vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Зниження імунітету: симптоми

Зниження імунітету: симптоми цієї серйозної проблеми дуже характерні. При перших же ознаках зниження імунітету необхідно вжити заходи щодо його підвищення, адже сильна імунна система – запорука здоров’я людини.

Снижение иммунитета: симптомы

Що таке імунітет

Імунна система є головною системою організму, яка захищає його від будь-яких чужорідних структур. Відрізняючи «рідні» структури організму, вона розпізнає чужорідні, руйнує і елімінує їх.

До таких чужорідних структур відносяться:

 1. Патогенні мікроорганізми. До них відносять віруси, грибки, бактерії, найпростіші та ін При ослабленні імунної системи ці мікроорганізми швидко розмножуються, оскільки імунітет недостатньо виконує свою захисну функцію. У результаті людини атакують різні хвороби, зокрема, інфекційної та вірусної природи.
 2. Патогенні клітини. Мова йде про мутованих і пухлинних клітинах. В організмі кожної людини безперервно утворюються мутантні клітини, які можуть спровокувати розвиток раку. Завдання імунної системи – розпізнавати і знищувати їх. Зниження імунітету веде до того, що людина стає більшою мірою піддається розвитку онкології, чим при сильної імунної системи.
 3. Інші речовини. До них відносяться медикаменти, імпланти, продукти харчування та ін

Знижений імунітет не тільки не захищає організм від різних патогенних факторів. Він може спровокувати імунну атаку на здорові органи, клітини і тканини організму. Таку ситуацію називають патологічним імунною відповіддю. Саме за його причини розвиваються важкі аутоімунні хвороби.

Аутоімунні захворювання

В залежності від порушення системи лікарі відзначають такі недуги:

 1. Патології клітинного імунітету. Вони провокують розвиток синдрому Ді Джорджі, Дункана і вроджені патології системи синтезу антитіл.
 2. Патології гуморального імунітету. Призводять до розвитку синдрому Брутона, імуноглобулінової недостатності, до підвищення рівня аномальних антитіл.
 3. Імунодефіцити комбінованого типу. Вони характеризуються аплазією імунних тканин, синдромом неповноцінних лімфоцитів або захворюванням Віськотта-Олдріча.

Крім того, дефекти імунної системи можуть запустити механізм розвитку синдрому Гитлина, хвороби Луї-Бару, нейтропенії – всі ці захворювання відносяться до первинних імунодефіцитів.

Виділяють і вторинні імунодефіцити, які не передаються генетично. Найбільш поширене захворювання в цій групі – СНІД.

Дисбаланс і зниження імунітету може стати причиною алергічних реакцій, атопічного дерматиту, системної червоної вовчака, хвороби Крона, виразкового коліту, ревматоїдного артриту типу – все це теж прояви аутоімунної агресії щодо власних тканин організму.

Симптоми зниженого імунітету

Захворювання, перераховані вище, є наслідком різних патологій і дефектів імунної системи. Зниження її супроводжують інші ознаки. Отже, лікарі виділяють наступні ознаки зниження імунітету:

 1. Схильність до інфекцій. Це проявляється в тому, що у людини часто трапляються захворювання дихальних шляхів інфекційного, вірусного характеру. Якщо дорослий хворіє на застуду чи грип більше 2 разів на рік, це вірні симптоми ослабленого імунітету.
 2. Важкий перебіг хвороб. Наприклад, якщо людина довго не може вилікувати ГРВІ, а саме захворювання протікає з обтяженою симптоматикою.
 3. Дерматологічні проблеми. Якщо у дорослої людини з’являються гнійнички на шкірі обличчя і тіла, а ніяке лікування не допомагає позбавитися від них, це теж може сигналізувати про проблеми з імунною системою.
 4. Рецидиви захворювань. Наприклад, якщо у людини рецидивуючі інфекції м’яких тканин гнійно-септичного характеру за типом абсцесів, карбункулів, флегмон, фурункулів та ін Те ж стосується і уражень дихальних шляхів, сечостатевої системи.
 5. Зміни з боку лімфатичної системи. Зокрема, якщо збільшуються лімфовузли.
 6. Грибкові ураження. Наприклад, грибок шкіри, нігтьових пластин, а також кандидоз та інші ураження слизових оболонок.
 7. Туберкульоз. Не має значення ні форма, ні характер протікання хвороби.
 8. Порушення регенерації. Якщо у людини тривало і погано заживають пошкодження шкіри, рани.
 9. Алергічні реакції. При цьому алерген значення не має.
 10. Самопочуття та зовнішній вигляд. Якщо людина відчуває постійну слабкість і брак сил, має бліду шкіру, постійно втомлена і т. п. – це явні ознаки ослабленого імунітету.

Слабкий імунітет причини може мати різні. Сталість його залежить від багатьох факторів – зовнішніх та внутрішніх. Вони можуть чинити різний вплив на імунітет. При позитивному впливі імунітет залишається сильним, негативне ж вплив послаблює імунітет.

Причини зниження імунітету

Зниження імунітету причини провокують різні. Їх умовно поділяють на кілька груп:

Спосіб життя людини. Ось основні чинники, за яких імунна система може ослабнути:

 • незбалансоване, мізерне харчування;
 • дефіцит вітамінів (гіповітаміноз);
 • анемія;
 • надлишок або нестача фізичних навантажень;
 • розлади сну;
 • невротичний стан;
 • алкогольна, нікотинова або наркотична залежність;
 • несприятлива екологічна обстановка;
 • підвищений рівень радіації;
 • тривала інтоксикація організму шкідливими викидами.

Наявність первинних захворювань. На тлі деяких недуг імунітет може стати слабким.

Ось ці хвороби:

 • важкі патології кровоносної системи, наприклад, лейкоз;
 • ураження печінки;
 • діарея у поєднанні з синдромом мальабсорбції і порушенням кишкового всмоктування;
 • ниркова та печінково-ниркова недостатність;
 • уремія;
 • вірус імунодефіциту людини;
 • імунодефіцити вродженого і набутого характеру;
 • онкологія;
 • довгострокова антибактеріальна терапія;
 • післяопераційний і посттравматичний період;
 • хіміотерапія з приводу туберкульозу або онкології;
 • глисти і паразити.

Імунітет може знизитися і у випадках, коли людина:

 • хворіє тривалий час (будь-яка хвороба вимотує);
 • піддається постійним стресам;
 • хронічно не висипається і втомлюється;
 • страждає дисбактеріозом.

Тільки після цього потрібно проводити комплексне лікування. Саме такий підхід дасть бажаний ефект. Не варто займатися самолікуванням, оскільки підвищення імунітету – справа не з простих, тому необхідний лікарський контроль.

Комплекс заходів щодо підвищення імунітету

Лікарі дають ряд рекомендацій, як зміцнити слабкий імунітет. Вони акцентують увагу на тому, що важливий комплексний підхід до вирішення проблеми: тільки в такому випадку можна домогтися позитивної динаміки. Отже, ось основні рекомендації, яким потрібно слідувати:

 1. Усунути першопричину зниження імунітету. Ось чому так важливо виявити її, адже не усунувши джерело проблеми, від неї можна позбутися. Сюди ж включають і лікування хвороб хронічної форми.
 2. Лікування рослинними препаратами. Імуномодулюючою властивістю володіють подорожник, солодка, ехінацея, лимонник, елеутерокок, женьшень, продукти бджільництва. Лікарі часто призначають екстракти цілющих рослин. Медикаментозну терапію повинен призначати виключно лікар! Це вкрай важливо, оскільки терапія спрямована на відновлення порушеного ланки в імунній системі. Безконтрольне самостійне призначення імуномодуляторів абсолютно неприпустимо!
 3. Вітамінні комплекси. Особливу увагу потрібно приділити вітамінів групи В (особливо У 5), А, З, D, F, а також мінералів – цинку, магнію, заліза, марганцю, селену і йоду.

Важливий і спосіб життя, який веде людина.

Корекція способу життя

Зокрема, мова йде про відмову від деяких звичок і заміни їх більш корисними. Ось те, що має зробити людина для свого здоров’я:

 1. Нормалізувати режим дня. Особливо це стосується балансу між відпочинком і активністю. Обов’язково потрібно забезпечити організму повноцінний сон, щоб він встиг відновитися.
 2. Корисні звички. Сигарети, алкоголь і наркотики – табу для людини, яка хоче бути здоровим. Сюди ж входить і шкідлива їжа, пасивний сидячий спосіб життя. Заняття спортом, свіже повітря – ось що потрібно для здоров’я.
 3. Раціон харчування. Свіжі фрукти, ягоди, овочі, зелень – джерело вітамінів і мінералів. Потрібно включати в раціон м’ясо, рибу, кисломолочні продукти і рослинні олії (особливо оливкове). Продукти з консервантами, барвниками, стабілізаторами, підвищеною кількістю цукру і жирів краще виключити або звести до мінімуму.
 4. Загартовування. Це природний спосіб підвищити імунітет. Але щоб він приніс тільки користь, підходити до загартовування потрібно з розумом і поступово. Починати потрібно з повітряних ванн, а потім переходити на водні процедури. Температуру потрібно знижувати поступово, а починати подібну практику краще в теплу пору року, щоб до холодів організм встиг звикнути і пристосуватися.
 5. Релаксація. Стреси і нервове перенапруження сприяють зниженню захисних функцій організму. Тому важливо навчитися протистояти стресам, не приймати все близько до серця, навчитися техніці розслаблення. Наприклад, допомагають розслабитися йога, медитація, різні дихальні та психологічні техніки, приємна музика, хобі, позитивне мислення.

Такий комплексний підхід обов’язково посилить імунітет.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code