vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чим небезпечне косе положення плоду при вагітності?

Наскільки серйозно ускладнює пологи косе положення плоду при вагітності? За МКБ 10 це порушення відноситься до категорії «неправильне передлежання плода, яке потребує надання медичної допомоги матері». Це означає, що пологи можливі, однак потрібна оперативна медична допомога. Правильне розташування плода – таке, при якому вісь плоду не перетинає вісь матки, тобто розташовується вниз головою, строго по вертикалі.

Чем опасно косое положение плода при беременности?

Якщо поздовжні осі перетинаються під гострим кутом, це косе положення. Якщо кут за величиною близько 90 градусів, це поперечне положення.

До 35 тижня вагітності плід може переміщатися, і майбутня мати повинна посприяти цьому за допомогою вправ для вагітних, розроблених з урахуванням специфічного завдання із розвороту. Після 35 тижня габарити дитини збільшуються настільки, що вільне переміщення утруднене, а згодом просто неможливе. За статистикою, косе і поперечне положення зустрічаються в 0,5-0,7% від всіх пологів, серед багатодітних матерів вони більш поширені, чим серед первісток. До чого може призвести це порушення?

Причини косого положення плода

Для забезпечення безпеки життя матері і дитини слід якомога раніше визначити цю патологію, сприяти правильному розвороту усіма можливими способами. В іншому випадку будуть проводитися пологи за допомогою кесаревого розтину. Для постановки діагнозу використовується візуальний огляд, а також ультразвукове дослідження.

Виходячи з клінічної практики, для аномального положення плода на останніх термінах вагітності існують такі передумови:

  • багатоплідна вагітність;
  • вузький таз матері;
  • новоутворення в органах малого тазу, міома матки;
  • нетипова форма матки, із загином, сідлоподібна;
  • передлежання плаценти;
  • слабкі м’язи передньої черевної стінки і тазового дна.

Іноді відбувається самостійний розворот плода на початку переймів, такі пологи приймаються без особливих труднощів. Пологи з аномальним положенням плода обов’язково повинні проводитися в медичному закладі за участю компетентного акушера.

Перебіг пологів при аномальному стані плода

Якщо пологи починаються в плановому порядку, проводиться ультразвукове дослідження. Якщо початок пологів не спрогнозований, то розташування плода уточнюється пальпацією після розриву плодового міхура. Акушер-гінеколог визначає:

  • при задньому виді розташування ребер, плеча і ключиці плода;
  • при передньому виді прощупується лопатка і остисті відростки хребців.

У класичних пологах спочатку з’являється голівка, але при неправильному положенні першою випадає ручка. В пологах, не ускладнених передлежанням плаценти, води відходять одночасно в повному обсязі. Під впливом перейм плід опускається в нижню частину матки, згинається в хребті, плічко вдавлюється в таз. Після випадіння ручки важливо діяти швидко, щоб не допустити кисневого голодування і задухи дитини. Акушер промацує пахвову западину і судячи з її розташуванням визначає місцезнаходження головки.

У першій позиції для переднього виду характерне випадання правої ручки, для заднього виду – лівої ручки. Друга позиція призводить до випадання правої ручки при задньому вигляді і лівої – при передньому виді. Якщо плічко плода з силою вдавлюється в таз жінки, а ручка набрякає, це називається запущеним аномальним положенням плоду.

При відсутності адекватної та термінової медичної допомоги пологи можуть закінчитися смертю як матері, так і дитини. Під дією перейм і тиску виникає розрив матки, відкривається потужна кровотеча. Для запобігання подібних випадків жінкам після восьмого місяця вагітності слід уважно відстежувати положення плоду.

При наявності в пологовому будинку фахівців з відповідною кваліфікацією і досвідом можна провести зовнішній розворот плода, тобто зміна його положення методом зовнішнього впливу до пологів. Для цих цілей краще підібрати дійсно досвідченого і компетентного лікаря, тому що неправильне виконання цієї дії чревате наслідками. Якщо розворот не проводився, діють таким чином, щоб як можна довше зберігалася цілісність плодового міхура.

Після повного розкриття оболонку плодового міхура розкривають, здійснюють розворот і витягують плід звичайним шляхом. У більшості випадків при запущеному аномальному положенні плоду не вдається зберегти життя дитині, і проводиться декапітація. При життєздатності плоду виконують оперативний витяг, щоб врятувати дитину як можна швидше.

Лікарські помилки та методи їх запобігання

Косе передлежання плоду сприяє загибелі дитини через поширену лікарську помилку у визначенні, яка випала ручка. Її плутають з ніжкою, що повністю змінює клінічну картину. В процесі родопомочі доводиться діяти швидко. Треба орієнтуватися на наступні ознаки:

  • перший палець ручки можна притиснути до долоні, на ніжці перший палець притиснути до стопі неможливо;
  • на стопі розташований п’ятковий бугор, а на кисті його немає.

Ці ознаки дозволять швидко відрізнити ручку від ніжки. Клінічна практика свідчить про те, що акушери іноді не розрізняють праву і ліву ручку, а між тим це важливо, адже з орієнтирів на ручку визначається положення плоду. В екстреній ситуації корисно застосувати такий метод: подумки привітатися з плодом за руку. Якщо виходить – ручка права, якщо це неможливо – ручка ліва. Як захистити себе від лікарських помилок з позиції матері? Сучасні клініки надають можливість присутності батька при пологах і ведення відеозапису цієї пам’ятної події.

Косе положення плода: профілактика порушень

Деякі з причин виникнення косого і поперечного положення плода усунути неможливо, але з приводу інших можна вжити профілактичні заходи. Найпростіше усунути в’ялість матки і абдомінальних м’язів.

В рамках планування вагітності слід обов’язково провести обстеження органів малого тазу, як на предмет індивідуальних особливостей будови, так і на наявність новоутворень. Зміцненням м’язів черевної стінки слід зайнятися мінімум за півроку до передбачуваної вагітності. Крім того що це є профілактичним заходом проти неправильного положення плоду, це чудово оздоровлює організм майбутньої матері.

При вагітності під тиском збільшеної матки всі органи переміщуються вгору, а вага плода та навколоплідних вод спрямовується під дією сили тяжіння вниз, що призводить до великого навантаження як на абдомінальні м’язи, так і на м’язи тазового дна. Під час вагітності протипоказані фізичні вправи, тому подбати про хорошому стані м’язів потрібно заздалегідь, щоб потім тільки підтримувати їх в формі за допомогою гімнастики для вагітних.

Після пологів важливо відповідально ставитися до періоду відновлення. Високі показники аномального положення плоду серед багатодітних мам обумовлені саме тим, що жінки з-за відсутності часу на особисті потреби не приділяють уваги реабілітації.

Передлежання плаценти часто обумовлено утворенням рубців на епітелії матки. Травми при хірургічному аборті і інших гінекологічних операціях можуть створити серйозні перешкоди для закріплення плодового яйця в анатомічно правильному місці.

Методи екстреної контрацепції і медичний аборт є найбільш безпечними з усіх способів перервати небажану вагітність – в результаті наступна буде протікати успішно. При зверненні до компетентного акушера-гінеколога для прийняття пологів є ймовірність благополучного виходу як для матері, так і для дитини, навіть при такому ускладненні, як косе положення плоду.

Стаття написана за допомогою сайту vsi-zdorovi.com.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code