vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Якими препаратами проводиться лікування стенокардії

Дуже часто в кардіологічній практиці зустрічається такий стан, як стенокардія. Якщо не надано своєчасне лікування, стенокардія може призвести до загибелі людини. Терапія спрямована на корекцію ліпідного обміну, зниження ризику інфаркту серця, зменшення споживання кисню серцем і профілактику утворення тромбів. Які особливості даного захворювання і які групи медикаментів застосовуються для його лікування?

Какими препаратами проводится лечение стенокардии

Характеристика стенокардії

Стенокардією називається прояв ішемічної хвороби, для якого характерно появу раптової загрудинного болю. Деякі вчені вважають стенокардію самостійним захворюванням, а деякі відносять її до проявів ІХС. Дана патологія найчастіше зустрічається в літньому віці. При цьому чим старша людина, тим вище ризик розвитку стенокардії. Виділяють 3 основні різновиди стенокардії:

 • стабільну (напруги);
 • нестабільну;
 • стенокардію Принцметала.

Найчастіше зустрічається перший варіант. Механізм розвитку даного патологічного процесу пов’язаний з кисневим голодуванням кардіоміоцитів. При ураженні коронарних артерій (утворення тромбів, атеросклерозі) відбувається зменшення просвіту судин, що є причиною загрудинний болів. Стенокардія Принцметала нерідко формується в спокої при раптовому звуженні коронарних артерій. В даній ситуації атеросклероз може бути відсутнім.

Основні причини і прояви

Напад стенокардії розвивається з різних причин, таким як:

 • порушення ліпідного обміну (зниження фракції ЛПНЩ);
 • куріння;
 • регулярний прийом спиртних напоїв;
 • наявність ішемічної хвороби серця (перенесення інфаркту);
 • підвищений артеріальний тиск;
 • стрес;
 • тромбоз коронарних судин;
 • порушення метаболізму в серцевому м’язі.

Факторами ризику даного стану є надмірна маса тіла, наявність діабету, спадковість, літній вік, гіподинамія, різка зміна способу життя (відхід з професійного спорту), чоловіча стать.

Які ознаки стенокардії? Напад стенокардії характеризується наступними ознаками:

 • появою болів;
 • зміною кольору обличчя (воно стає блідим);
 • пітливістю;
 • печією;
 • нудотою.

Найбільш цінний діагностичний ознака – больовий синдром. Біль непостійна. Їй може передувати емоційне хвилювання або фізичне навантаження. Вона швидко зникає після вживання нітрогліцерину або інших нітратів. Локалізація болю – область грудини. Вона давить або стискаючий, нерідко віддає в інші частини тіла (ліву руку, лопатку). Іноді спостерігається стенокардія спокою. Стенокардія Принцметала турбує людей по ночах або в ранкові години.

Лікувальні заходи

Виліковується стенокардія? Позбутися від цієї недуги можна лише шляхом лікування основного захворювання (атеросклероз, ІХС, гіпертонічної хвороби). Фармакотерапія при стенокардії переслідує наступні завдання:

 • попередження можливих ускладнень (летального результату);
 • купірування нападу;
 • попередження подальших нападів стенокардії;
 • нормалізацію стану пацієнта та покращення якості його життя.

Лікування стенокардії проводиться тільки після постановки остаточного діагнозу. Під маскою стенокардії може ховатися серйозна патологія, наприклад, гострий інфаркт серця. При ньому біль триває більше 15 хвилин і не проходить після вживання нітратів. Діагностика включає в себе проведення загального і біохімічного аналізу крові, визначення концентрації тропонина, КФК, рівня холестерину, ліпопротеїдів. Крім того, проводиться ЕКГ (з навантаженням і в спокої), коронарографія, велоергометрія, тредміл-тест, УЗД серця, добове моніторування, сцинтиграфія.

Лікування стенокардії передбачає застосування медикаментозних засобів, оптимізацію способу життя (відмова від куріння і алкоголю, попередження стресових ситуацій), дотримання суворої дієти. При необхідності проводиться аортокоронарне шунтування або ангіопластика. Лікарська терапія показана всім особам, страждаючим від стенокардії, якщо немає протипоказань.

Перша допомога при приступі

Що робити при нападі стенокардії? Напад стенокардії небезпечний тим, що може стати причиною загибелі хворої людини. У разі ненадання відповідного лікування в перші 15-20 хвилин в міокарді починаються некротичні зміни. Може виникнути інфаркт міокарда. Кожна людина зобов’язана знати, як надати допомогу собі або оточуючим у разі розвитку стенокардії. Ті, хто страждає від цієї недуги, часто носять з собою нітрогліцерин або інші ліки. У випадку розвитку нападу необхідно дотримуватися наступного плану дій:

 • швидко викликати швидку допомогу по телефону або попросити про це оточуючих осіб;
 • по можливості винести людину на свіже повітря;
 • зручно посадити або укласти людини;
 • забезпечити повну нерухомість;
 • зняти тугу одяг, що утруднює дихання;
 • подати таблетку нітрогліцерину (якщо є така можливість);
 • заспокоїти потерпілого;
 • простежити, щоб хворий дихав глибоко і часто;
 • дочекатися приїзду бригади швидкої допомоги.

Нітрогліцерин можна замінити простим аспірином. Він дозволяє зменшити ризик некрозу міокарда (інфаркту). Біль при стенокардії купірується нітратами за 1-2 хвилини.

Використання нітратів

В якості симптоматичної терапії стенокардії застосовуються нітрати. На сьогоднішній день найбільш часто використовується нітрогліцерин і його аналоги. Всі ці препарати мають різну тривалість дії. Розрізняють препарати короткої, помірного та пролонгованої дії. Вибір того чи іншого ліки залежить від функціонального класу стенокардії. При 1 класі, коли напади виникають рідко і після високого навантаження, показані нітрати короткої дії. Їх потрібно приймати за кілька хвилин до навантаження. Препарати помірно тривалої дії підходять для попередження стенокардії 2 класу. Нерідко напади виникають у спокої і вночі. У цьому випадку показані нітрати продовженого дії.

Механізм дії цих ліків заснований на зменшення потреби міокарда в кисні і розширення артерій, що живлять серце. Нітрати, в тому числі нітрогліцерин, найчастіше приймаються під язик. При цьому терапевтичний ефект настає вже через 1-2 хвилини. Побічні ефекти нітрогліцерину включають диспепсичні порушення, алергію, занепокоєння, метгемоглобінемію, гіперемію шкіри, головний біль внаслідок розширення судин.

Корекція ліпідного обміну

Останній є головною причиною стенокардії та ішемічної хвороби серця. Застосовуються гіполіпідемічні препарати. Найчастіше застосовуються статини, фібрати і нікотинова кислота. Статини знижують синтез холестерину в організмі. З цієї групи широко застосовується «Ловастатин», «Симвастатин», «Розувастатин», «Аторвастатин». Медикамент підбирається лікарем для кожного пацієнта індивідуально. Статини знижують ризик ускладнень при ІХС.

Дані препарати мають багато побічних ефектів. Тим не менш вони незамінні для лікування атеросклерозу. Можливі побічні ефекти включають в себе диспепсія, безсоння, діарею, болі в м’язах, метеоризм, запори, парестезії, болі в животі і деякі інші. Трохи рідше застосовують для лікування атеросклерозу фібрати. Дані ліки здатні знижувати холестерин на 25%.

Інші лікарські препарати

Чи можна вилікувати стенокардію за допомогою інших препаратів? На сьогодні велике значення для лікування стенокардії мають антиагреганти, антифибринолитики, бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів. Останні дві групи використовуються для усунення симптомів стенокардії. Всім відомий такий препарат, як аспірин. Він є антиагрегантом. При атеросклерозі часто утворюються тромби. Ацетилсаліцилова кислота порушує процес склеювання тромбоцитів, попереджаючи формування тромбів. Хворі стенокардією повинні приймати аспірин протягом усього життя. виняток – наявність протипоказань.

Замість аспірину нерідко застосовується «Клопідогрел». На відміну від аспірину, він рідше викликає кровотечі. Бета-адреноблокатори («Метопролол», «Бісопролол») і блокатори кальцієвих каналів («Ніфедипін», «Верапаміл») використовуються поряд з нітратами для попередження нападів та їх усунення. Бета-блокатори є препаратами вибору для купірування нападів стенокардії. Бета-блокатори знижують споживання серцем кисню, зменшують частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск. Вживання бета-блокаторів знижує можливість фібриляції шлуночків і розвитку інфаркту.

Блокатори кальцієвих каналів володіють тривалим терапевтичним ефектом. Їх механізм дії заснований на гальмуванні надходження іонів кальцію в серці, що спричиняє розширення коронарних і периферичних артерій. Нерідко їх комбінують з адреноблокаторами. Яскравим представником цієї групи є «Ніфедипін». Він ефективний при будь-якій формі стенокардії.

Хірургічні методи терапії

У деяких випадках, коли консервативне лікування не допомагає, проводиться аортокоронарне шунтування або ангіопластика. Шунтування – це відновлення кровопостачання міокарда з допомогою шунтів. В якості останніх нерідко використовуються власні тканини пацієнта (внутрішня грудна або променева артерія лівої руки). Операція проводиться під загальним наркозом. Шунт встановлюється між аортою і коронарними судинами. Шунт обов’язково повинен бути розташований нижче ділянки атеросклеротичного ураження. Шунтування нерідко проводиться при стенокардії 3 або 4 класу при звуженні судин більш чим на 70%.

Менш інвазивний спосіб лікування – балонна ангіопластика. В ході неї через стегнову артерію лікар вводить спеціальний катетер, який досягає місця патологічне звуження коронарних судин. На катетері закріплений невеликий балончик. Він встановлюється в місці розташування бляшки. Розширення балона сприяє тому, що бляшка роздавлюється і просвіт судини збільшується. Дану операцію можна поєднувати з ендопротезуванням і лазерною терапією. Профілактика стенокардії включає ведення здорового способу життя, збільшення рухової активності, правильне харчування, заняття спортом. Таким чином, стенокардія вимагає постійного спостереження і лікування. Прогноз для здоров’я багато в чому залежить від класу стенокардії і дотримання схеми лікування.

One thought on “Якими препаратами проводиться лікування стенокардії

 1. Спасибо за столь актуальную и полезную статью! Сердце является одним из самых главных органов человека, нужно заботиться о своем сердце и помогать ему работать на благо нашего организма! Обязательно важно проходить осмотр у врача при наличии негативных симптомов! Исходя из опыта окружающих людей, хочу посоветовать препарат Коринфар, который действительно имеет положительное воздействие на здоровье человека в данной ситуации. Если у вас стабильная стенокардия (стенокардия напряжения), вариантная стенокардия (стенокардия Принцметала), а также артериальная гипертензия, вам поможет препарат Коринфар. Это действенный препарат, который нужно будет принимать регулярно для положительного результата. Важно внимательно изучить его свойства, показания и побочные действия перед применением!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code