vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як роблять УЗД колінного суглоба

УЗД колінного суглоба – це необхідний захід при будь-яких травмах коліна. За статистикою, більшу частину травм опорно-рухового апарату складають ураження колінного суглоба. Цей суглоб є одним з найбільших. Він поєднує велику гомілкову кістку з стегнової і надколіннику. Часті пошкодження колінних суглобів пояснюються тим, що вони розташовані поверхнево. Більшість травм в коліні – це розриви зв’язок і меніска. Такі травми характерні для людей, що займаються спортом. Іноді навіть легкі пошкодження колінних суглобів доставляють дискомфорт і ускладнюють рух, і, якщо їх не лікувати, такі проблеми можуть призвести до втрати працездатності і стати причиною інвалідності. Тому при виникненні болів, утрудненні в рухах або при отриманні пошкодження коліна потрібно пройти діагностику апаратом УЗД.

Как делают УЗИ коленного сустава

Що собою являє ультразвукове дослідження

УЗД робиться за допомогою ультразвукових хвиль. Ці хвилі людський слух не може почути, оскільки високочастотний звук виходить за рамки наших слухових можливостей. Цим методом можна дослідити стан тканин, органів, суглобів та хрящів. Такі хвилі мають здатність проходити між тканинами і відбиватися від них. Спеціально встановлений датчик записує отримані зміни, які перетворюються в картинку. Розглядаючи ці зображення, можна робити висновки про стан досліджуваних областей. УЗД відноситься до найпоширенішого діагностичного прийому.

Однією з переваг є абсолютна нешкідливість цього методу. Правда, є фахівці, які сумніваються у відсутності наслідків таких досліджень. Пояснюється це тим, що метод використовується не так давно, та віддалене його вплив ще не так добре вивчено. Але вдалося з’ясувати, що ультразвукові хвилі мають дві дії. Перше полягає в тому, що температура досліджуваної області піднімається на один градус, а друге полягає в разогревающем молекули дії. Молекули, розігріваючись, приходять в рух, внаслідок цього утворюються невеликі пухирці газу в клітинах досліджуваних тканин. Саме тому, наприклад, обстеження під час вагітності не роблять раніше чим на терміні 13-14 тижнів.

Обстеження ультразвуком є безболісною і простою процедурою, але забезпечує хорошу оцінку даних. До того ж вона чітко показує морфологічні та функціональні характеристики будови органів і систем в організмі. Іншими словами, такий метод дає можливість подивитися внутрішній стан різних частин тіла на зображенні.

Ще однією перевагою ультразвуку є його широкий спектр застосування. З його допомогою можна перевірити людину повністю, тобто «з голови до ніг». Це дає можливість обстежувати абсолютно всі органи і системи і, в той же час, докладно оглянути стан кожного з них:

 • щитовидної залози;
 • органів черевної порожнини;
 • нирок;
 • молочних залоз;
 • серця;
 • обстеження стану плода під час вагітності.

Хвороби колінних суглобів

Для того, щоб найбільш точно класифікувати патологічні стани колінних суглобів, їх розділили на кілька груп.

 1. Травматичні ураження. Такі травми з’являються при падіннях, надмірних навантаженнях на суглоб і різких рухах. Всі вони супроводжуються мікротравмами, розривами зв’язок надколінника, сухожиль і так далі. При таких пошкодженнях проявляється чіткий больовий синдром, а ультразвук чітко показує пошкодження.
 2. Ушкодження менісків. Візуально проглядається порушення контурів пошкодженого меніска, набряклість і зміщення бокових зв’язок. Спостерігається неоднорідність структури меніска.
 3. Процеси дегенерації. Це, як правило, артроз. Спостерігається звуження суглобової щілини, нерівномірне стоншення гіалінового хряща, нерівність контурів поверхонь суглоба.
 4. Кіста. На УЗД видно як відмежована порожнина, заповнена рідиною.
 5. Запалення синовіальної оболонки. Характеризується набряком, утрудненням у згинанні суглоба. До таких запалень відносяться різновиди синовіту.

В яких випадках необхідно УЗД і що воно показує

УЗД колінного суглоба потрібно практично при будь-яких його пошкодженнях:

 • травмі або ударі;
 • дегенеративно-дистрофічних захворюваннях;
 • запаленні в коліні;
 • пошкодженні менісків і зв’язок;
 • переломах надколінника;
 • пухлини в суглобі;
 • постійних набряках, скупченні синовіальної рідини в коліні, яке викликає утруднення роботи суглоба.

При наявності будь-якого з цих симптомів необхідно проведення ультразвукового дослідження. Дані, отримані при ультразвуковому дослідженні, дозволяють виявити захворювання ще на ранніх стадіях розвитку, а це, в свою чергу, дає можливість вчасно впоратися з проблемою і мінімізувати наслідки захворювання.

Ультразвук колінних суглобів роблять для того, щоб правильно поставити діагноз і призначити ефективне лікування. Дане обстеження допомагає виявити патологічні процеси, що відбуваються в тканинах коліна, навіть якщо їх симптоми ще не проявилися. При ультразвуковому дослідженні коліна можна оцінити наступне:

 • присутній в коліні синовіальна рідина і її кількість;
 • структура хрящової і кісткової тканини, їх товщина;
 • в якому стані зв’язки коліна, його тканини, що знаходяться як всередині суглоба, так і за його межами.

Якщо порівнювати з якості та інформативності ультразвук і МРТ, то показники вони дають однакові. Різниця в тому, що ультразвукове дослідження робиться простіше і є більш доступним методом для більшості людей. Хоча, з іншого боку, проведення ультразвукового дослідження саме коліна вимагає спеціального устаткування, відмінного від обладнання для УЗД інших органів. Тому про те, де зробити УЗД колінних суглобів, необхідно дізнатися заздалегідь, оскільки це обстеження може бути недоступною в довколишній клініці.

Як роблять УЗД колінних суглобів

УЗД робиться за допомогою лінійного датчика високої частоти. На досліджувану область наноситься проводить хвилі гелевий препарат, після цього фахівець починає переміщати датчик по області коліна. Всі дані виводяться на монітор. З появою комп’ютерних технологій на УЗД можна не тільки побачити картинку, але і визначити розміри утворень, їх структуру та інші важливі показники.

При використанні сучасних приладів можна виводити дані не лише на екран, але і через принтер на папір, що дозволяє фахівцю більш ретельно розглянути різницю результатів хворого суглоба, порівнявши його зі здоровим.

Підготовка до цієї процедури не потрібно. Однак, якщо були зроблені ін’єкції внутрішньосуглобового плану, УЗД можна робити тільки через 5 днів. Обстеження необхідно проводити у різних положеннях, оскільки колінний суглоб має складну будову, і, розглядаючи його з різних сторін, фахівець не пропустить жодної деталі. Обстеження починають робити у положенні пацієнта лежачи. Досліджують бічні і передні відділи суглоба. Щоб оглянути задні відділи, пацієнта необхідно перевернути на живіт. При огляді менісків і наявності рідини потрібно буде зігнути коліно або встати.

В цілому, обстеження не потребує багато часу. Загальна тривалість – близько 20-30 хвилин. Для того, щоб відстежити зміну стану колінних суглобів, проводять дослідження, пошкодженого суглоба, так і здорового. Потім їх порівнюють. Така методика дозволяє найбільш точно оцінити ступінь пошкодження та стан коліна, і при цьому уникнути переоцінки або недооцінки результатів. Після проведеного дослідження хворий отримує протокол огляду. УЗД не має жодних протипоказань, тому застосовується досить широко.

Розшифровка УЗД

Протокол ультразвукового дослідження повинен відображати наступні моменти:

 • структура рідини: відзначають, однорідна чи неоднорідна;
 • наявність сторонніх тіл;
 • наявність бурситу – запалення, пов’язаного з надмірною кількістю синовіальної рідини;
 • цілісність зв’язок;
 • наявність гіпертрофії або її відсутність;
 • стан бічних зв’язок;
 • наявність кісткових розростань;
 • оцінка стану стегнової та великої гомілкової кісток;
 • наявність кісти Беккера.

Фахівець зазначає всі ці показники, заносить їх до протоколу, і на його підставі потім оцінюється загальна картина хвороби, ставиться діагноз і призначається лікування. Якщо патологія відсутня, то переглядають усі складові частини коліна. Розшифровка обстеження при цьому повинна чітко описувати, що поверхні рівні, з вираженою кордоном, не мають патологічних утворень і виступів. Структура суглобового хряща однорідна і нормальної товщини. Якщо патологія все ж є, протокол буде містити наступні пункти: присутність рідини і чужорідних тіл в суглобі, стан сухожиль, менісків, наявність жирових відкладень і інших утворень. Остаточний діагноз ставить лікар, який спирається на загальну картину стану хворого. А це не тільки протокол УЗД, але і результати огляду, та інші лабораторні аналізи.

Тому для того, щоб визначитися, де зробити УЗД колінних суглобів, потрібно детальніше дізнатися про медичних установах, розташованих у вашому місті, а при необхідності – з’їздити в інший. Краще звернути увагу на великі заклади або центри, що спеціалізуються на проблемах опорно-рухового апарату. В них працюють фахівці вузького профілю, які постійно підвищують свою кваліфікацію. Вони, як правило, працюють на новітніх апаратах, здатних дати найбільш точну оцінку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code