vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

З’ясовуємо, чи шкідливе УЗД для плода при вагітності

При постановці на облік в жіночій консультації або клініці багато жінок шукають відповідь на таке питання, чи шкідливе УЗД для плода при вагітності і як воно впливає на подальший розвиток ембріона.

Выясняем вредно ли узи для плода при беременности

Кожна майбутня мати переживає за стан і розвиток своєї ще не народженої дитини. Для цього в жіночих консультаціях призначають різні медичні обстеження: відвідування лікарів, складання всіх необхідних аналізів та проведення УЗД-процедур. При своєї чималої популярності УЗД-процедури на сьогоднішній день викликають недовіру у багатьох вагітних жінок. Це абсолютно адекватна реакція майбутньої матері. Кожна з них хоче знати: чи шкодить УЗД при вагітності, наскільки це дослідження важливе і скільки сеансів можна проводити.

УЗД-діагностика і знайомство з нею

Коли в медицині роблять нові відкриття, досить часто поряд із захопленням йде страх, зумовлений тим, що нові технології потрібно досліджувати. Це схоже з технікою, купленою до будинку, яка має інструкцію по застосуванню. Приблизно за таким же принципом лікар призначає препарати. У всіх упаковках присутній листок-вкладиш з інструкцією із застосування, показаннями, протипоказаннями і побічною дією.

Трансдюсер – своєрідне пристосування, що фіксує образ ембріона у животі жінки. Цей датчик зовні схожий на мікрофон. Трансдюсер вчиняє певні коливання у формі посилу ультразвукових хвиль з підвищеною частотою. Їх називають ультразвуковими або надзвуковими хвилями, оскільки на слух вони невловимі. Ці коливання хвиль безперешкодно проникають всередину живота вагітної, стикаючись з усіма внутрішніми органами і частинами тіла плода, що знаходиться всередині утроби. Всі органи і частини тіла відрізняються між собою за щільністю. Ультразвук доходить до частини тіла і відображається, потім повертається назад. Він точно вловлюється апаратом-трансдюссером, за допомогою якого дані відправляються до аналізуючих частин апарату УЗД.

Внутрішньоматкова затримка розвитку плода і вплив УЗД

Після обробки інформації про різницю швидкості під час відбиття органів на моніторі виводять дані у вигляді зображення, зрозумілого не тільки фахівцю, але і майбутній матері. При обстеженні вагітні не відчувають жодних незручностей чи хворобливих відчуттів. Серйозних побічних дій теж поки ще не зафіксовано. А ось позитивною стороною даного обстеження є підвищена інформативність, допомагає врятувати життя майбутнього малюка або зберегти його стан здоров’я, тому цей вид дослідження на сьогоднішній день дуже популярний.

Чи шкідливе УЗД для ембріона при необхідності діагностування внутрішньоматкової затримки – проблема, що цікавить більшість фахівців, які наполягають на проведенні УЗД-процедури для розпізнання подібного симптома. Ще в 1986 році було доведено, що ультразвукове дослідження виправдано на ранніх термінах тільки для жінок з високим ризиком внутрішньоматкової затримки плода, так як дослідження може вплинути на подальший розвиток дитини. Доведено, що при частому проведенні УЗД ризик внутрішньоматкової затримки розвитку плоду зростає до 33%.

Вплив УЗД на ембріон непередбачувано. Шкідливого ефекту може і не бути. Зазвичай шкоду УЗД при вагітності проявляється підвищенням ризику розвитку патологій внутрішніх органів і онкологічних захворювань. Обумовлюється це тим, що плід починає прикривати обличчя ручками і більш активно рухатися в цілому, намагаючись захистити себе, відчуваючи вплив на нервові закінчення. При такому русі плода зображення на моніторі стає більш чітким. Тому на ранніх термінах вагітності проводити дослідження без сильної потреби не рекомендується і навіть небезпечно для ембріона в деяких випадках, особливо якщо це трансвагінальні дослідження (хвилі не мають перешкод у вигляді живота матері і сильніше впливають на ембріон).

Але це не означає, що варто відмовлятися безпосередньо від УЗД, якщо під час вагітності є ризик втратити дитину з причини захворювань спадкового характеру або несумісності резус факторів батьків. Об’єктивно оцінюючи ситуацію, таке питання, як шкідливість УЗД при вагітності, має кілька ситуацій. Наприклад, якщо внутрішньоутробно дитина слабка з різних причин – вплив УЗД на плід буде, нехай навіть непомітним.

Коли призначають УЗД

Перше обстеження жінці пропонують пройти ще на невеликому терміні при постановці на облік (10-14 тижнів). Цей термін називають першим триместром.

Показання УЗД:

  • небезпека утворення викидня;
  • діагностика значних вад ембріона;
  • виявлення патологій при первісному розвитку яйця плода;
  • виключення позаматкової вагітності;
  • діагностування вагітності багатоплідного характеру;
  • встановлення терміну вагітності;
  • встановлені порушення у гінекології при відсутності менструації;
  • діагностування спадкових хвороб.

Своєчасне виявлення порушень розвитку плода дозволяє майбутнім батькам вирішити питання про переривання вагітності і уникнути значних психологічних стресів і травм внаслідок народження дитини з важкими захворюваннями.

У другому триместрі потрібно повторне УЗД. Його термін – 20-24 тижні. На цьому етапі УЗД дозволяє розгледіти положення дитини і відповідність розвитку періоду вагітності, діагностувати антифосфоліпідний синдром, обстежити плацентарний стан, її розміри, локалізацію прикріплення плаценти і визначити стать дитини.

На даному етапі дослідження допомагає лікарям вчасно виявити відхилення і призначити правильне відповідне лікування. Таким чином, проведення доплерометрії (дослідженні потоку крові у плацентарних судинах) запобігає розвитку токсикозу (гестозу). Також проводять пренатальну діагностику. Доктор грунтовно переглядає онтогенез ембріона і його органів «від п’ят до маківки», що дозволяє вчасно виявити вроджені вади.

Показаннями до УЗД в третьому триместрі вважають вивчення розташування плоду, дослідження затримки внутрішньоутробного розвитку (дитина народжується слабкою і малорозвиненою), діагностику вроджених вад (розширені нирки і збільшений сечовід). Дослідження в третьому триместрі допомагає фахівцям прийняти об’єктивні заходи по лікуванню виявлених відхилень.

УЗД серця при вагітності

Це дозволяє отримати достовірні дані стану серцево-судинної системи. Призначають цю процедуру при появі у пацієнтів таких скарг, як похолодання кінцівок, набряки, порушення роботи серця, втомлюваність, задишка, втрата ваги, свідомості та інші.

При наявності спадкових серцевих захворювань або симптомів гінеколог виписує направлення вагітної на УЗД серця. Його показники допоможуть своєчасно виявити хворобу, якщо вона існує. Якщо виявлені патології або відхилення, направляють на консультацію до кардіолога. Дослідження проводиться амбулаторно, не має протипоказань, побічних ефектів і ускладнень.

Таким чином, УЗД серця практично нешкідливе, УЗД на другому і третьому триместрі в більшості випадків не шкодить, якщо їх кількість не значна. Часті трансвагінальні дослідження вкрай небажані. Так що питання такого типу, чи шкідливе УЗД для плода при вагітності, точної відповіді не має. Завжди потрібно звертатись до досвідчених акушерів-гінекологів, які призначать необхідну кількість обстежень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code