vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як роблять УЗД малого тазу у жінок?

УЗД малого тазу у жінок проводиться з метою діагностики гінекологічних захворювань і патологій репродуктивної системи. Сучасна апаратура надає можливість жінкам з допомогою ультразвукових променів встановити причину різних порушень в організмі: кровотечі, больові відчуття внизу живота, порушення місячного циклу. УЗД малого тазу необхідно також для визначення причин новоутворень на статевих органах: пухлини, міоми, кісти. При вагітності УЗД допомагає здійснювати контроль за внутрішньоутробним розвитком майбутньої дитини.

Как делают УЗИ малого таза у женщин?Якщо правильно підготуватися до дослідження, можна отримати абсолютно точні дані про внутрішню структуру органів, тканин та слизових оболонок, своєчасно виявити відхилення і порушення, які вказують на патологію. УЗД малого тазу у жінок проводиться для дослідження сечового міхура та як доповнення до обстеження органів сечовивідної системи.

Види і методика проведення дослідження

В ході дослідження створюється зображення всіх органів і тканин, які розташовуються в нижній частині живота. Для ефективного проведення УЗД органів малого тазу у жінок розроблені і успішно застосовуються два методу, різні між собою становищем і способом введення датчика:

 1. Трансабдомінальне дослідження. Передбачає застосування абдомінального датчика, який сканує органи через передню черевну стінку. Такий метод використовується для визначення новоутворень на органах, виявлення вогнища запалення та інших проблем. Для проведення УЗД жінці потрібно звільнити від одягу область внизу живота, лягти на спину і трохи зігнути ноги в колінах. На скановану зону наноситься спеціальний гель, який сприяє проникненню ультразвукових променів в тканини. Потім лікар прикладає датчик і, трохи притискаючи, водить ним по нижній частині живота. Перевагами такого УЗД є максимальний комфорт пацієнтки, лікаря можливість здійснювати різні маневри датчиком. Трансабдомінальним способом можна досліджувати всі органи малого таза одночасно. Недоліком вважається менш якісне зображення, причиною якого можуть бути тканини і жировий прошарок між органами та черевною стінкою.
 2. Трансвагінальне дослідження. При цьому методі спеціальний датчик розташовується безпосередньо в піхву жінки. Таке введення датчика забезпечує дуже високу чіткість зображення завдяки приляганню хвиль ультразвуку до досліджуваного органу. Трансвагінальне УЗД проводять з метою дослідження шийки і стінок матки для виявлення проблем з зачаттям, при раптових кровотечах, у разі підозри на позаматкову вагітність та інші проблеми, що вимагають ретельного огляду. Цим способом можна оцінити зміни в будові слизових оболонок, побачити поліпи, розташовані на матці. Такий метод рекомендується жінкам із зайвою вагою і поганий перистальтикою кишечника.

Як роблять трансвагінальне УЗД? Для дослідження пацієнтці запропонують зняти нижню білизну, лягти на спину і трохи розсунути ноги. Перш чим датчик ввести в піхву, на нього надягають презерватив. Перевагами методу вважаються більш детальний огляд органу і чіткість зображення. З недоліків можна відзначити неможливість одночасного дослідження всіх органів у малому тазі, деякий дискомфорт пацієнтки.

Кожен метод дослідження має свої недоліки, тому для отримання більш повної картини часто використовуються обидва методи.

Коли призначається дослідження?

УЗД малого тазу у жінок необхідно відразу після появи симптомів, що вказують на гінекологічне захворювання. До таких симптомів належать різні піхвові виділення, болі в нижній частині живота, відсутність місячних або нерегулярне протягом. З допомогою апарату УЗД можна визначити наявність або відсутність вагітності, її термін, спостерігати за процесом розвитку плоду і виявляти порушення в його розвитку.

У гінекології метод УЗД використовується для визначення причин і отримання даних про запальних процесах, освіті та розвитку пухлин, поліпів, кіст. При безплідді використовується діагностика стану і функцій яєчників та інших органів, що беруть участь в репродукції. Поява ультразвукової апаратури дозволяє своєчасно діагностувати будь-які захворювання жіночої статевої сфери, а також патології, пов’язані з сечовидільної системою.

УЗД органів малого тазу у жінок рекомендується проводити в наступних випадках:

 • часті і безпричинні болі в різних ділянках живота;
 • раптові вагінальні кровотечі неясного походження;
 • для виявлення запального вогнища в органах;
 • для дослідження яєчників (стан, форма, розмір);
 • при визначенні причини порушення фертильності;
 • для визначення параметрів матки (форма, розмір) і товщини ендометрію;
 • при видаленні або встановлення спіралі;
 • для визначення строку та стеження за розвитком і ростом плода під час вагітності;
 • для підтвердження і перевірки новоутворень, виявлених при пальпації;
 • для того щоб оцінити стан і функцію сечового міхура;
 • для спостереження за пухлиною, кістою, міомою та іншими утвореннями.

За допомогою трансвагінального УЗД можна оцінити товщину і загальний стан ендометрію та міометрію (м’язові стінки матки).

Як підготуватися до УЗД?

Дослідження органів малого тазу – це абсолютно безболісний, безпечний для здоров’я і самий точний спосіб діагностики захворювань жіночої статевої сфери. Для отримання точних результатів УЗД слід правильно підготуватися і виключити всі чинники, що спотворюють інформацію. Все залежить від способу дослідження.

При призначенні трансвагінального УЗД ніяка особлива підготовка не потрібна. Тільки необхідно перед процедурою повністю спорожнити сечовий міхур і кишечник.

Як підготуватися до УЗД трансабдоминальному? За годину перед дослідженням пацієнтці рекомендується випити 1 л води, для того щоб сечовий міхур встиг наповнитися до проведення УЗД. Всмоктування води кишечником і наповнення міхура тривають приблизно 40 хвилин. Повний сечовий міхур – головна умова для даного методу, оскільки він зрушує кишечник, в якому знаходяться гази, що заважають дослідженню і спотворюють результат УЗД.

Протягом 3 днів перед УЗД потрібно утриматися від вживання продуктів, що викликають здуття живота й утворення газів. Безпосередньо перед дослідженням потрібно зробити спорожнення кишечника. При трансабдомінальне способі ретельна підготовка дуже важлива, так як недотримання цих рекомендацій може призвести до недостовірності даних. Крім того, можуть значно утруднити дослідження нездатність пацієнтки лежати нерухомо і зайва вага.

Розшифровка результатів

Після проведення УЗД лікар робить висновки, фіксує їх у протоколі дослідження і видає результати пацієнтці. При розшифровці даних необхідно враховувати, що особливості анатомічної будови у всіх жінок різні, тому деякі розміри і стан органів можуть відрізнятися від встановленої норми.

У стандартних результати УЗД відображаються показники і характеристики яєчників, маткових труб і самої матки, тканин, розташованих навколо органів. Параметри, які показує УЗД, наступні:

 1. Розташування матки. У нормі матка розташована з невеликим нахилом вперед. Патологія, при якій матка нахилена назад, може призводити до складних пологах або безпліддя.
 2. Розмір матки. Залежить від кількості вагітностей та пологів. Норма для жінки, що не мала вагітності, це довжина 40-44 мм, ширина 30-32 мм. З кожною вагітністю та після пологів розміри матки збільшуються. Менші показники свідчать про недорозвиненість органа.
 3. Контур і структура матки. Маткова порожнина повинна бути однорідною, а обрис – чітким. Невизначений контур вказує на утворення пухлини або вагітність.
 4. Шийка матки. Нормальний показник для родили жінки становить приблизно 30 мм. Після перерваної вагітності розмір збільшується на 2 мм, а після пологів шийка досягає 33-35 мм. В нормі канал шийки заповнений слизом, структура однорідна.
 5. Ендометрій. Показники цієї оболонки постійно змінюються в залежності від дня циклу і віку пацієнтки. У нормі ендометрій досягає максимальної товщини після овуляції, спадання починається в останній фазі, приблизно на 25-27 день циклу.
 6. Маткові труби. У нормі на УЗД не визначаються. Якщо труби видно на моніторі, це говорить про те, що всередині йде процес запалення або сталася позаматкова вагітність.
 7. Яєчники. Нормальні розміри постійно змінюються в залежності від дня циклу. Середні параметри складають приблизно 20-30 мм. З-за постійно розвиваються фолікулів контур яєчників нерівний, але чіткий.

При остаточному висновку потрібно враховувати день циклу, так як у жінок в репродуктивному віці показники змінюються в залежності від того, в який день після місячних проводилося обстеження. Необхідно враховувати, що найбільш придатними для дослідження репродуктивних функцій вважаються п’ятий і шостий дні циклу.

Оцінювати функції яєчників потрібно в динаміці. Для цього проводиться кілька досліджень (на 7, 14 і 22 дні місячного циклу).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code