vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

В яких випадках призначається доплер-УЗД і що це таке?

У сучасній медицині стільки нового, що люди перестають стежити за її розвитком. Наприклад, для чого потрібен доплер, що це таке, відомо далеко не всім. Півстоліття тому не було і звичайного УЗД, лікарі могли лише здогадуватися про стан дитини вагітної жінки виходячи із загальних аналізів, стежачи за обхват живота, довжиною матки, прослуховуючи серцебиття. Зараз ця проблема вирішена. УЗД дозволяє не тільки діагностувати стать дитини, але й дізнатися про його внутрішніх органах.

В каких случаях назначается доплер-УЗИ и что это такое?

Появою датчика Доплера ми зобов’язані австрійському фізику і вченому. Ефект Доплера відноситься не тільки до звукових хвиль, але і до багатьом іншим. Хвилі описуються довжиною і частотою. Ці дві характеристики пов’язані швидкістю. Так, знаючи швидкість і одну з двох характеристик, можна встановити другу. Сам експеримент з хвилями почався з того, що Крістіан Баллот, голландський вчений, посадивши в залізничний вагон духовий оркестр, залишив на платформі вибраних людей з ідеальним слухом. Кожного разу, чуючи проїжджаючий повз оркестр, вони записували нотну партитуру. Висота звуку була залежна від швидкості поїзди, що і доводив ефект Доплера. Ефект Доплера став застосуємо не тільки в медицині при проведенні УЗД, але і в поліцейських радарах, в астрофізиці.

УЗД з доплером, що застосовується останнім часом, направлено на дослідження кровотоку в органах. Його можна проводити навіть на самих ранніх термінах вагітності. Часто його призначають при міомах матки або ймовірності їх зростання. Як би рано не проводився доплер, він обов’язковий на 32 тижні вагітності, так як саме в цей момент можуть бути помічені патології. Якщо у вагітної виражене порушення гемостазу, така процедура проводиться раніше – ще на 20 тижні. Доплерографія обов’язкова при гестозу, цукровому діабеті, хворобі нирок, неналежному розмірі плоду терміну вагітності, при резус-конфлікті. Принцип роботи залежить від зміни частоти хвилі ультразвуку, адже швидкість крові в пуповині, матці, аорті і мозкових артеріях різна. Сама процедура схожа на звичайне УЗД, але дослідження проходить за допомогою спеціального доплер-датчика, що дозволяє побачити червоні кров’яні тіла в кольоровому або двомірному зображенні. Лікар при цьому може визначити прохідність судин вагітної жінки, адже тромбози – не рідкість. Якщо навколо шиї дитини обмотана пуповина, це не тільки можна побачити, але й виміряти її тиск.

УЗД з доплером щитовидної залози і мошонки у чоловіків

При звичайному дослідженні звукові хвилі відбиваються від тканин пацієнта. Так як у стравоходу, м’язів і жирової клітковини різна щільність, хвилі відбиваються по-різному. УЗД, створюючи зображення, оцінює цю різницю.

Зображення представлене світлими кольорами, які щільні тканини тіла, і темними, показують менш щільні. Звідси йде градація відтінків сірого. Це робота апарату УЗД. Якщо торкатися досліджень щитовидної залози, то для повної діагностики, тобто оцінки не тільки щільності, але і кровопостачання, вводиться речовина, контрастність якого дозволяє зробити успішні рентгенівські знімки. Ангіографія супроводжується пункцією судин і рентгенівським випромінюванням. Апарат УЗД вдосконалився, так як до нього додався доплер-датчик, що дозволяє проводити повне дослідження, не травмуючи пацієнтів.

Допплер-УЗД може бути енергетичним і кольоровим. Енергетичне зображення показує рухомі частинки червоно-коричневих і червоно-помаранчевим кольорами. Воно використовується скоріше як уточнює. Найчастіше користуються кольоровим доплером. Основні кольори – червоний і синій. Це допомагає оцінити кровотік в тканинах, знайти вузли або злоякісні ураження.

Коли потрібно досліджувати перфузію та васкуляризацію мошонки, теж використовується датчик Доплера. Доплерографія діагностує зміна структури яєчок, розширення вен, новоутворення і функціонування органу в цілому. Зазвичай до такої процедури звертаються чоловіки, які отримали травму або страждають болями і ущільненнями.

Дослідження серця і черевної порожнини

Поєднане з ехокардіографії дослідження з датчиком Доплера дозволяє відстежити стан крові в камерах серця, її напрямок, наявність аномальних повідомлень між камерами. Так, овальне вікно, відкритий артеріальний проток або дефект міжшлуночкової перегородки свідчать про необхідність термінових заходів. Порок мітрального клапана, а також підвищення тиску в камерах серця чітко фіксуються приладом.

Якщо мова йде про дослідження черевної порожнини, то маються на увазі нирки, печінка, кишечник, селезінка, а також великі судини, аорта. Виявляючи тромбоз, тобто порушення кровопостачання, датчик може допомогти пацієнту запобігти подальше поява некрозу. Визначивши ширину просвіту артерій в нирках, можна почати боротьбу зі стенозом – захворювання, яке виникає навіть у дитячому віці.

Дослідження судин ніг

У сучасному світі з божевільним ритмом життя і нескінченними годинами офісної роботи почастішали скарги на хвороби ніг, особливо серед жінок. Якщо є скарги на набряки, поколювання, важкість у ногах, хворобливі відчуття, якщо неозброєним оком видно напухли судини на ногах або виразки на гомілках, то це привід звернутися до лікаря та терміново пройти дослідження з датчиком Доплера. Дослідження допоможе визначити прохідність вен, іншими словами, ширину просвіту, діагностувати варикозне розширення на ранній стадії і боротися з ним. Тромбоз – ще одне захворювання з характерними симптомами, які нерідко плутають з варикозом. Дослідження виявляє як саме захворювання, так і місце згустку крові, тобто тромбу, що важливо для хірургічного втручання.

Доплер головного мозку

Коли людина скаржиться на головні болі, непритомності, запаморочення, є підозра на інсульт, аневризми, дослідження судин мозку не тільки необхідно, але і має доповнюватися доплером судин шиї. Наприклад, у гіпертоніків, людей похилого віку з зайвою вагою може бути атеросклероз, який погіршує пам’ять, порушує сон, є причиною слабкості і онемений. Дослідження Доплера при цьому захворюванні виявляє звуження мозкових артерій.

Розширені ділянки артерій з тонкою стінкою, яка в будь-який момент може порватися, називаються аневризмами. Якщо аневризма не виявлена заздалегідь і рветься, в мозок надходить багато крові, що нерідко призводить до летальних наслідків. На доплеровском УЗД аневризма помітна як ділянка розширення артерії. Дослідження сонних і хребетних артерій показано при частих запамороченнях, раптово виникає нудоті. Іноді в цих випадках доплер поєднують з УЗД, що отримало назву дуплексного сканування.

Дуже важливо, що медицина не стоїть на місці. Адже УЗД з допплерографією – ідеальний метод дослідження, коли люди бажають отримати швидке медичне обслуговування, здати аналізи безболісно, без неприємних процедур, отримавши точний результат, і бути впевненими, що сама процедура пройшла без шкоди для організму. Даний вид дослідження хороший тим, що хворий не витрачає час на підготовку, при цьому доплер відрізняється від таких методів, як рентген, тим, що він не протипоказаний нікому, навіть вагітним і годуючим жінкам, і може проводитися один раз на рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code