vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як часто можна робити УЗД?

Якщо лікар призначає його занадто часто, то у пацієнта виникає цілком закономірне питання: а як часто можна робити УЗД. Методом ультразвукового дослідження вже більше 40 років. Це дослідження передбачає проникнення звукових хвиль в тіло пацієнта. Але організм людини здатний акустично чинити опір їм, тому він поглинає або відображає ультразвук.

Как часто можно делать УЗИ?

Що це за метод?

Медицина – наука, що постійно розвивається. Ще якихось 100 років тому здавалося фантастикою заглянути всередину людського організму. Зараз же це робиться з легкістю. УЗД і є тим інструментом, який допомагає це здійснити. Ультразвук має здатність проникати всередину органів крізь усі тканини. Лікарі використовують ці можливості, щоб з допомогою УЗД дослідити організм пацієнта зсередини: як розташовані органи, які їх розміри, як вони рухаються. Це допомагає встановити діагноз і спостерігати за розвитком можливих захворювань.

Ультразвукове дослідження допомагає лікареві побачити пухлини, ущільнення, зміни в зовнішньому вигляді будь-якого органу. Добре допомагає цей метод вести вагітність. Багато майбутні мами бояться зайвий раз сходити на УЗД, боячись заподіяти хоч найменший шкоди плоду. Але їх побоювання абсолютно марні. Це не рентгенографія, яка справді таїть небезпеку і може негативно відбитися на майбутній дитині, як і на мамі. Тому будь-яка вагітна жінка повинна прислухатися до призначень лікаря і ходити на УЗД стільки разів, скільки він порекомендує.

Ультразвукове дослідження, як і будь-яка методика, постійно вдосконалюється. Наприклад, така його різновид, як доплерографія, дозволяє лікарям розглянути ретельно судини пацієнта, а також те, з якою швидкістю рухається кров. Мало того, сучасне УЗД здатне відобразити тривимірне зображення.

Дане дослідження вносить деякі обмеження для пацієнта перед тим, як піти на нього. Зокрема, це стосується прийому їжі. Результат безпосередньо залежить від того, як харчується людина напередодні обстеження. УЗД органів ШКТ робиться тільки на голодний шлунок. Останній раз поїсти можна за 8 годин до відвідування лікаря.

Дослідження матки проводиться при повному сечовому міхурі. Тому лікар в обов’язковому порядку змушує пацієнтку випити не менше півтора літрів рідини перед УЗД. Це ж стосується і дослідження сечового міхура.

А ось УЗД щитовидної залози, лімфатичних вузлів, суглобів, судин не пред’являє до пацієнта ніяких вимог.

Робити УЗД можна в будь-якому віці і скільки завгодно разів. Але отримати достовірну картину при обстеженні допоможе тільки досвідчений лікар і хороше обладнання.

Наскільки часто можна користуватися УЗД

Ультразвукове дослідження є дуже розумним методом. Так, щитовидку обстежують, застосовуючи хвилі частоти 7,5 миллигерц, а черевну порожнину – від 2,5 до 3,5 миллигерц. Тобто все залежить від того, яким акустичним опором володіє тканина того чи іншого людського органа, щоб не нашкодити їй.

При УЗД організм піддається маловыраженному нагріванню. Але це настільки короткий період, що ніякої шкоди трапитися не може. Та й сам пацієнт нічого не відчуває.

Дане дослідження недороге, тому може проводитися досить часто. Але може виникнути питання про те, чи потрібне воно так часто, впливає частота обстеження на точність діагнозу. Тому саме лікар може точно сказати, скільки сеансів необхідно. І це ніяк не стосується питання шкідливого впливу на організм.

Деякі противники такого методу дослідження проводили досліди на лабораторних щурах, намагаючись довести його шкідливість. Але їм цього не вдалося зробити.

Ультразвук – діагностична процедура, до лікування не має відношення. Він не змінює характеристик органів. Заявляти, що ультразвук шкідливий для людини накопиченням хвиль в організмі те саме, що стверджувати, що шкідливі електричні лампочки, так як наш організм накопичує світ від них. Ця процедура чудово переноситься дітьми. Вона не має протипоказань, чого не скажеш про рентгені.

І ще один важливий факт на користь нешкідливості УЗД. Будь-який пацієнт при відвідуванні відділення ультразвукового дослідження бачить, що лікарі там не ходять у захисних костюмах. А в кабінетах рентгенографії всі фахівці захищені свинцевими фартухами. Тому якщо лікар радить робити дослідження кілька разів на рік, то варто прислухатися до його рекомендацій.

Ультразвукове дослідження і вагітність

Питання про шкідливість УЗД хвилює багатьох людей. Але для вагітних жінок він важливий подвійно. Тому будь-яка майбутня мама непраздно цікавиться, а скільки разів можна робити УЗД в її стані.

Деякі лікарі висловлюють думку, що дослідження не приносить ніякої шкоди ні мамі, ні плоду. Але є і такі лікарі, які стверджують, що частка небезпеки існує. Шукаючи відповідь на це питання, слід прислухатися до тих медиків, які висловлюються за його проведення. Бо можливу шкоду набагато менше (якщо він можливий), чим не виявлена вчасно проблема. Наприклад, УЗД покаже наявність у плода синдрому Дауна. Хвороби всередині утроби, кількість навколоплідних вод, стан плаценти і багато іншого допоможе визначити дане дослідження. На більшість патологічних станів є можливість вчасно вплинути. А це дуже важливо.

Але у всьому повинна бути золота середина. Не слід вдаватися до УЗД кожен день тільки для того, щоб дізнатися, а як почуває себе плід. Це безглуздо і дійсно шкідливо. Тому і виникає питання про кількість можливих процедур.

Але і в цьому питанні медики не мають спільної думки. Єдине, в чому сходяться в думках все, це те, що перерви між сеансами повинні бути не менше 14 днів. А індивідуально для кожної пацієнтки тільки її гінеколог може сказати, скільки і коли пройти УЗД. Буває і так, що процедура необхідна раз в тиждень. Наприклад, плацента старіє дуже швидко, потрібне постійне спостереження за нею. Але в такому разі на весь сеанс піде трохи часу, так як лікар буде конкретно спостерігати за тим, що важливо, а не роздивлятися в черговий раз параметри малюка.

В нормальному стані вагітним проводять 2 обов’язкових УЗД:

  1. Перший раз це робиться при вагітності в 11-14 тижнів. Обов’язково перевіряється кількість малюків, биття серця, робиться завмер плода. Крім цього, перше дослідження покаже загрозу переривання вагітності, якщо вона є.
  2. Друге дослідження проводиться в 20-24 тижні. Це дуже важливий сеанс. Робиться докладний завмер всіх внутрішніх органів плоду. Виявляються можливі генетичні захворювання. За результатами цього УЗД лікар направляє майбутню маму до фахівців з генетики. У цей час вже можна розглянути стать малюка.

Третє УЗД – необов’язкова процедура. Його призначають на терміні 32-36 тижнів. Досліджується плацента, кількість і стан навколоплідних вод, пуповина.

Приблизно визначається вага малюка. Перевіряється правильність передлежання плоду. Це дослідження лікар призначає не завжди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code