vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Узд печінки: розшифровка показників і норма

УЗД печінки: розшифровка, норма або відхилення. Дійсно, метод УЗД, абревіатуру якого можна розшифрувати як ультразвукове дослідження, міцно ввійшло в медичну практику й викликає схвалення не тільки у лікарів, але й у пацієнтів. Це пов’язано з тим, що завдяки УЗД можна заглянути всередину людського організму без небезпечного втручання і перевірити стан практично будь-якого органу.

Узи печени: расшифровка показателей и норма

Але навіть при досить широкому поширенні цієї процедури далеко не кожен знає, як і коли вона проводиться, а також які результати входять в норму показників. А цю інформацію необхідно знати, адже вона безпосередньо пов’язана з вашим здоров’ям.

Що собою являє УЗД

Як вже було сказано вище, УЗД – це метод, що дозволяє визначити стан внутрішніх органів без будь-якого хірургічного втручання. Спеціальний прилад випромінює ультразвукові хвилі, які направляються на обстежувані в даний момент ділянки тіла. В залежності від щільності тканин ці промені проникають на різну глибину, відображаються і відправляються назад в апарат, де вони перетворюються в картинку, яку і досліджує доктор для виявлення патологій і відхилень.

Процедура є абсолютно безпечною і не завдає жодної шкоди здоров’ю пацієнта. Тому побоюватися цього обстеження не варто навіть вагітним жінкам, УЗД ніяк не може зашкодити їх майбутній дитині.

Підготовка до дослідження

Незважаючи на те, що ця процедура досить проста, до проходження УЗД варто підготуватися. Справа в тому, що тут, як і в аналізах, будь-які чинники здатні вплинути на якість процедури і посприяти невірної розшифровці результатів.

Так, якщо ви прямуєте на УЗД в ранковий час, необхідно утриматися від сніданку, тому що ця процедура проводиться тільки натщесерце. Якщо УЗД призначено вам в інший час, наприклад днем, то проходити її слід як мінімум через п’ять годин після їжі.

Варто зауважити, що при надзвичайних ситуаціях цю процедуру проводять абсолютно в будь-який час без будь-якої попередньої підготовки.

Важливо пам’ятати, що гази, які накопичуються в кишечнику, здатні призвести до перешкод під час УЗД і вплинути на точність результату. Тому за кілька днів до УЗД рекомендується дотримуватися певної дієти, виключивши з раціону такі продукти, як горох, квасоля, свіжі овочі, газовані напої та інші продукти, які спричиняють газоутворення.

Якщо людина страждає ожирінням, то при проведенні даної процедури можуть виникнути деякі труднощі. Тому таким пацієнтам рекомендується очищувальна клізма, яка ставиться у вечірній час за день до проходження ультразвукового дослідження.

Показання до УЗД

Хоча просто для перевірки печінки записатися на УЗД може кожна людина, в першу чергу дане обстеження рекомендується у випадках:

 • якщо з допомогою аналізів або інших способів отримана інформація про ураження печінки;
 • якщо у пацієнта спостерігається травма черевної порожнини;
 • якщо необхідно уточнити природу захворювання, виявленого раніше;
 • якщо проводиться плановий огляд пацієнта;
 • якщо необхідно контролювати хід лікування печінки.

При обстеженні справа не обмежується одним лише УЗД, а проводиться цілий комплекс заходів, адже тільки так можна точно поставити діагноз.

Норма показників

При розшифровці УЗД печінки в першу чергу дивляться на розмір певних її частин. У разі, коли ці показники помітно відрізняються від норми, проводиться повне обстеження, щоб визначити причину відхилення. Якщо показники не перевищують допустимі норми, це означає, що орган розвивається без патологій.

Для визначення стану печінки у дорослих людей застосовують наступні показники та їх норми:

 1. Передньо‑задній розмір правої частки. Якщо в печінки не спостерігається ніяких відхилень, то цей показник дорівнює 12,5 див.
 2. Передньо‑задній розмір лівої частки. У нормі це значення не повинно бути вище 7 див.
 3. Жовчний проток. Нормальне значення: від 6 до 8 мм.
 4. Краю печінки. Якщо печінка здорова, то краю печінки повинні бути рівні.
 5. Портальна вена. Її діаметр не повинен перевищувати 1,3 див.
 6. Структура печінки. При відсутності патологій структура печінки однорідна.

У дітей досліджують ті ж показники, відрізняється тільки норма значень. Значення норми залежать від віку дитини.

Так, у дитини у віці 1 року передньо-задня права частка в нормі становить 60 мм, ліва – 33 мм.

Для дітей від 5 років права частка має значення 84 мм, ліва частка – 41 мм

Якщо дитина старше 10 років, то права частка в нормі становить 1 см, а ліва – 49 мм

Після досягнення дитиною 18 років норми порівнюються з дорослими.

При будь-яких сумнівах обов’язково рекомендується проконсультуватися з лікарем, який визначить, чи є ці показники приводом для паніки або ваша печінка знаходиться в нормальному стані.

Хвороби печінки, діагностуються УЗД

При обстеженні печінки за допомогою УЗД можливо не тільки відстежити її вікові зміни, але і виявити деякі хвороби, що дозволить, як можна раніше почати лікування і уникнути серйозних ускладнень.

Але ні в якому разі не варто робити якісь висновки самостійно, розшифровка УЗД повинна проводиться тільки фахівцем.

Гострий гепатит. Симптоми захворювання не є специфічними і насамперед характеризуються збільшеним розміром печінки і її неоднорідною структурою.

Хронічний гепатит. Однозначних симптомів немає і вони схожі на симптоми при гострому гепатиті: збільшений розмір печінки і неоднорідна структура.

Метастази. Злоякісні утворення на печінці, які зустрічаються частіше первинних пухлин печінки. Якщо виявляється пухлина, то в більшості випадків призначається комп’ютерна томографія, яка допоможе поставити точніший діагноз.

Захворювання паразитами. Характеризується наявністю плям на печінки, які можуть свідчити про наявність капсул з паразитами.

Цироз. Хвороба, найчастіше викликається негативною дією на печінку алкоголю. До симптомів цирозу відносять специфічні процеси на тканини печінки і зміна її розміру: збільшення печінки на ранній стадії хвороби і зменшення на пізній.

Портальна гіпертензія. Є одним з ускладнень цирозу печінки. Характеризується патологіями портальної вени або збільшенням розміру печінки.

Кіста. Якщо на печінці утворилася кіста, то УЗД здатне це визначити. При обстеженні виявляються освіти, що містять рідину. Кісти на печінці можуть досягати 10 сантиметрів.

Важливо пам’ятати, що УЗД здатне визначити ті хвороби, які зовні особливо не виявляються і можуть бути помічені лише при спостереженні печінкової тканини, тому проходження цієї процедури обов’язково має бути включено в плановий огляд.

Варто відзначити, що хвороби рідко супроводжуються яким-небудь одним симптомом, а зазвичай носять комплексний характер. Так, наявність лише одного відхилення від норми не означає стовідсоткової ймовірності захворювання, але тим не менш закривати очі на це не варто, і настійно рекомендується звернутися за більш детальною інформацією до лікаря.

Таким чином, УЗД є дуже ефективним, і найголовніше, безпечним засобом для виявлення хвороб як печінки, так і інших органів. Своєчасне проходження цієї процедури дозволяє виявити відхилення на самих ранніх стадіях, що значно збільшує шанси на успішне лікування.

Зазвичай лікар відразу ж визначає в нормі ваші показники чи ні і дає необхідні рекомендації. Але якщо лікар не давав вам таких розшифровок або ви просто маєте сумніви, обов’язково повторно проконсультуйтеся з лікарем і при необхідності пройдіть повторне обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code