vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чому болять нирки у чоловіків і як позбутися цієї проблеми?

Болі в області нирок можуть бути пов’язані не тільки з патологією даного органа, але і з захворюваннями хребта, селезінки, шлунково-кишкового тракту або печінки. Сам по собі біль у залежності від її особливостей може вказати на першопричину хвороби. Але для цього потрібно провести ретельний огляд і звернути увагу на локалізацію болю, інтенсивність, поширення і характер. Вже за цими критеріями можна запідозрити те або інше захворювання і призначити відповідне обстеження.

1

Характеристика болі в області нирок

Часто пацієнти плутають біль у спині з проблемами нирок. При патології поперекового відділу неприємні відчуття будуть розташовуватися нижче і носити розлитий характер по всій задній поверхні. У хворих з проблемами нирок біль буде локалізуватися з правого або з лівого боку. Залежить це від того, яка нирка має патологію.

При захворюванні нирок хворі відзначають біль трохи вище поперекової області практично під самими ребрами, так як органи знаходяться досить високо. Також пацієнти по-різному описують больові відчуття, і це дуже важливо, так як уміння розпізнати характерні відмінності цього симптому дозволить запобігти неправильну діагностику. Біль може бути:

 • тягнучим;
 • ниючим;
 • колючим;
 • розлитим;
 • приступообразним;
 • постійним;
 • кинджальним;

Важливо згадати, що біль є захисним сигналом організму, який вказує про наявну проблему. При кожній патології цей симптом має свої особливості, і їх необхідно вміти розрізняти. Непрямими симптомами, які можуть вказувати на проблеми з нирками, є:

 • набряки на обличчі в ранковий час;
 • підвищена стомлюваність і головні болі;
 • порушення сечовиділення і зміна звичного характеру сечі (зміна кольору, запаху, прозорості);
 • підвищення температури тіла до 37 градусів і вище.
1.1

Ниркова коліка

Больові відчуття можуть виникати поступово або раптово. Часто відбувається так, що пацієнтів тривалий час турбують болі в області нирок. Вони не звертаються до лікаря, і відбувається важке загострення у вигляді ниркової коліки.

Розвивається цей тяжкий стан при сечокам’яній хворобі, коли камінь починає рухатися по сечоводу. При своєму русі він гострими краями пошкоджує слизову, яка багата нервовими закінченнями. Травмування тканин при проходженні конкременту призводить до появи різкого болю в правій або лівій поперековій області або реберно-хребетному куті.

Під час нападу хворі не знаходять собі місця: вони метушаться, намагаються прийняти положення, яке принесе полегшення. Єдине, що може зменшити больові відчуття, — це прийняття гарячої ванни. Вода високої температури приводить до розслаблення гладкої мускулатури та усуває спазм. Відповідно, зменшується і больовий синдром.

Біль при нирковій коліці віддає в пахову область, мошонку, внутрішню поверхню стегон. Тривалість нападу може варіювати від декількох годин до двох діб. Якщо вчасно не надати допомогу хворому, то в ураженій нирці може повністю припинитися сечовиділення і відбудеться її некроз.

2

Діагностика

Причин появи болю в нирках у чоловіків дуже багато, але достовірно вказати на ту чи іншу можна тільки після проведення повного обстеження. Найбільш інформативним в цьому випадку буде клінічний аналіз крові і сечі, ультразвукове дослідження, комп’ютерна томографія.

У клінічному аналізі крові при запальних процесах будуть збільшуватися лейкоцити, зростає швидкість осідання еритроцитів. При нирковій недостатності відбувається зниження загального білка крові, що призводить до набряку тканин.

Клінічний аналіз сечі, незважаючи на свою простоту, також багато чого може сказати про природу захворювання і його локалізацію. Поява великої кількості лейкоцитів вказує на запальний процес у нирках, виявлення білка вказує на пошкодження ниркового фільтру і т. д.

Ультразвукове дослідження допомагає виявити такі захворювання, як пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, гідронефроз, кістозне утворення та ін.

За допомогою комп’ютерної томографії виявляють різні новоутворення. Метод гарний тим, що з його допомогою вдається визначити захворювання на ранніх стадіях.

При сечокам’яній хворобі часто використовують рентгенологічне дослідження з контрастуванням. Воно дозволяє визначити локалізацію каменів і деформацію сечовивідної системи.

3

Причини

Якщо болять нирки у чоловіка, то необхідно звернутися за спеціалізованою допомогою до лікаря і пройти повне обстеження. Тільки таким чином можна точно дізнатись причину недуги і почати повноцінне лікування. Серед безлічі етіологічних факторів больових відчуттів в нирках виділяють:

 • захворювання інфекційної природи;
 • травми;
 • патологію приниркової клітковини;
 • порушення в органах, розташованих поруч з нирками;
 • вроджені аномалії та ін.

Найбільш часто до розвитку болю призводять такі захворювання:

 • сечокам’яна хвороба;
 • пієлонефрит;
 • гломерулонефрит;
 • гідронефроз;
 • кісти нирки;
 • травми ниркової тканини;
 • тромбоз ниркової артерії;
 • онкологічні захворювання нирок;
 • вроджені вади розвитку;
 • опущення нирки або нефроптоз;
 • туберкульоз нирок.
3.1

Сечокам’яна хвороба

Одна з найпоширеніших причин виникнення болю у чоловіків різного віку. Появі каменів сприяє безліч чинників, таких як:

 • порушення обміну речовин;
 • ведення малорухливого способу життя;
 • перенесені інфекції сечовивідних шляхів;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • аномалії розвитку сечовидільної системи;

Сам процес утворення каменю довгі роки може протікати безсимптомно, і хворий не буде відчувати ніякого дискомфорту. При досягненні певного розміру конкремент починає чинити тиск на стінку ниркової миски. Після фізичного навантаження або вживання алкоголю камені набувають рухливість і починають виходити в сечовід, який по діаметру набагато менше. Своєю поверхнею конкремент пошкоджує слизову оболонку і провокує появу сильних болів, які можуть перерости в ниркову кольку. Біль віддає в мошонку, ногу і пахову область.

При сечокам’яної хвороби в сечі виявляють еритроцити і кристали солей.

3.2

Пієлонефрит

Пієлонефрит — це запалення інфекційної природи, при якому відбувається пошкодження ниркової миски. Ознаки хвороби — відбувається поява болю в попереку справа/зліва або в реберно-діафрагмальному куті. У пацієнтів підвищується температура тіла до 39-40 градусів. Вони відчувають сильну слабкість і нездужання.

У сечі з’являється велика кількість лейкоцитів і незначний вміст білка. Це вказує на запальну природу хвороби та потребує проведення антибактеріальної терапії.

Біль має тупий характер, вона розлита і постійна, посилюється при постукуванні в області розташування нирок (позитивний симптом Пастернацького).

3.3

Гломерулонефрит

Важке захворювання, при якому в патологічний процес втягується клубочковий апарат нирки. Гломерулонефрит виникає внаслідок реакції організму на інфекцію (частіше стрептококову).

Болі при цій патології в період ремісії не спостерігається, у хворих на перший план в цей час виходять симптоми інтоксикації. Головний біль, виражена слабкість, порушення пам’яті, уваги, сонливість і т. д.

У фазі загострення у пацієнтів підвищується температура тіла, з’являється ниючий тупий біль у поперековій області. Клінічний аналіз сечі вказує на порушення цілісності ниркової мембрани, так як виявляють велику кількість білка.

Так як з сечею виділяється багато білка, відповідно, в крові він падає. Є така закономірність, що при зниженні білкових елементів крові починають виникати набряки, які посилюються вранці. Саме цей симптом є специфічним при гломерулонефриті.

У хворих з хронічним гломерулонефритом практично завжди відбувається підвищення артеріального тиску. Це пов’язано з тим, що в клубочках нирок розташовуються утворення, які виділяють речовини, регулюючі рівень тиску крові.

3.4

Гідронефроз

Гідронефроз характеризується зміною тканини нирки із-за порушення нормального відтоку сечі. Такий стан виникає внаслідок здавлення сечоводів пухлиною, поліпом, великим каменем і ін. Захворювання буває гострим і хронічним, і в залежності від цього буде змінюватися і характер болю.

Хронічний гідронефроз виявляється слабким тупим болем у попереку або реберно-діафрагмальної області. Якщо хворий починає отримувати фізичні навантаження або приймає велику кількість рідини, то болі посилюються.

Гострий процес маніфестує інтенсивної приступообразной болем і нагадує ниркову кольку. Больові відчуття віддають в мошонку, внутрішню поверхню стегон, пахову область.

3.5

Кіста нирки

Кистообразні утворення в нирках можуть бути наслідком вроджених аномалій або набутим захворюванням.

Якщо є невелика кіста в одній нирці, то це не так страшно: її можна легко видалити, і це ніяк не порушує функціональну здатність органу. При полікістозі навіть однієї нирки будуть порушені функції органу.

Хворих турбує тупий ниючий біль або просто тяжкість в поперековій області. Порушення сечовипускання може не спостерігатися тривалий час, і пацієнти думають, що у них проблеми з хребтом.

З часом збільшуються розміри кістозних утворень і відбувається заміщення ниркової тканини. Така нирка не може нормально працювати, і її потрібно видаляти. Тому дуже важливо почати лікування на ранніх етапах, щоб не втратити орган.

3.6

Травматичні пошкодження

Травматичне ураження нирок — досить часте явище, особливе місце тут займає тупа травма. У цій ситуації досить важко з’ясувати, чи пов’язана біль з пошкодженням м’яких тканин або органа. Точну причину больового синдрому у цій ситуації допоможуть встановити лабораторні та інструментальні методи дослідження.

Важливо знати, що не завжди вираженість болю залежить від ступеня ушкодження — це є особливістю травм нирок.

Повний відрив нирки або її частини призводить до виникнення сильної кровотечі та шоку. Без своєчасної допомоги людини врятувати не вдасться.

Розрив нирки і її капсули характеризується появою інтенсивної кинджальної болі аж до травматичного шоку. Небезпечний не сам розрив, а кровотеча з органу, який може бути смертельним.

Забій нирки в залежності від його ступеня може проявлятися тупим, ниючим або інтенсивним болем.

3.7

Тромбоз ниркової артерії

Відноситься до станів, які загрожують життю, та потребує невідкладної спеціалізованої медичної допомоги. Захворювання розвивається внаслідок закупорки тромбом артерії, яка несе кров в нирку.

Біль в цьому стані інтенсивна, постійна, віддає в правий або лівий бік, живіт.

У хворого відбувається різке підвищення артеріального тиску. Сечовиділення припиняється або відзначається у дуже маленьких кількостях. Розвивається нудота і блювота.

3.8

Новоутворення

Це велика група захворювань, особливістю якої є тривалий латентний перебіг. На початкових етапах хвороби є тільки загальні симптоми: слабкість, зниження апетиту та ваги, нездужання, головний біль та ін.

Коли пухлина досягає великих розмірів, виникають і больові відчуття ниючого, тупого характеру. З часом зростання утворення відбувається і порушення нормального функціонування нирок. Порушується сечовиділення, з’являється кров у сечі і т. д.

Симптоматика багато в чому залежить від виду пухлини та її локалізації.

3.9

Вроджені вади розвитку

Про вроджені проблеми практично всі пацієнти знають з раннього дитинства, але бувають випадки виявлення таких патологій у дорослих чоловіків. До основних вроджених аномалій, що призводить до появи болю, відносяться:

 • полікістоз;
 • стеноз сечоводу;
 • подвоєння нирки або балії;
 • порушення нормальної форми нирки;

Характер болю при даних патологіях може бути найрізноманітнішим і буде залежати від конкретної аномалії.

3.10

Нефроптоз

При цій патології відбувається зміщення органу вниз. Цей стан виникає в результаті патології підтримуючого апарату нирки — капсули, принирковій клітковини, судин.

Больові відчуття в спокійному стані не виникають, їх провокує різка зміна положення тіла, фізичні навантаження.

Локалізується біль в поперековій області і віддає в правий або лівий бік і живіт.

3.11

Туберкульоз нирок

Захворювання, викликане мікобактерією туберкульозу і характеризується тривалим перебігом. На ранньому етапі проявів хвороби не виникає. При поширенні процесу і ураженні великої частини органу відбувається порушення функціональної спроможності нирок.

Болі при туберкульозі нирок тупі, ниючі, розлиті. Відзначається підвищення температури тіла до 37-38 градусів. Хворі мляві, у них знижена працездатність. Зрозуміти, що у людини туберкульоз нирок, можна тільки після спеціалізованого обстеження.

Лікування туберкульозу нирок проводить лікар-фтизіатр з використанням спеціальних схем.

4

Терапія болю

Лікування болю в нирках — досить непросте завдання, так як прибрати тільки біль буде недостатньо.

Для того щоб дійсно позбутися симптому, необхідно звернутися за допомогою і після обстеження приступати до терапії.

Лікувати патологію нирок потрібно з урахуванням її етіології. При інфекційній природі захворювання призначають антибіотики. Найчастіше при гострих запальних процесах призначають кілька антибіотиків різних груп, щоб створити широкий спектр дії. Так, використовують при пієлонефриті комбінацію цефалоспоринів (цефтріаксон, цефазолін) з метронідазолом, орнидазолом. Вводять їх внутрішньовенно краплинно. Після 5-7 днів ін’єкцій пацієнта переводять на таблетки тих же препаратів і продовжують ще мінімум тиждень.

При вираженій інтоксикації призначають препарати, які очищають кров від токсинів

Якщо є виражений набряковий синдром, використовують діуретики — фуросемід, торасемид, індапамід.

Важливо розуміти, що немає однієї універсальної схеми лікування, так як у кожного хворого організм по-різному реагує на ті чи інші препарати. Лікарі, призначаючи курс терапії, проводять моніторинг стану, оцінюють якість лікування.

Травматичні ураження і кістозні утворення найчастіше підлягають хірургічному втручанню. Це дозволяє усунути біль назавжди.

4.1

Перша допомога при болях

Якщо у людини виникає сильний біль в області нирок, необхідно викликати швидку допомогу або звернутися в поліклініку. В іншому випадку можна спробувати зняти больовий синдром з допомогою спазмолітиків і анальгетиків.

У першу групу входять Но-шпа, Спазмалгон, Баралгін, у другу — Анальгін, Кетанов, Кетонал.

Ці ліки випускаються в ампулах і пігулках. Можна вибрати залежно від інтенсивності болю найбільш прийнятний спосіб введення. Внутрішньом’язова ін’єкція дозволяє швидко прибрати сильний біль, її дія почнеться вже через 10-15 хвилин. При прийомі таблетки ефект настає не раніше чим через півгодини. Такий метод використовується як перша допомога, але не як основне лікування больового синдрому.

При нападі ниркової коліки для зменшення болю і до приїзду швидкої допомоги хворого можна посадити по груди в ванну з гарячою водою. Це зменшить інтенсивність болю, але повністю її не усуне.

Не можна робити гарячі ванни, якщо є підвищення температури тіла або підозра на запальну природу захворювання.

4.2

Народні методи

Народними засобами вилікувати больові відчуття в нирках не вийде. По-перше, потрібно знати, що лікувати, а без медичного обстеження це неможливо. По-друге, народними засобами більшість патологій просто неможливо вилікувати, і вони можуть використовуватися лише як допоміжні.

При сечокам’яній хворобі і хронічних запальних захворюваннях нирок у домашніх умовах як додаткову терапію призначають настої з рослинних рослин — хвоща польового, перстачу, золототисячника і ін.

Патології нирок часто пов’язані з неправильним харчуванням і проблемами шлунково-кишкового тракту. Щоб позбутися від хвороби, потрібно буде дотримуватися суворої дієти.

Якщо у чоловіка з’являються болі в області нирок, не треба чекати, коли вони стануть нестерпними і розвинуться тяжкі порушення функціонування органу. Необхідно при початкових симптомах звертатися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code