vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми і способи лікування нестабільної стенокардії

У багатьох людей нерідко виникають приступи гострого болю в грудях з-за нестачі кровопостачання міокарда. Нестабільна стенокардія, симптоми і лікування якої часто бувають неоднозначні, це дуже серйозне і небезпечне захворювання, що потребує тривалої терапії. Хвороба обумовлена найчастіше атеросклерозом коронарних артерій серця і набагато рідше виникає із-за спазму цих судин.

Симптомы и способы лечения нестабильной стенокардии

Форми захворювання

Симптоми нестабільної стенокардії – одне з проявів ішемічного захворювання серця. Існує кілька форм цього захворювання:

 1. Вперше проявила себе сильною приступообразной болем захворювання (ознаки нестабільної стенокардії наступні: несподівано виникає біль за грудиною, яка приймає гнітючий характер, як ніби серце стискають в лещата, причому біль переміщується в ліву руку, нижню щелепу, нижню частину грудей між ребрами).
 2. Стенокардія, ознаки якої швидко розвиваються та посилюються (приступи стають сильніше й триваліше, виникають спочатку в стані рухової активності, а потім і під час відпочинку).
 3. Стенокардія, що відбулася вже після того, як трапився інфаркт міокарда (з’являється через добу або навіть 2 місяці після перенесеного інфаркту, є некроз частини серцевого м’яза).
 4. Післяопераційна стенокардія, коли сильний біль у грудях з’являється в будь-який несподіваний момент протягом 1-2 місяців після того, як було здійснено оперативне втручання.

Діагностика стенокардії

Після того, як був проведений огляд хворого та оцінено його загальний стан, проводиться цілий комплекс заходів. Вимірюються сила і частота пульсу, артеріальний тиск. Потім настає черга ЕКГ, за результатами якої буде видно ознаки ішемії.

ЕКГ, проведеної один раз, достатньо для того, щоб лікар міг прийняти рішення про госпіталізацію хворого. У стаціонарі кардіології йому будуть призначені і інші методи діагностики, такі, як:

 • біохімічний аналіз крові;
 • ехокардіографія (УЗД серця);
 • добовий моніторинг ЕКГ за Холтером;
 • загальний аналіз крові;
 • коронарна антиография (КАГ).

Якщо результати ЕКГ не показують ознаки ішемії та некрозу міокарда, пацієнт все одно потребує госпіталізації. Він може продовжувати скаржитися на серцеві болі, і лікар оцінює їх як ангінозних. Ці ознаки не мають нічого спільного з міжреберної невралгією, гастритом, панкреатитом та ін.

Госпіталізація необхідна за тієї причини, що ознаки захворювання можуть проявитися набагато пізніше (іноді до 2 діб), у той час як у хворого вже почався розвиток інфаркту міокарда.

Симптоматика патології

Для нестабільної стенокардії характерні наступні симптоми:

 1. Виникають напади больові відчуття в серці (болі за грудиною), які мають чітко виражений часовий відрізок їх виникнення, затихання і повного припинення.
 2. Болі виникають у певних життєвих ситуаціях: при сильному хвилюванні або стресі, вихід на вулицю у морозний день, при виснажливої фізичної або спортивного навантаження, рух проти вітру, в домашніх умовах після рясного прийому їжі.
 3. Біль майже завжди проходять після прийому лікарських препаратів (наприклад, Нітрогліцерину) або усунення провокуючого фактора.
 4. Найбільш типовою є біль, щемлива і сильна, в області грудини, але іноді вона не локалізується в одному місці, а поширюється на інші органи, розташовані поруч, концентрується в лівій руці, лопатці або надпліччя, епігастральній області.
 5. Біль викликає відчуття тиску та важкості на серце. Трохи рідше виникають колючі, ріжучі болі, що нагадують печію або викликають відчуття присутності чогось стороннього, стороннього в грудях.
 6. Іноді біль у пацієнта відсутня, замість неї з’являються інші ознаки: відчуття тяжкості за грудиною, при цьому хворий не визнає наявності тривожних ознак.
 7. Під час нападу можливі підвищення артеріального тиску, відчуття перебоїв в роботі серця, поява холодного поту, відчуття нестачі кисню.

Якщо болі виникають дуже часто, навіть коли чоловік приліг відпочити і не здійснює рухової активності, це сигнал про те, що у хворого, можливо, починається нестабільна стенокардія, яка в будь-який момент може спровокувати початок інфаркту міокарда.

Негайна допомога лікаря потрібно, коли напад болю, триває 20-30 хвилин, не вдається купірувати. У цьому випадку необхідно терміново викликати швидку допомогу. Якщо біль за грудиною пройшла сама по собі, візит до лікаря не слід відкладати, тому що хворому обов’язково потрібно пройти повне обстеження організму.

Лікування стенокардії

Людині, що вперше испытавшему сильні болі за грудиною, слід пам’ятати: звернення до лікаря – це найкраще рішення у цій ситуації, тому що наслідки таких симптомів можуть бути непередбачуваними і тільки лікар за результатами досліджень зможе визначити, чи є ці ознаки початком грізного захворювання.

Необхідно пам’ятати, що такі препарати, як Валідол, Корвалол, надають ефект плацебо. Тільки Нітрогліцерин здатний надати дієву допомогу при нападі стенокардії до приїзду швидкої допомоги. Якщо Нітрогліцерин не здатний купірувати напад, то ситуація набагато серйозніше, чим припускав хворий.

Терапія хвороби здійснюється обов’язково в стаціонарних умовах, у відділенні терапії та кардіології. Якщо стан пацієнта критичне, то його поміщають у відділення інтенсивної терапії.

Хворому призначається постільний або напівпостільний режим, при якому значно скорочена рухова активність. Він повинен харчуватися за спеціальною щадить дієті, принцип якої такий: їсти часто, але потроху. Дробове харчування, коли прийоми їжі досягають 8 разів на добу, не перевантажує внутрішні органи важкою роботою.

Лікар призначає прийом препаратів, що нормалізують роботу кровоносних судин і поліпшують кровообіг. Нітрогліцерин вводиться внутрішньовенно протягом перших 2 діб. У лікуванні стенокардії застосовуються також бета-адреноблокатори. Ці препарати більш ефективні, чим Нітрогліцерин.

Якщо у хворого починається набряк легенів, розвивається інфаркт міокарда, виникають сильні порушення ритму серця, то проводяться посиндромные заходи в кардіореанімаційному відділенні.

Важкий стан пацієнта, при якому не допомагають лікарські препарати, інтенсивна терапія, стає підставою для рішення на користь хірургічних методів лікування. Йому можуть бути проведено аортокоронарне шунтування, стентування коронарних артерій.

Профілактичні заходи

Для профілактики лікарі рекомендують:

 • своєчасний і повністю відповідає схемі лікаря прийом медичних препаратів;
 • дотримання спеціальної дієти, яка перешкоджає утворенню атеросклеротичних бляшок в судинах;
 • різке обмеження кількості сигарет або повне припинення куріння;
 • постійні посильні, дозовані фізичні навантаження;
 • попередження і усунення стресових ситуацій, створення умов для здорового, тривалого, міцного сну;
 • для зняття нападу потрібно завжди носити з собою дієвий лікарський препарат, який допоможе зняти несподіваний напад болю.

Після виписки із стаціонару хворий повинен неухильно дотримуватися всі рекомендації лікаря, що стосуються кардинальних змін в образі життя і харчування. Лікарські препарати потрібно приймати регулярно, в стабільній послідовності і строго призначений час. Обмеження режиму стосуються фізичних і емоційних перевантажень, яких по можливості потрібно уникати.

Необхідно виключити з меню гострі, смажені, солоні, жирні, копчені продукти. Забороняється прийом алкоголю, який спочатку викликає різке розширення судин, а потім їх спазми.

Необхідно пити якомога більше соків, багатих вітамінами, є овочі, фрукти, каші з цільнозернових круп. Якщо їжа піддається тепловій обробці, то її краще запікати або готувати на пару. Мета такої дієти – скинути зайві кілограми, які створюють непотрібний баласт і провокують початок серцевих захворювань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code