vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Які фактори ризику ІХС

Фактори ризику ІХС – це такі дії пацієнта або зовнішні обставини, які можуть спровокувати прискорений розвиток ішемічних захворювань серця.

Каковы факторы риска ИБС

Потрібно відзначити, що ці фактори є ідентичними з факторами розвитку атеросклерозу і факторами ризику інсульту. Так відбувається тому, що основна причина дисфункції серцево-судинної системи – звуження просвіту судин серця, яке може призвести до утворення тромбу.

Всі фактори ризику поділяють на дві категорії: незмінні і тимчасові.

Тимчасові також називають змінними. До них відносяться зловживання тютюном, підвищений тиск, неправильне харчування, низька фізична активність, зловживання алкогольними напоями, ожиріння і цукровий діабет. А незмінним до чинників зараховують: літній вік, спадковість.

Також всі фактори ранжовані за ступенем впливу. Є малозначні, а є ті, які здатні підвищити ризики виникнення ІХС відразу на 10% і більше. Це паління, підвищений тиск, надмірна вага. Саме з цими проблемами варто боротися в першу чергу. Згідно з офіційними статистичними даними, кожен з цих фактором окремо збільшує ймовірність захворювання на 1,5-2%, а всі разом – більш чим на 12%. Вони провокують надмірне накопичення холестерину в організмі, втрату еластичності стінок судин, що в комплексі означає неминуче утворення бляшок.

Другорядні фактори ризику

Ішемічна хвороба серця нерідко виникає в результаті постійного стресового напруги. Будь-які збої в нервовій регуляції призводять до збоїв у серцево-судинної системі. Здавалося б, як депресія та стрес відносяться до серця? Тим не менш вони надають сильний опосередкований вплив. Спільні дослідження психологів і медиків дозволили поділити людей на дві групи. Перші – холерики з астенічним складом особистості.

Саме вони найбільше схильні до ризику захворювання. Другий тип – флегматики з урівноваженою нервовою системою. Вони переносять стреси найбільш адаптивно і здатні пристосуватися до будь-яких умов. Пацієнти, для яких нервове напруження супроводжується підвищенням тиску або об’єктивно поганим самопочуттям, відносяться до першої категорії. Дослідження показали, що у них ІХС розвивається в ранньому віці і супроводжується побічними симптомами на 30% частіше.

  1. Вікові показники. Жінкам варто починати турбуватися поле 65-річного ювілею, чоловікам – на 10 років раніше. Тим не менш хвороби серця стрімко молодіють”. Вже зараз ІБ входить в десять основних причин смертності людей 35-річного віку. З кожним прожитим роком після 65 і 55 років відповідно ризик розвитку хвороби збільшується на 9%, навіть в тому випадку, якщо повністю виключені інші негативні фактори.
  2. Стать. Безліч досліджень протягом останніх 10 років дозволили з упевненістю заявити, що ІХС переважає у чоловіків. Хвороба виникає у представників сильної статі в 7 разів частіше, чим у жінок. Відмінності особливо помітні в молодому віці. А після переходу 60-річного рубежу ризики вирівнюються і стають однаково високими. Такі показники обумовлені наявністю у жінок іншого гормонального фону. Доведено, що дівчата з дисфункцією яєчників страждають ІХС також часто, як і чоловіки.
  3. Генетична схильність. Зараз при зачатті дитині пропонується скласти карту спадкування. І перший пункт – визначення схильності до ІХС. Вся справа в тому, що механізм розвитку серцево-судинних захворювань на 50% має генетичну природу, на яку накладаються зовнішні і внутрішні фактори. Ішемічна хвороба передається за прямим типом успадкування. Особливо великий ризик в осіб, у яких родичі страждали цим захворюванням у віці до 55 років.

Що ще може впливати?

Причини ІХС:

  1. Харчові звички. Головна характеристика здорового способу життя – правильне харчування. Здоровий і збалансований раціон допоможе якщо не уникнути ішемічної хвороби серця, то значно знизити ризик її виникнення. Атеросклероз викликає споживання тваринних жирів і насичених жирних кислот. А ось вживання клітковини, вітаміну В і ненасичених кислот, навпаки, допомагає підняти судинний тонус і поліпшити кровообіг.
  2. Підвищений рівень холестерину. Фактори ризику ішемічної хвороби серця різноманітні, але одним із основних є підвищення рівня холестерину в крові. Якщо підвищити вміст холестерину на 1% – то ризик збільшиться на 2%. Є і корисний холестерин – ліпопротеїди підвищеної щільності, вони дозволяють уникнути утворення бляшок. А ось ліпопротеїди, які містяться в жирної і смаженої їжі – прямий шлях до хвороб. Першим ділом при виборі методу лікування пацієнтам рекомендується постійний контроль ліпідного профілю крові та зниження рівня ліпопротеїдів низької щільності. У розвинених країнах такий аналіз є безкоштовним і обов’язковим при досягненні пенсійного віку.
  3. Підвищений тиск. Артеріальна гіпертензія – значний фактор ризик. Артеріальною гіпертензією вважаються систематичні підйоми тиску понад 160/100 або постійне тиск вище 140/90. Західні дослідники стверджують, що своєчасне і повне лікування гіпертензії здатне знизити ризик більш чим наполовину.
  4. Цукровий діабет. Обидва типи діабету є провокуючими факторами. Це один з небагатьох факторів, яким жінки схильні більше чим чоловіків. В залежності від типу і форми діабету, він може бути як тимчасовим чинником, так і постійним. У будь-якому випадку хворим рекомендовані дієта і помірні фізичні навантаження, які дозволять знизити негативний вплив.
  5. Зайва вага. Від нього, як і від куріння, можна позбутися в найкоротші терміни. Зайва вага шкідливий, так як порушує ліпідний профіль крові, порушує загальний обмін речовин і викликає додаткову систематичну навантаження на серцевий м’яз. Залежність високої смертності від ІХС і надмірної ваги пряма. Відповідно, особам, які страждають ожирінням, рекомендується максимально швидкий перехід на правильну дієту і скидання ваги. Проте, варто відзначити, що робити це краще під наглядом фахівця. Занадто різка зміна маси тіла може призвести до інших серйозних захворювань.

Визначити ступінь негативного впливу можна по стандартній формулі індексу маси тіла.

Додаткові характеристики

Характеристики:

  1. Відсутність фізичних навантажень. Доведено, що низька фізична активність підвищує ризик розвитку ІХС у 1,8 рази. Але не кожен вид спорту корисний для судин. При підборі індивідуальної програми тренувань потрібно звернути увагу на частоту, тривалість і необхідну інтенсивність виконання вправ. Серцю потрібна помірна кардіонавантаження, тобто ритмічні скорочення. Важливо стежити, щоб під час тренувань пульс залишався в межах норми (не більше 120 ударів у хвилину). Ідеальні заняття такі: плавання, швидка ходьба, біг, велосипедні прогулянки і лижі.
  2. Куріння. Відомо, що при повній відмові від сигарет ризик розвитку ІХС різко знижується більш чим у 3 рази. Нікотин провокує спазм судин, що призводить до втрати еластичності. Крім нікотину, сигарети містять більше 4000 різних хімічних речовин, які є токсинами. Ні одне з них не призначено для попадання в організм. Оксид вуглецю (він же чадний газ) порушує нормальні процеси транспортування кисню в крові.

І наостанок пам’ятайте, що тільки помірне споживання алкоголю не підвищує ризик розвитку ІХС. Дослідження показали, що абсолютно здорова людина може вживати до 30 г чистого спирту на день. Перевищення зазначеного дозування здатне значно збільшити ризики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code