема запорів йде сама собою.

Кректання при кишкових кольках

Ще одна проблема, яка викликає дискомфорт у животику малюка і, як наслідок, потуги, кишкові коліки. Зазвичай ця реакція супроводжується ще плачем і зригуванням, відмовою від грудей. Така ситуація вимагає обов’язкового лікування, а ще краще – профілактики. Щоб полегшити стан дитини та запобігти появі кольок надалі, варто виконувати такі процедури:

 • укладати малюка на животик перед годуванням;
 • регулярно робити оздоровчий масаж;
 • стежити за правильністю прикладання дитини до грудей;
 • при годуванні з пляшечки стежити, щоб малюк не заковтував повітря;
 • після їжі тримати малюка «стовпчиком»;
 • стежити за своїм раціоном харчування;
 • для «искусственников» підібрати підходящу суміш;
 • не перегрівати малюка.

Є ще кілька прийомів, які допоможуть полегшити біль від здуття животика при кольках. Перша рекомендація – застосування місцевого тепла. На животик можна покласти теплу пелюшку або притиснути малюка животиком до свого живота і укутати його теплим шарфом. Добре помасажувати малюкові живіт долонею, роблячи кругові рухи за годинниковою стрілкою. З ліків, які можуть допомогти дитині, можна застосувати препарати на основі симектикона, ректальні свічки, а також кропову водичку або чай з фенхелю. А ось клізми і газовідвідну трубочку потрібно застосовувати в самому крайньому випадку і тільки після консультації з лікарем (і бажано не одним).

Під час кольок малюк не тільки тужиться і плаче, але і дригає ніжками, притискаючи їх до животика.

Про це свідчить той факт, що дитина тужиться і крекче уві сні.

Якщо ж кректання не супроводжується плачем і надмірним занепокоєнням, особливо хвилюватися не варто. Якщо дитина продовжує спати, то така поведінка може пояснюватися надмірно сухим повітрям або невідповідною йому температурою повітря. Може бути, він збирається справити природні потреби або настає момент годування. Можливо, йому просто щось сниться, і таким кряхтением він висловлює захват від побачених сновидінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code