vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проявляється алергія у немовлят

Молодим батькам варто знати, як проявляється алергія у немовлят, щоб своєчасно надати заходів щодо усунення алергену. Але щоб була можливість провести такі дії, необхідно точно встановити, що саме алергія. Проявляються такі реакції по-різному, так як кожен вид захворювання має свої причини, а крім того, на цей момент впливає сприйнятливість дитячого організму та імунітет дитини. Після появи на світ малюк починає адаптуватися до навколишнього світу. Тепер йому належить багато контактувати з раніше невідомими речовинами. І саме вони можуть спровокувати роздратування. Тому батькам варто знати, які види алергії є і як від них можна позбутися.

Как проявляется аллергия у грудничка

Види алергії

Кожен третій новонароджений в перший рік життя піддавався алергічної реакції. Ступінь тяжкості прояви багато в чому залежить від індивідуальних особливостей організму.

У медицині виділяють 3 основних виду алергії:

 • харчову;
 • контактну;
 • інгаляційну.

Харчову реакцію характеризує непереносимість дитиною того чи іншого продукту. Так як перші півроку малюк знаходиться на грудному або штучному вигодовуванні, то тут дуже важливо правильно вибирати харчування. У першому випадку в дитячий організм потрапляють всі речовини, які знаходяться в материнському молоці. Тому жінці після пологів прописують строгу дієту. По-перше, це допомагає уникнути такого неприємного моменту, як коліки та здуття живота у малюка. По-друге, у дитини відбувається поступова адаптація до харчових компонентів, які надходять в організм через маму.

Що стосується сумішей, то тут все залежить від складу. Для новонароджених є спеціальне харчування, яке допомагає «запустити» їх травну систему. Але щоб правильно його підібрати, необхідна консультація лікаря-педіатра.

Якщо мама з перших днів буде правильно дотримувати всі рекомендації лікаря, то їй не доведеться думати про те, як лікувати алергію у свого малюка.

Контактна алергія у немовляти виникає через зіткнення з предметами догляду: милом, пральним порошком, різними гігієнічними засобами. Щоб уникнути такої ситуації, батьки повинні використовувати тільки спеціальну гіпоалергенну дитячу косметику. Крім того, під час прання одяг потрібно додатково полоскати, щоб її максимально покинули всі хімічні речовини.

Інгаляційна алергія виникає на тлі подразників, які потрапили в організм новонародженого через повітря.

Алергеном може служити пил, мікрочастинки в забрудненому повітрі, компоненти побутової хімії, якою прибирають будинок, пилок рослин, шерсть тварин. Що стосується останніх, то вони часто стають причиною розвитку алергії у дітей, так як в їхній слині міститься білок. А він є сильним подразником.

Ось чому в будинку, де з’явився маленький дитина, необхідно постійно проводити вологе прибирання, провітрювати приміщення і не заводити тварин, якщо таких раніше не було.

Прояв будь-якого з вище наведених алергій вимагає негайного реагування з боку батьків. Але зайвої паніки теж не потрібно, адже якщо це харчова алергія, то мамі просто варто скорегувати свій раціон, і малюк прийде в норму.

Симптоматика алергічних проявів

Лікування алергії у немовлят починається з визначення симптомів. Насправді, кожен прояв може нести свою специфіку, але є ряд ознак, які виявляються в усіх видах алергії.

Реакція настає в результаті попадання в організм речовин (алергенів), які провокують вироблення імуноглобуліну. А це призводить до запуску ланцюгової реакції в тканинах і органах. В основному алергія проявляє себе у вигляді висипу на шкірі, розладів травної і дихальної систем.

Алергія у немовлят може визначатися за такими зовнішніми ознаками:

 • поява висипки на шкірних покривах обличчя з поступовим переходом на інші частини тіла;
 • на тілі можуть виникати хаотично розташовані червоні плями;
 • поява кропив’янки – плями невеликого розміру, мають рожевий колір;
 • шкірні покриви починають лущитися, особливо на обличчі;
 • свербіж – тут батькам варто бути особливо уважними, так як однорічна дитина не може сказати, що у нього тіло свербить (реакція проявляється плачем при зіткненні з роздратованими ділянками шкіри);
 • виникнення пітниці і попрілостей, навіть якщо на вулиці зима і малюкові не жарко;
 • набряк Квінке – у дитини спостерігається набряклість обличчя з поступовим переходом на горло, з-за чого малюк не може нормально дихати.

Особливої уваги заслуговує останній симптом, так як він може нести загрозу для життя дитини. Якщо проблема полягає в шлунково-кишковому тракті, то у дитини можуть спостерігатися такі симптоматичні прояви:

 • часті відрижки і зригування, причому не тільки після їжі, але і в перервах;
 • малюк страждає частими і сильними кольками;
 • поки дитина перебуває на грудному вигодовуванні, його калові виділення не мають запаху, але як тільки вони починають мати неприємний аромат і пінисту консистенцію, то це повинно послужити тривожним дзвіночком для батьків;
 • виникають проблеми з регулярною дефекацією;
 • здуття.

Батьки повинні знати, що такі ознаки можуть свідчити про адаптацію дитячої травної системи до нових продуктів, особливо це стосується періоду введення прикорму. Але якщо дані симптоми тримаються більше 2-х тижнів, то варто звертатися за допомогою до фахівця, так як цілком можливо, що тепер доведеться думати про те, як вилікувати алергію у дитини.

Що стосується респіраторної алергії, то вона повністю симптомами буде пов’язана з диханням: це нежить, чхання, хрип, почервоніння очей і сльози. Особливої уваги заслуговує утрудненість дихання, так як це пряме свідчення про проблеми в бронхолегеневій системі.

Всі ці симптоми вимагають уважного спостереження, а у разі погіршення стану дитини батьки повинні викликати швидку допомогу.

Діагностика

Перед тим, як лікувати алергію у дитини, необхідно поставити точний діагноз. Для цього потрібно записатися на прийом до педіатра, алерголога і дієтолога.

Ці фахівці проведуть обстеження і виявлять справжню причину алергічної реакції.

Діагностика складається з наступних процедур:

 1. Опитування батьків. Тому мама і тато повинні чітко дати відповідь, коли з’явилася реакція, як довго вона триває, згадати, чи страждає хто-то в сім’ї якими-небудь алергіями.
 2. Фахівець проводить огляд малюка, щоб самому переконатися в симптоми, які можуть свідчити про алергічної реакції.
 3. З’ясування взаємозв’язку між проявами та раціоном дитини, адже більшість алергій можна усунути шляхом контролю живлення.
 4. Беруть аналіз крові, який дозволить визначити рівень імуноглобуліну Е та еозинофілів. Якщо їх показник високий, значить, у дитини дійсно алергія.
 5. Призначається також і ультразвукове дослідження черевної порожнини, що дозволяє визначити наявність або відсутність проблем з ШКТ.

Як лікувати алергію у немовлят

В залежності від того, які причини викликали алергічну реакцію і до чого це призвело, дитині можуть призначити різні методи допомоги. Отже, як лікувати алергію у немовлят? Курс буде складатися з наступних заходів:

 1. Корекція меню. Найчастіше у новонароджених проявляється саме харчова алергія. Тому варто мамі правильно розробити меню для себе і свого малюка, як відразу ж прояви підуть. З маминого раціону необхідно повністю виключити всі продукти, які містять в собі фарбувальні речовини і смакові добавки, також не рекомендується вживати овочі та фрукти червоного кольору. Зазвичай педіатр дає докладну інструкцію щодо харчування молодим матусям.
 2. Щоб вилікувати респіраторну алергію, необхідно контролювати чистоту повітря в приміщенні. Для цього 2 рази в тиждень проводиться вологе прибирання, але бажано не використовувати хімічні миючі засоби. Є спеціальні гіпоалергенні засоби, які дозволяють проводити чистку дитячої без побоювання викликати алергію. Важливо і провітрювання, але тут до уваги необхідно брати стан повітря на вулиці. Якщо сім’я живе в забрудненому регіоні, то така атмосфера може тільки погіршити ситуацію.

Окремої уваги заслуговують і тварини. Багато діток до року реагують нежиттю, чханням і сльозотечею на присутність собак, кішок і папуг. Їх пух і шерсть можуть викликати серйозні проблеми, тому, поки малюк росте, живність краще віддати родичам. А в такому будинку прибирання повинно проводитися в 2 рази ретельніше. Якщо у немовляти виникають симптоми алергії, то батьки, поки чекають лікаря, можуть дати Дипразин, Діазолін, Супрастин або Кларитин. Але ці ліки потрібно мати у формі сиропу, так як таблетку дитині буде важко проковтнути.

Як вилікувати алергію за допомогою медикаментів

Медикаментозне лікування призначає тільки лікар, так як склад препаратів може бути занадто «важким» для дитячого організму. Для купірування алергічних реакцій можуть застосовуватися різні форми:

 • сиропи;
 • мазі;
 • креми;
 • краплі.

Якщо у малюка на тілі з’явилася алергічна висипка, то допускається використання Феністилу, Вундехила, Гистана, Протопика, Скін-Капа, Деситина і Элидела. Для видалення дерматических проявів добре допомагає Бепантен, який активно відновлює пошкоджені клітини. Для внутрішнього прийому малюкам дозволяють давати такі краплі:

 • Фенистил – знімає свербіж і запалення, допускається у віці від 5 місяців;
 • Цетиризин – володіє протизапальним ефектом, допускається використання від 8 місяців;
 • Супрастин – ін’єкція, використовувана після першого місяця життя.

Ні в якому разі не можна обробляти шкіру немовлят зеленкою, марганцівкою або хлорофіліптом. Дані засоби можуть тільки нашкодити. В обов’язковому порядку, купуючи препарат, батьки повинні перевірити термін придатності і склад. Чим менше там «хімії», тим безпечніше ліки для здоров’я малюка. Також в аптеці можна придбати гіпоалергенні суміші для годування: Нутрілак ГА, Тема ГА1-2, Нутрилон ГА 1-2, Хіпп ГА 1-2, НАН ГА 1-2, Хумана ГА1-3, Фрисолак ГА 1-2. Вони дуже схожі за складом з материнським молоком, тому в період лікування їх можна використовувати як додатковий прикорм.

Батьки повинні пам’ятати, що здоров’я їх малюка залежить від того, наскільки вони будуть ретельно виконувати всі рекомендації і спостерігати за станом дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code