vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Який можна зробити аналіз крові на вагітність

Аналіз крові на вагітність дозволяє однозначно встановити, підвищений рівень хоріонічного гонадотропіну, гормону, який починає вироблятися після прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

Какой можно сделать анализ крови на беременность

Здати кров можна вже через тиждень після передбачуваної дати зачаття. В рамках гінекологічного дослідження проводиться:

 1. Експрес-тест на вагітність, зазвичай це смужка з нанесеним на неї речовиною-індикатором, в результаті хімічної реакції з гормоном ХГЧ з’являється візуально помітний результат.
 2. Аналіз крові, який показує точні дані підвищення гормону.
 3. Ультразвукове дослідження органів малого тазу, яке дозволяє однозначно встановити місце прикріплення плодового яйця, виключити позаматкову вагітність та інші небезпечні патології.

Експрес-тести отримали широке поширення через простоту у використанні, акушерам-гінекологам не потрібно спеціального устаткування для швидкого (близько 5 хвилин) та точного результату. Підрахунок терміну вагітності проводиться від певної дати, від першого дня останньої менструації. Овуляція може відбутися зі зсувом у часі від середини менструального циклу, тому дата зачаття не конкретизується в акушерському терміні.

Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ)

Дослідження крові дозволяють виявити специфічний гормон, який виробляється клітинами оболонки плодового яйця. Рівень цього гормону підвищується за наступною схемою:

 • в 2 рази кожні 1-2 дна до 4 тижні;
 • у два рази кожні 3 дні до 9 тижня;
 • на 9 – 11 тижні досягає максимальної концентрації;
 • після 11 тижнів поступово знижується.

Саме ця динаміка дозволяє визначити приблизний термін вагітності, що особливо важливо, якщо у жінки нерегулярний менструальний цикл і календарний підрахунок не дасть результатів. Може виникнути ситуація, при якій в заборі крові виявлено підвищений рівень ХГЛ, але нормальної вагітності немає? Так, це можливо в наступних випадках:

 1. Якщо нещодавно була завершена попередня вагітність, відразу після аборту, викидня або пологів.
 2. Якщо мають місце бути пухлини органів малого тазу, наприклад, хоріон-эпителиома матки.
 3. Якщо відбулося запліднення нежиттєздатною яйцеклітини або однієї яйцеклітини двома сперматозоїдами відразу.
 4. Якщо пацієнтка приймає препарати, що містять гонадотропін.

Медикаментозні засоби, що містять ХГЛ застосовуються для гормональної стимуляції овуляції. Це можуть бути такі препарати, як прегніл, хорагон. Про прийом цих специфічних гормональних засобів слід повідомити лікарю. Гормональні контрацептиви не впливають на цей аналіз.

Крім забору венозної крові для уточнення клінічної картини завжди застосовується ультразвукове дослідження, тому виявити причину підвищення рівня ХГЛ не складе праці.

Відхилення від норми

Для відстеження розвитку вагітності може знадобитися кілька досліджень на гормональний фон, щоб лікар міг побачити динаміку підвищення концентрації ХГЛ. Якщо гонадотропін росте набагато швидше норми, то це означає наступне:

 1. Акушерський термін був визначений некоректно, насправді зачаття відбулося раніше, чим передбачалося.
 2. Можлива багатоплідна вагітність, тобто виношування двійні або трійні, УЗД діагностика зможе це прояснити.
 3. Існує ймовірність пузирного заносу, небезпечного захворювання, при якому запліднюється нежиттєздатна яйцеклітина, і ворсини хоріона проростають в стінки матки, визначається за УЗД, вимагає хірургічного видалення негайно.

При виявленні підвищеного ХГЛ аналіз проводиться повторно через дві доби. Знижений вміст ХГЛ в аналізі може вказувати на наступне:

 • можлива плацентарна недостатність;
 • можна припустити затримку у розвитку плоду;
 • можливо наявність цукрового діабету;
 • акушерський термін був визначений некоректно, запліднення яйцеклітини відбулося пізніше, чим заявлено гінекологом;
 • можлива позаматкова вагітність;
 • є ймовірність завмерлої вагітності.

Останні два випадки виявляються при УЗД і потребують термінового оперативного втручання. Якщо концентрація ХГЛ нижче, чим має бути за нормативами для конкретного терміну, це означає загрозу викидня. Підвищений рівень ХГЛ при плановій перевірці на 11 – 13 тижні вагітності говорить про високий ризик розвитку синдрому Дауна. При нормальному перебігу вагітності існує дуже незначний ризик неправильного результату. Зазвичай це відбувається з вини лаборанта.

Аналіз крові на прогестерон

Жовте тіло яєчника виробляє інший специфічний гормон вагітності – прогестерон. Протягом трьох місяців після зачаття цю функцію поступово приймає на себе плацента. Концентрація прогестерон зростає під час вагітності і знижується за кілька днів до пологів. Саме прогестерон забезпечує успішне прикріплення плодового яйця до стінки матки, так як він гальмує скорочення її м’язів. Падіння прогестерону призводить до початку родової діяльності. Якщо по акушерському терміну вже повинні початися планові пологи, а вони не починаються, проводиться дослідження на прогестерон, щоб визначити, чи потрібна медикаментозна стимуляція пологів.

При справжньому переношуванні плацента починає старіти, від цього страждає кровопостачання, і плід не отримує достатньо кисню і поживних речовин. Щоб правильно здати кров на прогестерон і отримати результати, що відображають поточну ситуацію, потрібно дотримувати деякі умови:

 1. Перед забором крові не можна приймати їжу протягом 8 – 10 годин, тому зручніше всього проводити дослідження в ранковий час.
 2. Пити можна тільки воду, можна вживати каву, чай, алкоголь та енергетичні напої.
 3. Якщо пацієнтка вже знаходиться на певному терміні вагітності або приймає гормональну терапію, про це слід повідомити лікаря.

Які ймовірні причини відхилення показників прогестерону від норми? Якщо прогестерон підвищений без вагітності, це може говорити про наявність:

  • новоутворень в органах малого тазу, наприклад, кісти жовтого тіла;
  • ниркової недостатності;
  • порушення в роботі надниркових залоз.

При настанні вагітності різке збільшення концентрації прогестерону може вказувати на неправильне розвиток плаценти або на багатоплідну вагітність. Недостатня кількість прогестерону призводить до відсутності овуляції, а при вагітності створює загрозу викидня. Корекція рівня прогестерону можлива прямо під час виношування дитини, однак, якщо у жінки є порушення вироблення цього гормону, вагітність не зможе наступити. Гормональний аналіз крові на вагітність покаже загрозу викидня у разі зниженого рівня прогестерону. Для діагностики вагітності прогестерон використовується як допоміжне джерело інформації, а основним є гонадотропін.

Визначення вагітності

Завдяки аналізу крові вдається провести визначення вагітності на ранніх термінах, а також виявити основні патології, небезпечні для життя жінки:

 • позаматкову вагітність;
 • завмерлу вагітність, загибель плоду;
 • аномальне прикріплення плодового яйця;
 • пухлини в органах малого тазу.
 • пузирний замет.

При підозрі на некоректний результат аналізу, можна здати кров повторно. Помилки лаборантів – це рідкість, але все ж іноді вони трапляються. У разі позитивного результату на вагітність пацієнтці видаються направлення для наступних досліджень:

 • загальний аналіз крові;
 • аналіз крові на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С;
 • коагулограма, перевірка на згортання крові;
 • біохімія, уточнення рівня глюкози;
 • обстеження на захворювання, що передаються статевим шляхом.

Можливі й інші дослідження на вимогу лікаря. Основна функція аналізів – це надання інформації про процеси, що відбуваються зараз в організмі жінки, для того, щоб при необхідності звернутися за лікарською допомогою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code