vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Варикозне розширення вен: чи потрібна операція?

Варикозне розширення вен, операція при якому призначається при досить занедбаному перебігу хвороби і наявності серйозних ускладнень, є досить поширеним захворюванням. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 40% дорослого населення землі страждають варикозом. В останні роки захворювання значно «помолодшав». Але при цьому хірургічне лікування варикозного розширення вен застосовується менш чим у чверті пацієнтів. Методи лікування варикозу постійно удосконалюються. Їх ефективність залежить від того, наскільки рано виявлені перші симптоми, а також від регулярності прийому прописаного медикаментозного лікування та всіх необхідних процедур.

Варикозное расширение вен: нужна ли операция?

До нехірургічних методів лікування при розширенні вен відносяться:

 • компресійне лікування (бинти, панчохи, компресійна білизна);
 • флебосклеротерапія, яка полягає у введенні у вену склеротуючого розчину;
 • використання спеціальних мазей (троксевазин, індовазин);
 • фітотерапія;
 • лазерна коагуляція.

При слабовираженому і початковому перебігу хвороби використовується косметична хірургія – венектомія. Але вона більшою мірою дає лише естетичний ефект і її не можна назвати повноцінним лікуванням.

Хірургічний метод лікування варикозу

Операція з видалення уражених вен називається флебектомія. Кінцева мета, яка повинна бути досягнута, максимальна нормалізація кровотоку глибоких вен нижніх кінцівок. І якщо на початковій стадії варикозу варто старанно виконувати всі рекомендації лікаря і намагатися добитися максимального ефекту від запропонованого лікування, то після того як лікарі рекомендують операцію, затягувати з нею не варто.

В яких випадках призначається операція?

 1. При великому розширенні вен.
 2. При патологічному розширенні, що супроводжується серйозними набряками, болями, тяжкістю в ногах.
 3. При встановлені порушення у відтоку крові від нижніх кінцівок.
 4. При виникненні трофічних патологій шкірних покривів ніг (виразки), які регулярно виникають і важко піддаються консервативному лікуванню.
 5. При встановленому діагнозі тромбофлебіт при варикозному розширенні.

Однак навіть при наявності показань хірургія при варикозі має ряд категоричних протипоказань. Рішення про наявність протипоказань приймає лікар-флеболог на підставі даних обстеження хворого.

До протипоказань відносяться:

 1. Пізня, неоперабельна стадія варикозу.
 2. Захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, ішемія тощо).
 3. Інфекційні захворювання.
 4. Літній (зазвичай старше 70 років) вік пацієнта.
 5. Шкірні захворювання нижніх кінцівок (бешихове запалення, екзема, дерматози, піодермії).
 6. Вагітність (особливо в другому і третьому триместрі).

Що являє собою флебектомія?

Операція по видаленню вен на ногах – флебектомія – відноситься до операцій середньої тяжкості. Триває вона близько двох годин. Так як на зовнішні вени, які і піддаються видаленню, припадає не більше 10% від загального кровотоку, то глибокі вени легко справляються зі своїм завданням, беручи на себе навантаження віддалених підшкірних вен. Сучасна хірургія дозволяє проводити операцію таким чином, що шрами, що залишаються після неї, практично не помітні.

Іноді, в процесі операції на відні виявляються порушення в роботі її функціональних клапанів. В цьому випадку проводиться екстравазальна корекція клапана. При цьому час операції трохи збільшується.

Відновний період після успішно проведеної операції займає приблизно 45-60 днів. Протягом реабілітаційного періоду призначається компресійне лікування з застосуванням венотонізуючих препаратів.

Головною небезпекою післяопераційного періоду є процес рубцювання. З’явився останнім часом метод корекції клапанів без висічення вени, який дозволяє мінімізувати можливість ускладнення. Але застосовується він поки дуже рідко.

Післяопераційний період

Його тривалість індивідуальна у кожного пацієнта і залежить як від загального стану, так і від ступеню варикозного розширення, а також наявності супутніх захворювань.

Зазвичай після операції рекомендується:

 1. Відразу ж після операції необхідно виконувати рухи прооперованою ногою: повороти, згинання-розгинання, піднімання над вертикальною поверхнею ліжка. Перші рухи необхідно зробити під наглядом лікаря. Це необхідно для більш швидкого відновлення кровотоку та запобігання застійних явищ.
 2. На наступний день після операції проводиться перша перев’язка. При цьому нога замотується еластичним бинтом, практично від кінчиків пальців. Після виконання перев’язки дозволяється зробити перші кроки.
 3. До кінця другого або на третій день лікар зазвичай рекомендує вправи лікувальної гімнастики і масажу. Це робиться для того, щоб звести до мінімуму небезпеку рубцювання і виникнення тромбів.
 4. Варто пам’ятати, що серйозні фізичні навантаження протипоказані.
 5. Шви знімаються приблизно на 9 день.
 6. Компресійну білизну чи бинт застосовується ще приблизно 1.5-2 місяці. Рішення про припинення еластичної компресії приймає лікар.
 7. Всі медикаментозні препарати призначаються тільки лікарем залежно від показань.

Ускладнення після операції

Флебектомія не відноситься до операцій з високим ступенем ризику. Однак ускладнення після неї хоча і рідко, але бувають.

При цьому два чинники впливають на можливість ускладнень:

 1. Загальний стан здоров’я пацієнта.
 2. Ступінь ураження підшкірних вен.

До найбільш частих ускладнень відносяться дрібні кровотечі та виникнення синців. Це дуже часто відбувається в перші години після операції і не повинно викликати занепокоєння. А ось тромбоемболія, яка, хоча і зустрічається дуже рідко, може нести в собі серйозну небезпеку. Саме для профілактики виникнення і подальшого відриву тромбу і призначаються фізичні вправи.

Навіть успішна операція не виключає появи рецидивів, тому необхідно серйозно ставитись до всіх рекомендованих профілактичних заходів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code