vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Види і лікування некрозу стопи

Некроз стопи, лікування якого досить проблематично, являє собою практично повне руйнування тканин. Найчастіше основним методом лікування є хірургічне втручання. У деяких випадках для збереження життя пацієнта доводиться ампутувати частину нижньої кінцівки по лінії обмеження некротичних змін. В результаті людина стає інвалідом.

Виды и лечение некроза стопы

Причини розвитку некрозу

Якщо говорити про причини некротизації тканин, то їх умовно поділяють на три групи:

  1. Травма м’яких тканин організму в результаті дії фізичних та хімічних факторів. Наприклад, некроз п’яти, або, як його ще називають, гангрена досить часто розвивається після важких травм м’яких тканин, що призводять до великого їх руйнування. Сприяти цьому може вплив високих або низьких температур ( опіки чи обмороження ), ураження струмом або хімічний опік.
  2. Інфекційний фактор. В даному випадку захворювання розвивається навіть при наявності досить невеликий ранової поверхні. У неї проникають збудники анаеробної інфекції, найчастіше такими стають представники роду Clostridium. Дані мікроорганізми у великій кількості містяться в ґрунті, і інфікування стає можливим в результаті забруднення ранової поверхні в області ноги.
  3. Причиною розвитку некрозу можуть стати хронічні захворювання людини, що призводять до порушення кровопостачання тканин. За даними статистичних досліджень саме цей фактор найчастіше призводить до гангрени.

Які захворювання можуть ускладнитися некротичними змінами в тканинах? Високий ризик виникає при цукровому діабеті та склеротичних змінах судин, а також при механічному стисненні регіональних судин ніг при травмі, не призводить до пошкодження поверхневих тканин.

Як класифікується некроз?

В залежності від механізму розвитку патологічних змін в тканинах, некроз умовно ділять на два нозологічних виду:

  1. Вологий некроз. Він розвивається настільки швидко, що імунна система людини не встигає відреагувати на причину, що викликала розпад уражених тканин. В результаті цього токсини, які виробляються при руйнуванні клітин, поступають в кровоносне русло. Розвивається загальна інтоксикація організму, що тягне за собою різні порушення в роботі внутрішніх органів. Основною причиною захворювання в даному випадку стає ранова інфекція.
  2. Суха гангрена ( її іноді ще називають коагуляційного ) виникає в результаті тривалого порушення кровопостачання певних ділянок тіла. Саме така форма захворювання найчастіше вражає стопи нижніх кінцівок. Клінічна картина не має симптомів загальної інтоксикації. Це відбувається завдяки тому, що некротичні зміни розвиваються повільно, і встигає сформуватися імунну відповідь – місце ураження відокремлюється від здорової тканини.Крім вологого і сухого некрозу, виділяють особливу форму патологічного процесу – це газова гангрена. Вона характеризується блискавичним перебігом і викликається анаеробними мікроорганізмами. При розвитку газової гангрени прогноз на одужання пацієнта несприятливий. Ризик летального результату досить високий.

Симптоматика вологого некрозу

Розвиток даної форми некротичного ураження починається з появи сильного болю в області раневого пошкодження ноги. Трохи пізніше з’являються симптоми, які характеризуються зміною зовнішнього вигляду шкірних покривів. Шкіра спочатку блідне, а потім поступово змінює колір від блідо-синюшного до характерного чорного з зеленуватим відливом. При цьому практично відсутня чітка межа між здоровою і некротизованої тканиною. Нога набрякає.

В окремих випадках, крім почорніння шкірних покривів, деякі ділянки, навпаки, червоніють, і на них формуються бульбашки, які поступово заповнюються кров’яним ексудатом. Інфекційний процес досить швидко вражає раніше здорові тканини ноги. Якщо при подібному некрозі стопи лікування вчасно не проведено, то розвивається гнильний процес, що супроводжується характерним неприємним запахом.

У результаті розвивається загальна інтоксикація організму. Вона проявляється у вигляді різкого підйому температури, наростання слабкості, розбитості. Хворий може скаржитися на головний біль і озноб. Всі шкірні покриви сухі, бліді.

Якщо медична допомога вчасно не надана, то некротичні зміни швидко охоплюють всю нижню кінцівку. Симптоматика загальної інтоксикації наростає, і хворий гине в результаті отруєння продуктами життєдіяльності патогенних мікроорганізмів.

Характеристика сухого некрозу

При сухих некрозах стопи прогноз більш оптимістичний. Немає загрози для життя хворого. Початок захворювання аналогічно вологому некротическому ураження нижньої кінцівки. Перший ознака – це сильна біль в ділянці осередку ураження. Шкірні покриви спочатку блідне, а потім поступово змінюють колір від синюшного до чорного або темно-коричневого. До цього часу біль повністю зникає і зникає чутливість в місці некротичних змін тканини.

Сухі некрози характеризуються чіткою межею між здоровою і некротизованої тканиною. Область поразки не збільшується. Наступна особливість – відсутність симптомів загальної інтоксикації організму. Адже в кров’яне русло продукти розпаду клітинних структур і токсичні речовини практично не надходять.

Чим закінчується захворювання в даному випадку? Відбувається омертвіння тканин, і уражену ділянку стопи поступово мумифицируется. Іноді уражені ділянки можуть самостійно відокремитися від здорової частини ноги ( як правило, це стосується випадків, коли вражені окремі пальці ). Це явище прирівнюється до одужання.

Особливості терапії некрозів

При некрозі стопи лікування умовно можна розділити на місцеве і загальне. Крім того, існують свої особливості при різних формах захворювання. Розглянемо, чим вони відрізняються.

При діагностиці у пацієнта сухого некрозу, особливо на ранній стадії патологічного процесу, лікар призначає місцеве лікування. Воно проводиться в 2 етапи:

  1. Перший передбачає профілактику запалення, а також підсушування некротизованих тканин. Для профілактики здорові ділянки шкіри обробляють антисептичними медикаментозними лікарськими речовинами. Для підсушування при коагуляционном некрозі застосовуються пов’язки з 5 % розчином марганцю або зеленки.
  2. Коли вже точно можна визначити кордон між некротизированными і здоровими тканинами, призначається операція – некректомія. Вона передбачає ампутації пошкодженої ділянки ноги.Якщо мова йде про загальної терапії, то в даному випадку вона передбачає лікування основного захворювання, тобто того, який став причиною гангрени.

Особливу увагу в період лікування коагуляційного некрозу приділяється відновленню кровопостачання в нозі. Для цього може бути призначена операція по відновленню кровотоку. Крім того, для профілактики ускладнень застосовується і антибактеріальне лікування.

Місцева терапія проводиться тільки на ранньому етапі захворювання. Її мета – вологий некроз перетворити в сухий. Для цього місцеве лікування передбачає застосування антисептичних і антибактеріальних пов’язок. У цьому випадку можуть бути використані наступні препарати: хлоргексидин, кислота борна або фурацилін. Якщо утворюються набряки або шкірні кишені, то вони розкриваються і дренуються. Крім того, в цей же період проводиться дезінтоксикаційна терапія, яка поєднується зі струминним введенням антибактеріальних засобів широкого спектра дії.

Якщо протягом двох діб після початку захворювання не вдається некроз з вологого перевести в сухий, то єдиний спосіб збереження життя хворого – це оперативне втручання. Операція в цьому випадку передбачає високу ампутацію, тобто лінія розрізу повинна пройти набагато вище межі некрозу.

Після перенесеної операції хворого продовжують лікувати за затвердженою схемою ведення гнійних ран, ускладнених гострою інтоксикацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code