vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Якщо втратили свідомість, то це привід задуматися про своє здоров’я

Непритомність – це короткочасна втрата свідомості. Причиною може стати короткочасне зменшення мозкового кровотоку.

Если произошел обморок, то это повод задуматься о своем здоровьеЩо таке свідомість? Часто це індикатор якогось захворювання. Медициною досліджено різноманіття станів, при яких можуть виникнути непритомність:

 • захворювання, які проявляються у зниженні серцевого викиду: порушення серцевого ритму, стенози аорти, легеневої артерії, напади стенокардії;
 • патологічні стани: непритомність при ковтанні, при різкому вставанні з положення лежачи;
 • при різкому зниженні в крові вмісту кисню, інших проблемах з кров’ю, при анемії, в задусі.

Причини виникнення непритомності

Непритомність частіше всього виникає в наступних випадках:

 • посилений внутрішньочерепний тиск;
 • патології мозку;
 • різке падіння артеріального тиску;
 • посилена чутливість каротидного синуса (синокаротидна непритомність);
 • відкриті і закриті травми черепа;
 • больовий шок;
 • патології хребців, викликані остеохондрозом, вроджені шийні патології;
 • проблеми метаболізму тканин головного мозку при гіпоглікемії, інфекціях, хімічних отруєннях;
 • напади, що супроводжуються істерикою;
 • вегетативні порушення у дітей і підлітків.

Дуже часто є наслідком різкого зниження АТ, якщо внутрішні органи людини не встигли пристосуватися до змін кровотоку. У таких випадках відчувається нездужання, брак кисню. Такий тип непритомності провокується фізичним навантаженням.

Непритомний стан виникає при різкому зниженні кровотоку при кровотечі, поранення, через зневоднення.

Перед настанням непритомності людина відчуває слабкість, шум у вухах, холодний піт, потемніння в очах, порушення координації рухів.

При відсутності будь-яких серйозних патологій непритомність протікає благополучно.

Непритомність у дітей

У малюків у віці до 2 років можуть виникнути судомна непритомність з переляку, болю. Причиною часто буває підвищена збудливість нервової системи. Будь-який зовнішній подразник, здатний викликати крик, що веде до затримки дихання, і вже відбувається нетривала втрата свідомості.

Бувають випадки, коли розвивається судомний припадок при високій температурі у дитини, при грипі, може наступити непритомність з судомами. Організм підлітка схильний до подібних проявів. Кровоносні судини не завжди встигають налаштуватися на зростання частин тіла. Дуже часто у підлітків виникають непритомність при ВСД (вегето-судинній дистонії). У підлітковому віці часто спостерігаються у дівчаток. Одиничний випадок непритомності не є ознакою серйозного захворювання, але краще буде проконсультуватися у педіатра.

Які види непритомності зустрічаються найбільш часто, розглянемо детальніше.

Непритомність при епілепсії

Картини течії судомної непритомності і непритомності при епілепсії істотно відрізняються. Обидва характеризуються втратою свідомості, судомними проявами, зміною артеріального тиску, розширенням зіниць. Є ряд відмітних ознак, за якими можна визначити тип непритомного стану.

Перед втратою свідомості з’являється відчуття слабкості, запаморочення, шум у вухах, іноді можна просто прилягти, щоб відновити сили організму. Хворі епілепсією зазвичай відчувають наближення нападу, однак найчастіше напад може початися раптово, людина ризикує впасти на місці, під час ходьби, при цьому зміна становища людини в процесі нападу не нормалізує стан.

Втрату свідомості викликають фактори ззовні, наприклад, психоемоційні стреси.

Є істотні відмінності судомних рухів. При непритомності м’язи скорочуються і розслаблюються поперемінно і різко. Епілептичні судоми відрізняються генералізованими формами, коли м’язи блокуються судомою на кілька хвилин, виникає клонична судома.

Зазвичай явище триває лічені секунди, потерпілий пам’ятає події, що відбуваються навколо нього.

Перезбудженість нервової системи веде до істеричних припадків, які цілком реально можуть закінчитися непритомністю.

Вазовагальний непритомність

Медична практика показує, що з усіх непритомних станів близько половини припадає на вазовагальну непритомність. Проявляється він у абсолютно здорових людей, іноді може повторюватися.

Може виникнути в стані хвилювання, страху, сильного стомлення, сильного болю. Супроводжується артеріальною гіпотензією, брадикардією, блідістю.

Протікає явище наступним чином. Різко зростає симпатичний тонус, у деяких людей таке посилення симпатичного тонусу буває зайвим і може спровокувати різке посилення серцевих скорочень. Нерви подають в мозок інтенсивні імпульси, це супроводжується зменшенням симпатичного і посиленням парасимпатичного тонусу. В результаті розвивається брадикардія, що і призводить до зниження артеріального тиску і непритомності. Свідомість відновлюється, якщо хворого помістити у лежаче положення і підняти йому ноги.

Вазодепрессорна непритомність відзначена медиками як часта причина втрати свідомості. Основні причини – сильний біль і емоційний стрес. Розширюється м’язова артерія, частота скорочень серцевого м’яза падає, знижується кровотік. Напад часто виникає у чоловіків при сильних больових відчуттях.

Наступ несвідомого стану виникає не відразу, спочатку з’являється слабкість, шум у вухах, збільшення зіниць, помутніння в очах, запаморочення, підвищена пітливість. Далі хворий втрачає рівновагу і втрачає свідомість. Несвідомий хворий знерухомлений, у нього виникають судоми.

Тиск часто падає до 60 мм. Виникає брадикардія. Шкірні покриви бліді.

Ортостатична непритомність

Така непритомність розвивається при різкому вставанні, переході із лежачого положення у положення стоячи. Причиною є порушення рефлекторних механізмів, які забезпечують підтримку артеріального тиску при переході в положення стоячи. У здорових людей АТ знижується на 10 мм рт. ст., частота серцевих скорочень посилюється на 15 за 1 хв, але стан організму швидко нормалізується за рахунок рефлекторного звуження кровоносних артерій.

Розрізняють два варіанти таких непритомності.

Гиперадренергічна ортостатична непритомність виникає у хворих з вегетативною дисфункцією, її проявом є артеріальна гіпотензія. Свідомість характеризується яскраво вираженою тахікардією.

Втрата свідомості у такого хворого відбувається різко, зазвичай їй передує нетривалий переднепритомний стан. В лежачому положенні свідомість швидко повертається. Подальша зміна положення хворого не викликає повторну непритомність.

Гипоадренергічна ортостатична непритомність розвивається при ортостатичній гіпотензії, в основі якої лежить вегетативна полінейропатія з прогресуючою вегетативною недостатністю, яка виникає первинно або вторинно (при цукровому діабеті, інших патологіях).

В лежачому стані тиск у потерпілого часто завищений. Серцевий ритм залишається незмінним.

Частою причиною таких станів може бути довготривале перебування в лежачому положенні або перебування в невагомості (як політ у космос).

Допомога при непритомності

У людини в стані втрати свідомості розслаблені м’язи язика і може виникнути асфіксія. Настійно рекомендують надати невідкладну допомогу потерпілому: його перекладають на бік і фіксують язик, щоб він не потрапляв у гортань.

Необхідно звільнити людину від одягу, що стискує. Дуже важливо забезпечити кровотік до мозку. Далі потрібно виклик швидкої, тому що неможливо чітко розпізнати причину несвідомого стану, наприклад, відрізнити непритомність від коми. Дуже часто добре допомагає нашатирний спирт, який дають понюхати потерпілому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code