vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проводиться підготовка до УЗД органів гепатобіліарної системи?

При комплексному обстеженні організму часто призначають УЗД органів гепатобіліарної системи, підготовка до якого має свої особливості. Це дослідження дає можливість оцінити стан печінки, селезінки, жовчного міхура та підшлункової залози. Така діагностика дає найбільш повну картину функціонування цих органів.

Как проводится подготовка к УЗИ органов гепатобилиарной системы?

Показання до проведення УЗД

Показаннями до проведення такої діагностики можуть бути будь-які хворобливі відчуття в області черевної порожнини – болі, важкість, неприємний присмак у роті, розлади травлення. Якщо бути більш конкретним, то таку діагностику проводять при наступних хворобливих станах:

 • камені у жовчному міхурі;
 • збільшення органу;
 • гепатити;
 • холецистит;
 • панкреатит;
 • виявлені новоутворення в органах ГБС;
 • травми живота.

Ще УЗД призначають для здійснення контролю за перебігом хронічних захворювань печінки, підшлункової залози, жовчного міхура. У таких випадках воно проводиться за напрямом фахівця, який спостерігає пацієнта. Рекомендується проходити такий скринінг не рідше 1 рази в рік. Ще одним показанням до проведення дослідження є перенесений гепатит.

Таке обстеження проводиться по 3 основним параметрам:

 • визначення об’ємних й лінійних величин органів;
 • функціональні показники;
 • оцінка ехоструктури.

Тобто при діагностиці лікар оцінює розміри органів, їх розташування, а також наявність будь-яких новоутворень, ділянок запалення, інших пошкоджень. Якщо потрібно оцінити кровоток у великих судинах, що живлять ці органи, виявити в них патологічні зміни, то додатково проводиться допплерівське обстеження.

Підготовка і проведення УЗД

На відміну від УЗД інших органів і систем, УЗД органів ГБС вимагає від пацієнта деякої спеціальної підготовки. Для того щоб показники дослідження були достовірними, необхідно виконати наступні пункти:

 1. Дослідження проводиться тільки натщесерце. Після попереднього прийому їжі повинно пройти не менше 6-8 годин. То є ідеальним варіантом буде проведення дослідження з ранку на голодний шлунок. Якщо у пацієнта цукровий діабет, допускається легкий сніданок.
 2. Перед такою діагностикою потрібно кілька днів дотримуватись певної дієти. З раціону повністю виключаються бобові, молоко, чорні сорти хліба, сирі овочі – тобто всі ті продукти, які можуть спровокувати здуття живота і підвищене газоутворення.
 3. Рекомендується прийом таких препаратів, як активоване вугілля (або його аналогів), ферментних препаратів – мезиму, фесталу. Це допоможе додатково підготувати органи до дослідження.

УЗД займає приблизно 30-35 хвилин. При цьому дослідженні пацієнт може перебувати в різних положеннях – лежачи на спині, на боці, стоячи – в залежності від того, що саме в даний момент обстежується.

Застосовується гель, який дозволяє ультразвуку краще проникати вглиб тіла. Дослідження проводиться в режимі реального часу, результат видають на руки тут же.

Сучасні апарати, за допомогою яких проводять ультразвукове дослідження, настільки точно відображають стан всіх систем, що помилитися з постановкою діагнозу у такому випадку практично неможливо. У спірних випадках можуть призначити додаткові дослідження, наприклад, МРТ, комп’ютерну томографію.

Розшифровка УЗД

Розшифровка цього дослідження – справа рук лікаря. Кожен конкретний орган ГБС перевіряють на наявність патологій. Давайте розглянемо кожен з них детальніше:

 1. Печінка. При даному обстеженні можуть бути виявлені вогнища запалення, гіперплазії, доброякісні утворення – кісти, гемангіоми, злоякісні пухлини, метастази. Також виявляються ознаки дифузних змін – цирозу, гепатитів, змін, пов’язаних з хворобами серцево-судинної системи.
 2. Жовчний міхур. Візуалізуються камені, аномалії будови міхура і проток, запальні захворювання органу, різні доброякісні і злоякісні новоутворення.
 3. Підшлункова залоза. Виявляються різні вроджені аномалії, ділянки запалення, гострий і хронічний панкреатит, пухлини, кісти, наявність жирової інфільтрації.
 4. Селезінка. Діагностуються збільшення цього органу при запальних процесах, наявність новоутворень, зміни при захворюваннях крові.
 5. Судини. При такому дослідженні проводиться оцінка стану великих судин, а також наявність тромбів, стан кровотоку в них.

Таким чином, УЗД органів гепатобіліарної системи дає відповіді на безліч питань. За допомогою всього лише одного обстеження лікар може дізнатися правду про стан практичних всіх органів черевної порожнини. Найголовніше – це правильно підготуватися до такого обстеження, і тоді результат точно буде достовірним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code