vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Які є в картоплі вітаміни?

Вітаміни, що містяться в картоплі, підвищують харчову цінність цього овоча. Картопля вже давно і успішно конкурує за популярністю зі злаками, в тому числі і з королевою наших столів – пшеницею. Ця популярність зумовлена як високою поживністю картоплі, так і її дешевизною та доступністю.

Какие есть в картофеле витамины?

Картопля – їжа і рослина

Свою російську назву ця рослина отримала від німецького слова «kartoffel», яке стало похідним від французького слова «трюфель». Можливо, французам цей гість з Америки нагадав улюблений гриб, який також приховує все найсмачніше під землею.

Всім відомо, що картопля родом з Південної Америки. Це означає, що цей овоч теплолюбний. Йому потрібні пухкі грунти з нейтральною або злегка лужною реакцією і помірним зволоженням. Картопля вимоглива і до мінерального складу грунту. Для нормального врожаю їй потрібні фосфор і калій, а надлишок нітратів у ґрунті небажаний.

Злаки (пшениця, жито, рис, кукурудза) дозволили людям розселитися по планеті і формувати запаси їжі, що знизило залежність від примх природи. Картопля, що поширилася в Європі, а потім і в Азії, стала прекрасним засобом боротьби з голодом в умовах перенаселеності і урбанізації.

Картопля міцно увійшла до європейської сільськогосподарської культури, але піонером у цій області стала Франція. Французький агроном Пармантье довів, що картопля не тільки їстівна, але і дуже корисна. Зокрема, її стали застосовувати як засіб боротьби з цингою.

Відтоді картопля стала не лише популярною їжею для всіх, але і завоювала титул їжі бідняків. Її доступність рятувала людей від голодної смерті і рятує зараз ще і від авітамінозу.

В картоплі містяться (на 100 г свіжого продукту): вода – 80 г, білки – 1,9 г, жири – 0,1 г, вуглеводи – 16,6 р. Таким чином, картопля – це, переважно, вода і вуглеводи. У такому поданні цей овоч виглядає не дуже поживно. Однак, слід врахувати, що вуглеводи – це, насамперед, крохмаль (14,2 г) і харчові волокна (1,8 г).

По мінеральному складу бульби цієї рослини складаються з калію (426 мг), фосфору (59 мг), магнію (22 мг), кальцію (11 мг), натрію (6 мг), заліза (0,7 мг), селену (0,4 мкг). Таким чином, картопля є гарним джерелом, насамперед, калію, фосфору, кальцію і селену. Селен, незважаючи на невеликий зміст, виконує важливу функцію підтримання імунітету організму людини.

Вітаміни в картоплі

Якщо розташувати всі вітаміни, що знаходяться в свіжому картоплі (в 100 г продукції), в порядку убування їх вмісту у бульбах, то вийде наступний список. Фолацин, або фолієва кислота (У9) – 16,5 мкг. Цей вітамін забезпечує утворення та функціонування лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів, регулює кровотворення і кровообіг.

Він необхідний для активного формування і росту нових клітин. Фолієва кислота в підвищених кількостях прописується вагітним жінкам. Вона знижує ризик розвитку анемії, регулює жировий обмін в печінці, перешкоджаючи її жировій інфільтрації. Аскорбінова кислота (С) – 11 мг. Цей вітамін є головним імуностимулятором. Аскорбінова кислота знаходиться в синергетичної зв’язку з кальцієм і вітаміном В12.

Дефіцит аскорбінової кислоти призводить до кровотеч через крихкість судин. Крім того, вона сприяє розширенню судин, зниженню артеріального тиску і зміцненню всієї серцево-судинної системи. При поганому харчуванні вітамін С в картоплі є хорошим профілактичним засобом від цинги; Вітамін К – 2,1 мкг. Він необхідний для нормального згортання крові і незамінний як профілактичний засіб при кровотечах, геморагічних діатезах і при розладі функції печінки.

Цей вітамін в підвищених дозах призначають вагітним жінкам для профілактики виникнення кровотечі у новонароджених. Крім того, вітамін К є хорошим засобом боротьби з кумарином, афлатоксинами та іншими отрутами, що накопичуються в організмі людини. Ніацин, нікотинова кислота (У3, РР) – 1,1 мг. Ніацин є найбільш ефективним і безпечним способом нормалізації вмісту холестерину в крові. Він також сприяє розширенню судин і нормалізації кров’яного тиску.

Це енергетичний вітамін, який бере участь у багатьох реакціях, в ході яких цукор і жир перетворюються в енергію. Ця властивість допомагає підтримувати працездатність серця після інфаркту, при стенокардії і серцевої недостатності.

Піридоксин (У6) – 1,1 мг. Піридоксин відносять до багатофункціональних вітамінів. Однак, його основна функція полягає в забезпеченні діяльності амінокислот і, відповідно, в побудові білків. Ще одна важлива функція цього вітаміну полягає в синтезі ферменту трансамінази, який здійснюється в печінці. Це “антистресова” функція. Чим сильніше здійснюється психічний, фізичний, біологічний і хімічний вплив на людину, тим більше цей вітамін стимулює вироблення активного білка.

Тіамін (В1) – 0,08 мг. Це вітамін, що забезпечує захист нервових клітин. З кров’ю він спеціально доставляється до тих клітин, які зараз споживають найбільшу кількість вуглеводів. Найчастіше таку потребу відчувають нервові клітини. Вплив тіаміну дозволяє зберегти хорошу пам’ять і швидкість реакції. Рибофлавін (У2) – 0,03 мг. Рибофлавін стимулює виробництво енергії в клітинах тіла. Особливо він корисний тим, хто багато рухається, оскільки цей вітамін сприяє перетворенню виділеної енергії в м’язову активність і м’язову масу. Вважається, що рибофлавін запобігає викидням.

Таким чином, вміст вітамінів у картоплі визначає харчову і навіть лікувальну цінність цього овоча. Найбільше в ньому вміст вітаміну В9, а також С. Це означає, що вживання картоплі зміцнює імунітет і судини. Але вітамін В9 швидко руйнується при термічній обробці.

Вітамін С в картоплі зберігається трохи довше, але і він руйнується при варці й при смаженні. Цю проблему можна вирішити, наприклад, вживанням картоплі, відвареної в шкірці. У цьому випадку вітамінів втрачається менше.

Чи є шкода від картоплі

Всі пасльонові можуть заподіяти шкоду при неправильному вживанні. Наприклад, не можна їсти листя помідор, незважаючи на те що вони здаються такими соковитими і ніжними. Однак, сам плід помідора у стиглому вигляді дуже корисний. Зовсім інша справа – картопля. Користь від його бульб буває не завжди.

Бульби картоплі можуть бути отруйні. Цей факт відомий небагатьом. У зеленій частині фітомаси картоплі міститься алкалоїд соланін. Це не сильна отрута, яка захищає рослину від бактерій і комах. Захист ця не абсолютна, і хімічну оборону рослини долають багато комахи. До них належать усім відомі колорадські жуки в європейській частині Росії і двадцативосьмиточечная божа корівка на Далекому Сході. Три генерації цих жуків за літо здатні знищити всі пасльонові, вирощувані на ділянці.

Для людини соланін небезпечний тільки в тому випадку, якщо він починає проникати в бульби. Хлорофіл разом з соланіном з’являються в бульбах звичайно в тому випадку, коли вони досить довго лежать на землі і піддаються впливу сонячного світла. Зазвичай так обробляють бульби, призначені для посадки на наступний рік. Соланін може утворюватися і в пророслих бульбах.

Таким чином, для того щоб убезпечити себе від впливу шкідливих речовин, не можна вживати в їжу позеленілу і пророслу картоплю. Картопля містить багато крохмалю. З цієї причини вона протипоказана при деяких захворюваннях кишечника, при яких вживання продуктів з крохмалем, посилює прояв симптомів захворювання. На цьому перелік протипоказань картоплі закінчується. У всіх інших випадках вона не тільки корисна як харчовий продукт, але й часто використовується як лікарський засіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code