vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Якщо діагностовано дефіцит вітаміну В12 симптоми

Дефіцит вітаміну В12, симптоми якого малоприятны, поширений в основному серед людей, які вживають мало їжі тваринного походження. Вітамін В12 поступає в організм разом з м’ясом, молочними продуктами та рибою. Всмоктується В12 в основному в тонкій кишці. Основною функцією вітаміну В12 (по-науковому ціанокобаламіну або метилкобаламина), є забезпечення нормальної діяльності центральної нервової системи, кровотворення і синтез білків. Дефіцит вітаміну B12 внаслідок неправильного харчування здатний призвести до незворотних наслідків.

Если диагностирован дефицит витамина В12 симптомы

Статистика показала, що розвиток хвороби Альцгеймера в похилому віці безпосередньо пов’язане з недоліком вітаміну B12 . З’ясувалося, що нормальне споживання вітаміну значно знижує ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Дефіцит ціанокобаламіну у літніх людей може виникнути з двох причин:

 • недостатній вміст в їжі;
 • порушення всмоктування.

Ознаки втрати пам’яті і анемії – тривожний сигнал, і літній людині варто звернутися до лікарів, пройти аналізи і виконувати рекомендації лікаря. Група ризику – люди старше 65 років.

Ефективним способом запобігти розвитку важких неврологічних захворювань допоможе здорове харчування. Рекомендується вживати молочні продукти, яйця, відварне м’ясо і рибу. Збалансований раціон не тільки позбавить від зайвих витрат на ліки, але і від інших проблем, пов’язаних з балансом вітамінів в організмі.

Вітамін В12 – у чому міститься добова норма споживання

Добова норма споживання ціанокобаламіну становить 3 мкг. Цього цілком достатньо, щоб забезпечити організм матеріалом для виробництва червоних кров’яних тіл і забезпечення здорового діяльності ЦНС. Надлишки, що споживаються людиною, відкладаються в «резерв» у печінці. Резерв заповнює «недоїдання» вітаміну і виснажується в середньому за 2-4 роки при порушенні всмоктування.

В період вагітності і лактації норма становить 12 мкг. Збільшена норма необхідна також спортсменам і людям, що займаються важкою фізичною працею. Така необхідність пояснюється тим, що їх м’язи споживають багато кисню. Кисень розноситься по організму еритроцитами, у поділі яких бере активну участь ціанокобаламін в парі з фолієвою кислотою.

Продукти, що містять ціанокобаламін, є цілком доступними пересічному росіянину. Приблизний зміст вітаміну В12 на 100 г продуктів представлено на рисунку (рис.1).

Авітаміноз ціанокобаламіну: симптоми, наслідки, діагностика

Авітаміноз В12 проявляє себе лише через 2-6 років після припинення вживання в їжу продуктів тваринного походження завдяки запасам, створюваним організмом. Але якщо симптоми почали проявлятися, потрібно поспішити до лікаря.

Симптоми авітамінозу:

 • слабке бажання почухати пальці кінцівок, асоційовану з відчуттями від дотику до снігу;
 • запалення сосочків мови і почервоніння його поверхні;
 • долоні стають темнішими на кілька відтінків;
 • шкірні покриви стають жовтуватими;
 • синій і жовтий кольори не сприймаються, або слабо розрізняються;
 • «мурашки» без причини;
 • депресивний стан;
 • зниження розумової здібності;
 • втрата ваги;
 • сплутаність свідомості;
 • зникнення чутливості окремих ділянок тіла.

Часто недокрів’я і збої в ЦНС зумовлюються саме нестачею вітаміну В12, чим і характеризується вказана симптоматика. Симптоми можуть проявлятися і всі разом, і окремо. У більшості хворих спостерігається «морозность» і відсутність чутливості. Якщо протягом тривалого часу турбують вищеописані симптоми, то варто негайно звернутися до лікаря.

Найчастіше дефіцит метилкобаламина діагностується після аналізу крові. Кров на аналіз, що виявляє дефіцит вітамінів і мінералів, в тому числі і В12, здають рано вранці, не снідаючи. Перед здачею крові не рекомендується перевантажувати шлунок важкою їжею. При цьому може спостерігатися наявність великих еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів, які зазнали змін. Після того, як було встановлено наявність авітамінозу, здійснюється пошук причини його появи. На цьому етапі беруть кров на наявність антитіл, і досліджується шлунковий сік.

Серед причин авітамінозу найчастіше зустрічаються дві – неправильне харчування або генетичні збої, що сприяють відсутності всмоктування вітаміну в кишечнику. У зоні ризику-літні люди, які не завжди можуть собі дозволити вживати джерела ціанокобаламіну, і діти з порушенням вироблення ферменту.

Нестача вітаміну В12 викликається порушенням вироблення ферменту, який забезпечує всмоктування вітаміну в кишечнику внаслідок деяких захворювань. У таких випадках брак В12 не є причиною, і потрібно лікувати порушення ферментації.

До порушення всмоктування вітаміну В12 можуть призвести:

 • дисбактеріоз тонкої кишки;
 • хвороба Крона;
 • видалення частини шлунка;
 • видалення частини тонкої кишки;
 • генетичні порушення.

Нестача вітаміну В12 в першу чергу призводить до анемії. Анемія здатна завдати істотної шкоди організму. Якщо справа стосується майбутньої матері, анемія може призвести до втрати плода. Анемія порушує процес постачання тканин і органів киснем. При відсутності лікування можливий прояв загальної слабкості, в особливо важких випадках настає відмова м’язової тканини.

Дитина до року отримує метилкобаламін з молока матері. Якщо грудне вигодовування неможливо, необхідно забезпечити малюка продуктами, що містять цей вітамін. Це може бути спеціальна суміш з гармонійним складом, що забезпечує малюка всіма вітамінами або мінералами, або вживання молока. Недолік вітаміну В12 в організмі дитини не тільки сповільнить розвиток, але і призведе до незворотних наслідків – відмирання нервових клітин з подальшим розвитком патологій.

Якщо ж грудне вигодовування можливо, вживати вітамін В12 слід матері в учетверенном розмірі від добової норми в 3 мкг. Для виключення авітамінозу у дитини, варто звернутися до педіатра і здати аналізи на вміст вітаміну в організмі. При будь-яких відхиленнях лікар дасть необхідні рекомендації. Самостійно приймати вітаміни групи В не варто, так як більшість з них мають протипоказання до застосування вагітним і годуючим.

Лікування дефіциту В12 і гіпервітаміноз В12

При безпосередньому дефіциті вітаміну В12 внаслідок недоїдання хворому призначають уколи цього вітаміну. Якщо причиною дефіциту стало порушення всмоктування вітаміну, лікують причину. У подальшому можливі також довічні уколи для забезпечення нормальної діяльності організму.

Надлишок ціанокобаламіну в багатьох випадках навіть небезпечніше авітамінозу. При надмірному вживанні продуктів, що містять ціанокобаламін, він відкладається в печінці. Надлишок спостерігається найчастіше при вживанні препаратів з високим вмістом цього вітаміну.

В якості симптомів авітамінозу виступають:

 • тромбоз;
 • анафілактичний шок;
 • набряк легенів;
 • серцева недостатність;
 • порушення координації руху;
 • задишка;
 • кропив’яна лихоманка.

Наслідки гіпервітамінозу можуть призвести до летального результату (набряк легенів, анафілактичний шок). Тому потрібно уважно стежити за вживанням препаратів, що містять В12.

Гіповітаміноз вітамінів, взаємозв’язок В12 з іншими мінералами та мікроелементами

Гіповітаміноз – це недолік декількох вітамінів, що викликає тяжкі наслідки: зниження працездатності, порушення роботи будь-яких систем та інше. Метилкобаламін «працює» разом з В9. Тому часто у хворих спостерігається гіповітаміноз В12 і фолієвої кислоти. Для нормального засвоєння ціанокобаламіну необхідний кальцій, тому часто його нестача призводить до дефіциту вітаміну В12. Аскорбінова кислота має зворотну дію – її надлишок підвищує кислотність організму, що вбиває метилкобаламін.

Спільний прийом заліза, вітаміну В1, В6, марганцю і міді може знизити результат від застосування, або зовсім порушити вітамінний баланс. Наприклад, В12 здатний повністю зруйнувати піридоксин, бере участь в обміні речовин і кровотворенні.

Всі вітамінні і мінеральні речовини пов’язані між собою, і надлишок одного речовини може викликати дефіцит іншого, чинного на важливі системи організму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code