vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Існує ліки від віл-інфекції?

Практично щороку з’являються сенсаційні звістки про відкриття чергового ліки від ВІЛ-інфекції. Проте лікарі продовжують заявляти, що цей страшний вірус залишається непереможним. У чому ж істина, і є надія у мільйонів людей по всій земній кулі?

Існує ліки від віл-інфекції?

З моменту відкриття і опису в 1983 році кращі уми медицини і найбільші фармацевтичні компанії світу зайнялися пошуком вакцин і препаратів, здатних знищити вірус «чуми XX століття». Однак з кожним роком вони все більше переконувалися, що багатоликий, постійно мутилюючий ВІЛ залишається непереможним і безсмертним, немов казковий Кощій. За цей час він забрав життя понад 30 мільйонів людей. Сьогодні на планеті нараховується 35 мільйонів тільки офіційно зареєстрованих носіїв ВІЛ. З них лише 9,8 мільйонів, переважно жителі Європи і Нового Світу, мають можливість отримати сучасну медичну допомогу і необхідні ліки.

Не знищимо, але зупинимо

Коли ми говоримо «ліки від Сніду», то помилково маємо на увазі якусь вакцину або препарат, здатний убити всі віруси в організмі людини, яка вже досягла стадії синдрому набутого імунодефіциту. Адже саме на цій стадії організм втрачає імунну систему, і людина починає вмирати від цілого букета різних хвороб.

І все ж за цей час вдалося дійсно знайти спосіб зберегти життя мільйонам людей. І так вже співпало, що антиретровірусний препарат Зидовудин, розроблений для лікування раку, став першим ефективним ліками проти ВІЛ.

Його дія полягає у гальмуванні розмноження вірусу імунодефіциту в організмі, що дозволяє інфікованій людині залишатися на стадії носія, без ризику розвитку хвороби до стадії втрати імунітету, тобто безпосередньо Сніду. На цьому принципі була розроблена високоактивна антиретровірусна терапія (ВААРТ), ось вже більше двох десятиліть є основним методом лікування ВІЛ інфекції. Її ефективність вражає: якщо раніше ВІЛ-інфіковані мали в запасі в кращому випадку ще 10 років життя, то ВААРТ дає їм шанс прожити до глибокої старості.

На жаль, перше застосування Зидовудину мало не тільки успіх, але й масу побічних ефектів: від анемії до ураження кісткового мозку. До того ж вірус постійно мутував, пристосовуючись до препарату. Тому згодом були створені нові ліки для лікування ВІЛ, що представляють собою такі ж інгібітори, але вже по-іншому, більш ефективно «душащие» віруси.

Три удари по ВІЛ

Одночасно була розроблена покращена система медикаментозного лікування ВІЛ інфекції з використанням одразу декількох різних препаратів, назване трітерапією. Комплекс препаратів-інгібіторів уповільнює розвиток вірусу і підбирається так, щоб він не міг до них пристосуватися. Одночасно з цим проводиться відновлення імунної системи і проводяться клінічні процедури реабілітації організму.

Таким чином, ця методика дозволяє не лише допомогти ВІЛ-інфікованим, але і поставити на ноги хворих, які перебувають на перших стадіях Сніду. В даний час комплексне лікування ВААРТ проходять понад 9 мільйонів ВІЛ-інфікованих, в тому числі вагітні та діти молодшого віку.

Найбільшого ефекту медикаментозне лікування ВІЛ інфекції досягло відносно пацієнтів, які звернулися за допомогою відразу після зараження, коли вірус ще не встиг освоїтися і закріпитися в їх організмі. У таких пацієнтів діагностується лише мінімальний наявність вірусу без найменших симптомів його негативного впливу. Тобто вони абсолютно здорові і навіть набагато менш небезпечні як носії порівняно з іншими інфікованими. Практично це перший крок до того, щоб зупинити поширення ВІЛ.

У пошуках панацеї

І все ж просто зупинити таку хворобу, як СНІД, явно недостатньо. Та й методика ВААРТ при всій своїй ефективності не позбавлена головного недоліку: вона вимагає постійного прийому препаратів протягом усього життя. Найменший збій, непередбачена перерва в цьому графіку – і вірус знову почне активно розмножуватися в організмі. Між тим навіть самі нові антиретровірусні препарати дають побічні ефекти. Крім того, ВІЛ-інфіковані продовжують бути джерелом зараження, змушені дотримуватися особливих заходів обережності в сексі, при відвідуванні лікарів, що, звичайно ж, затьмарює їхнє життя.

Тому лікарі всього світу продовжують дослідження, щоб створити препарати для лікування ВІЛ, здатні повністю позбавляти від вірусів організм людини. Основна складність при цьому полягає в тому, щоб повністю дістати всі упровадилися в клітини віруси, не нашкодивши при цьому самому організму, а головне, саме убити, знищити ці мікроорганізми, а не лише тимчасово знешкодити їх.

Судячи з останніх песимістичних новин, вакцинное напрямок цих досліджень залишається безперспективним і може бути взагалі згорнуто. Найбільш активно ведеться розробка нового покоління антиретровірусних інгібіторів, що дають мінімум побічних ефектів і здатних серйозно пошкоджувати віруси так, щоб вони не могли більше не тільки розмножуватися, але і взагалі функціонувати. А в Швейцарії тестується новий комбінований препарат для ВААРТ, який можна буде приймати лише по одній капсулі раз на кілька днів (зараз інфіковані змушені приймати кілька різних препаратів щодня).

Великий інтерес викликає пошук нестандартних методів лікування ВІЛ інфекції. Так, вчені з Колорадського університету створили препарат SiRNA, який впливає на гени вірусу, викликаючи хаотичний зростання і руйнування його білкової оболонки. В Австралії дослідник Девід Хейрридж навчився змінювати білкову стриктуру вірусу імунодефіциту так, що той починає буквально знищувати сам себе. А ізраїльські вчені працюють над методом пересадки пацієнтові стовбурових клітин з трьома штучно створеними генами, запрограмованими на боротьбу з ретровирусами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code