vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Атеросклероз аорти: принципи лікування

Атеросклероз аорти та лікування цього захворювання являють собою одну з найбільш часто зустрічаються проблем, що виникають у населення зрілого чи літнього віку, особливо у віці 60 років і більше. Атеросклероз є патологічним процесом, що характеризується відкладенням ліпідів, що містяться в крові, в стінках артерій з формуванням атеросклеротичної (фіброзної) бляшки, яка звужує просвіт цих артерій і за допомогою цього порушує струм крові по них.

Атеросклероз аорты: принципы лечения

Поразка атеросклеротичними бляшками може розвиватися у багатьох артеріальних судинах, до найпоширеніших з яких відноситься сонна, підключична, брижова, здухвинна, стегнова та ниркова артерії. Але важливим є і поразки аорти – самого великого судини нашого організму, віддає живлять гілки до всіх органів і їх систем, у тому числі і для серця.

Причини атеросклерозу аорти

До теперішнього часу точні причини атеросклеротичного ураження аорти залишаються неясними, але встановлено, що існує ряд факторів ризику розвитку даного захворювання. При наявності цих етіологічних факторів розвитку атеросклерозу аорти та інших судин організму починається значно раніше, а також стрімко прогресує.

Серед етіологічних факторів виділяють:

 1. Порушення ліпідного обміну, що проявляється у вигляді збільшення певних видів жирів або дисбалансу між окремими липидными фракціями. Такі порушення можуть мати як спадковий характер, так і набутий внаслідок надлишку надходження жирів в організм аліментарним шляхом.
 2. Стійка артеріальна гіпертензія і серцева недостатність.
 3. Недолік фізичної активності і нерухомий спосіб життя.
 4. Надлишок маси тіла, у тому числі до різного ступеня ожиріння.
 5. Часте і тривале психоемоційне напруження, стреси, сварки та складні взаємовідносини з оточуючими людьми.
 6. Звичні інтоксикації організму (куріння, зловживання алкогольними напоями).
 7. Порушення нормальної діяльності нейроендокринної системи, включаючи цукровий діабет обох типів і зниження функції щитовидної залози.
 8. Статева приналежність.
 9. Вік.
 10. Спадковість по атеросклерозу аорти.
 11. Пошкоджують внутрішню поверхню судинної стінки захворювання.

Патогенез розвитку атеросклерозу аорти

Вивчення патогенетичних основ розвитку атеросклерозу на сьогоднішній день неповноцінно через різноманіття факторів гуморального та клітинного імунітету, що беруть участь у формуванні відповідної реакції організму на дію патологічних факторів на організм.

В цілому патогенез атеросклерозу включає в себе дію всіх етіологічних факторів з упором на ті, які призводять до підвищення ліпідного складу крові. У зв’язку з їх впливом розвивається процес, що проходить кілька стадій до остаточної – звапніння атеросклеротичної бляшки.

Стадії розвитку ліпідної бляшки:

 1. Стадія жирових плям або смуг. Після пошкодження внутрішньої оболонки судин відбувається відповідь організму виникненням хронічного запалення в шарі судинної стінки, що знаходиться якраз під місцем деформації. В області дефекту накопичуються макрофаги, що захоплюють надлишки ліпідів, що циркулюють в кров’яному руслі. Структури, що оточує даний вогнище, розростаються, а макрофаги в процесі захоплення трансформуються в так звані, пінисті клітини. Накопичені в клітинах ліпіди створюють на внутрішній поверхні судини плями або смужки (при злитті плям) жовтого кольору.
 2. Стадія фіброзної бляшки. Подальший прогрес у розвитку процесу веде до перетворення плям в бляшки, мають округлу або овальну форму і виступають над поверхнею внутрішнього шару стінки посудини. Саме утворення фіброзних бляшок характерно для такої посудини, як аорта.
 3. Стадія ускладнених уражень. Розвивається при деструктивних процесах в товщі бляшки, коли руйнується її поверхнева покришка. Після цього відбувається крововилив у товщу бляшки, а також накопичення в ній мас, сприяють утворенню тромбу. Внаслідок цього можливий розвиток звуження просвіту аорти через прогресуючого тромбоутворення, з-за цього ішемія органів і тканин, які отримують харчування і кисень з аортального стовбура, утворення аневризми або кровотеча, якщо стінка судини повністю деформована.
 4. Стадія звапнення. При цій стадії відбувається відкладення, в товщі бляшки солей кальцію, що веде до “обызвествлению” і різкої деформації стінки судини в цій області. Даний етап захворювання є завершальним.

Симптоми атеросклерозу аорти

Ця залежність проявляється у відмінності симптомів, характерних для атеросклерозу грудного або черевного відділу аорти, адже від цих її частин відходять абсолютно різні артерії, що живлять свої індивідуальні структури в органах і системах.

Атеросклерозу грудного відділу аорти властиві наступні симптоми:

 1. Періодично виникають тупі болі з локалізацією за грудиною, їх характер часто відзначають як пекучі, ниючі або тиснуть, що дозволяє з легкістю сплутати їх з нападом стенокардії.
 2. Підвищення рівня переважно систолічного (верхнього) артеріального тиску, в той час як діастолічний (нижнє) залишається незмінним.
 3. При локалізації процесу на внутрішній поверхні стінки дуги аорти можливе відчуття утруднення при ковтанні їжі, що пов’язано з зіткненням дуги з грудним відділом стравоходу.
 4. Запаморочення.
 5. Загальна слабкість і нездужання.
 6. Непритомні стану.
 7. Відчуття пульсуючих рухів між реберними дугами.

Атеросклерозу черевної частини аорти властиві наступні симптоми:

 1. Зникають протягом декількох годин болі в області живота, мають тягне характер.
 2. Метеоризм і спучування живота.
 3. Формування частих запорів.
 4. Зниження ваги внаслідок порушення травної функції органів шлунково-кишкового тракту, харчуються з гілок ураженого відділу аорти.

При ураженні бляшкою біфуркації аорти розвивається своєрідний синдром, зовні проявляється болями в нижній половині живота, розладами функцій тазових органів, імпотенцією, зниженням пульсації стегнових артерій.

Лікування атеросклерозу аорти

В першу чергу терапія атеросклеротичного ураження аорти спрямовується на усунення етіологічних факторів ризику, здатних призвести до розвитку даного захворювання. Це дотримання правильної дієти, коригування способу життя на користь здорового, повноцінні регулярні фізичні навантаження, збалансоване чергування періодів праці і відпочинку організму, відмова від куріння і алкоголю. Важливо і своєчасне і адекватне лікування цукрового діабету та артеріальної гіпертензії.

З раціону показано виняток тваринних жирів (сало, жирні види м’яса, масло і легко засвоюваних організмом вуглеводів (цукор, солодкі вироби, здобні продукти). Виключається також і кухонна сіль. Рекомендовані до вживання несолодкі овочі, фрукти і риба.

Медикаментозна терапія атеросклеротичного процесу заснована на застосуванні лікарських речовин, здатних знижувати кількість холестерину в крові як основної складової атеросклеротичної бляшки. Це статини (Аторвастатин, Симвастатин, Флувастатин), Ніацин, Эндурацин, Фенофібрат і засоби, що пригнічують всмоктування холестерину (Езетіміб).

Можливо і лікування хірургічним шляхом за допомогою видалення ураженої частини аорти і заміни цієї ділянки на штучний клапан.

Профілактика атеросклерозу

Заснована на запобігання дії на організм перерахованих вище факторів ризику атеросклерозу аорти. Це контроль рівня ліпідів крові та артеріального тиску, відмова від шкідливих звичок, фізичні навантаження, виключення стресів і перевантажень.

Атеросклероз аорти є актуальною проблемою сучасної медицини і населення, що може привести до непоправних наслідків для здоров’я. Але при знанні механізмів його розвитку та адекватному дотримання заходів профілактики можна уникнути цього захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code