vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Які потрібно здавати аналізи при плануванні вагітності?

Які аналізи при плануванні вагітності потрібно здати, щоб переконатися в готовності організму до таких серйозних змін? Адже нерідко під час попереднього обстеження виявляються захворювання або відхилення, які можуть завдати шкоди майбутній дитині, якщо їх вчасно не вилікувати.

Какие нужно сдавать анализы при планировании беременности?

Необхідні обстеження

Планування вагітності і турбота про здоров’я майбутнього малюка починається задовго до зачаття, це дозволяє запобігти в подальшому різні ускладнення, виключити виникнення багатьох проблем під час вагітності та пологів. Бажано починати підготовку ще за рік до вагітності або хоча б за кілька місяців. Список аналізів, які необхідно пройти, значно зменшується, якщо ніхто з пари не має хронічного або генетичного захворювання.

Не варто нехтувати тим фактом, що гарне самопочуття не завжди говорить про ідеальне здоров’я, є ряд відхилень, які не заважають нормальному життю жінки, але можуть завдати серйозної шкоди її майбутній дитині. Дуже важливо, щоб аналізи здавала не тільки жінка, але й чоловік, так як від здоров’я майбутнього батька перебіг вагітності та здоров’я дитини теж залежать.

Є обов’язкові аналізи перед плануванням вагітності, які краще пройти будь-якій дівчині, яка мріє про дитину. У разі виявлення будь-яких відхилень від нормальних показників, лікар може порекомендувати пройти додаткові обстеження або призначити лікування.

Відвідування спеціалістів і обов’язкові обстеження

Починати планування жінці краще з відвідування гінеколога і терапевта, потім слід відвідати стоматолога, кардіолога, отоларинголога та інших фахівців, які зможуть призначити всі необхідні аналізи після проведення огляду. До основних аналізів, здати які рекомендується кожній парі, відноситься:

  • дослідження крові (біохімічний, клінічний);
  • аналіз на згортання;
  • аналіз сечі;
  • перевірка рівня цукру в крові.

Дуже важливим є аналіз, що визначає резус-фактор майбутніх батьків і групу крові, це дозволяє виявити конфлікт, який безпосередньо пов’язаний зі здоров’ям планованого дитини. Особливо актуальні такі аналізи при повторних вагітностях. При різних резусах є невелика ймовірність відторгнення плоду, вона не перевищує 10% при першій вагітності. Значно рідше зустрічається несумісність з-за групи крові. Аналіз допомагає визначити наявність антитіл у крові. Попередня здача аналізів крові допомагає виключити гемолітичні хвороби.

Обов’язковим вважається проходження жінкою ультразвукового дослідження, якщо гінеколог бачить якісь відхилення в стані слизової матки, циклі. УЗД дає можливість виключити наявність вад розвитку.

Якщо вік майбутнього батька більше 40 років, то парі порекомендують зробити генетичне обстеження для виключення можливих відхилень у дитини. Відвідування цього фахівця рекомендовано при наявності генетичних захворювань по лінії батька або матері, хвороби Дауна, Альцгеймера і деяких інших. Для решти пацієнтів генетичні аналізи при плануванні вагітності не є обов’язковими.

Кольпоскопія допомагає оцінити стан піхви, шийки матки, ця процедура не належить до числа обов’язкових, але при деяких відхиленнях гінеколог може її порекомендувати.

Причинами для проходження цього обстеження є:

  • погані результати цитологічного мазка;
  • аборти, ерозії;
  • інфекції статевих органів, навіть вилікувані, папіломи, місцеві запалення.

Дана процедура є абсолютно безболісною, при цьому вона дозволяє виявити або виключити безліч відхилень. Це обстеження при плануванні вагітності не чинить негативного впливу на здоров’я матері або майбутньої дитини.

При відсутності відхилень і патологій слизової та інших частинах матки, процедура кольпоскопії займає не більше 5 хвилин.

Аналізи на інфекції і перевірка рівня гормонів

Перевірити наявність інфекцій необхідно в обох планованих батьків, для цього треба здати кров і мазки. Кров показує наявність токсоплазмозу, краснухи, цитомегаловірусу або герпесу. Будь-яка з цих інфекцій може завдати серйозної шкоди здоров’ю майбутнього малюка, тому краще запобігти таку можливість. Нерідко при здачі крові виявляється, що у жінки відсутні антитіла до краснухи, тобто вона не хворіла нею. У цьому випадку дуже важливо зробити щеплення хоча б за кілька місяців до настання вагітності. Невинне на перший погляд захворювання дуже небезпечно для плоду, воно веде до розвитку важких патологій і вад. Якщо в крові виявляється вірус краснухи, то необхідно почекати хоча б три місяці до зачаття, інакше дитина отримає вірус.

Токсоплазмоз зазвичай залишається непоміченим дорослим людиною, але дитині він може заподіяти шкоду. У більшості власників кішок є імунітет до цієї хвороби, так як кішки переносять її. Аналіз крові показує, хворіла жінка цим вірусом, а також виробилися чи антитіла. У разі відсутності антитіл необхідно повністю виключити контакт з кішками на весь період вагітності.

Герпес і цитомегаловірус знаходяться в крові кожної людини, але дуже важливо, щоб ці віруси не були активні під час вагітності. Слід виключити первинне зараження в цей період. Інфекції, які передаються статевим шляхом, також можуть бути небезпечними для дитини, тому слід здати аналізи на хламідії, гонорею, кандидоз і ряд інших вірусів. Якщо у жінки виявилися якісь інфекцій, то рекомендується здати аналіз і чоловікові. Якщо вірус герпесу в крові чоловіка активний, то в період вагітності необхідно оберігатися за допомогою презерватива.

Нерідко лікар рекомендує жінці здати аналізи на гормони, статеві та щитовидної залози. Зазвичай це відбувається при наявності хронічного захворювання, погане самопочуття, прийомі ліків. Лікарі наполегливо рекомендують здавати аналізи на рівень гормонів всім жінкам, вік яких перевищує 35 років, при порушеннях менструального циклу, надмірній масі тіла, складнощі з настанням вагітності, проблеми з виношуванням плоду в минулому. В першу чергу перевіряється рівень тестостерону, пролактину, тироксину, прогестерону, естрадіолу та деяких інших.

Аналізи, які слід здавати чоловікам

Чоловікові, який збирається стати батьком, теж необхідно здати ряд аналізів і пройти обстеження, в першу чергу це стосується спермограми. Цей аналіз визначає стан сперматозоїдів, їх кількість, рухливість. Це дослідження допомагає оцінити анатомічну повноцінності сперматозоїдів, від якої залежить настання вагітності. Спермограма дозволяє виявити особливості статевих клітин чоловіка і норми функціонування статевих залоз. Як правило, пройти такий аналіз рекомендується, коли вагітність не наступає більш року, але деякі заздалегідь проходять перевірку.

Всі аналізи, що виявляють наявність інфекцій, що визначають групу крові, резус-фактор, загальні аналізи сечі чоловікові слід здавати паралельно з жінкою, вони є обов’язковими. При наявності генетичних проблем по лінії майбутнього батька, буде необхідна консультація генетика і проходження необхідних обстежень.

Підготовка до вагітності може зайняти досить багато часу, звичайно це кілька місяців, іноді рік, але вона є більш чим доцільною. Такий підхід дозволяє виключити порушення вагітності, проблеми зі здоров’ям майбутньої матері або плода, розвиток вад, синдром Дауна та Альцгеймера, передачу інфекцій і вірусів. Завчасне обстеження дозволяє заздалегідь подбати про здоров’я майбутнього малюка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code