vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми, причини появи і лікування тромбозу вен нижніх кінцівок

Тромбоз вен нижніх кінцівок – це таке захворювання, при якому вени забиваються тромбами або згустками крові, при цьому запалюються їх стінки. Дана хвороба – це дуже рідкісне явище. Інша назва цієї хвороби – тромбофлебіт.

Симптомы, причины появления и лечение тромбоза вен нижних конечностей

Основні причини виникнення захворювання

Причин тромбофлебіту багато. Головні причини, які в медицині дістали назву тріади Вирхова:

 1. Повільна швидкість току крові.
 2. Цілісність венозної стінки порушена.
 3. Висока здатність згущуватися крові.

До зовнішніх факторів, що сприяють розвитку тромбозу вен нижніх кінцівок, можна віднести:

 1. Розвиток інфекційних хвороб.
 2. Варикозне захворювання та його ускладнення.
 3. Ускладнення після вагітності і пологів.
 4. Ультрафіолетове випромінювання.
 5. Прийом гормональних препаратів.

Тромбофлебіт – це небезпечне захворювання, гострий тромбоз вен може розвинутися через кілька годин.

Види тромбозу вен нижніх кінцівок

Види тромбозу залежать від різних причин:

 1. Застійний вигляд. Виникає, коли відень здавлюють зовні. З-за цього виникає перешкоду для струму крові в судині.
 2. Запальний вигляд. Він виникає внаслідок інфекційних хвороб, застосування ін’єкцій, травмування вен або алергічних реакцій.
 3. Гемостатичний вигляд. Виникає у разі поганий згортання крові. Така ситуація може виникнути при хворобах печінки, порушеному обміні речовин або онкології.

Крім цього, хвороба класифікується по зв’язку тромбу з судинною стінкою:

 1. Оклюзивний тромбоз. При цьому виді посудину повністю закритий, венозна кров не має можливості йти далі. Через якийсь проміжок часу тромб може прирости до венозної стінки.
 2. Пристінковий тромбоз. Частина тромбу приростає до венозної стінки, але є при цьому просвіт для проходження кровотоку.
 3. Флотуючий тромбоз. Тромб розташований вздовж судини і досягає в довжину 20 см. При русі крові в судині тромбу, коливається. За рахунок своєї довжини такий тромб може проникати в дрібні судини і закупорювати їх.
 4. Змішаний тромбоз. При цьому тромб може просунутися як вгору по судинах, так і вниз.
 5. Мультифокальный тромбоз. Він характерний одночасним утворенням тромбів по всьому організму.

Інші види тромбозів

Тромбози можуть виникати не тільки у венах нижніх кінцівок. Основні види тромбозів інших органів:

 1. Тромбоз центральної вени сітківки. Він характерний зниженням рівня зору. Дане захворювання виникає внаслідок атеросклерозу або глаукоми.
 2. Тромбоз ворітної вени. Небезпечне захворювання, яке призводить до гострої печінкової недостатності, інфаркту кишечника або рясного кровотечі, часто зі смертельним результатом.
 3. Тромбоз підключичної вени. Цей вид тромбозу часто спостерігається у молодих людей, так як характерний для фізично активних людей.
 4. Тромбоз селезінкової вени може бути вродженим або в результаті зовнішнього тиску. Може супроводжуватися атрофією печінки і незарощення пупкової вени.
 5. Тромбоз печінкових вен супроводжує людей похилого віку та розвивається на тлі якої-небудь патології. Є причиною застійних явищ в органі.
 6. Тромбоз яремної вени. Розташовується в області шиї. Широко поширений серед наркоманів і людей із злоякісними новоутвореннями.
 7. Тромбоз вен сітківки протікає з порушенням кровообігу сітківки ока.
 8. Тромбоз вен головного мозку.
 9. Тромбоз гемороїдальних вен.
 10. Тромбоз нижньої порожнистої вени. Вона розташовується в області тазу. Характерними симптомами патології є набряк і ціаноз нижньої половини тіла, нижніх кінцівок, статевих органів.
 11. Тромбоз вен верхніх кінцівок.
 12. Тромбоз ниркових вен часто призводить до нефротическому синдрому, при цьому в сечі виявляється велика кількість білка.
 13. Тромбоз портальної вени – це підвищення тиску в портальній вені внаслідок появи тромбу. При цьому з’являється портальна гіпертензія.
 14. Тромбоз окремих гілок ЦВС.

Симптоми тромбозу нижніх кінцівок

Гострий тромбофлебіт

Початок хвороби раптове, видимих причин не спостерігається, в рідкісних випадках захворювання передує отримана травма. Може початися на тлі вірусної інфекції, яка порушує згортання крові. Це може бути прийом гормональних контрацептивів. Біль локалізується в одному місці при задовільному загальному самопочутті. Там, де уражується відень, відчуваються інтенсивні болі, рух ногою може бути обмежено. Місце ураження червоніє. Температура в цій області ноги підвищена. Виявляється шнуроподібне, щільний і дуже болючий тяж. Якщо запалення переходять на розширені вени, то вони ущільнюються і виступають над шкірою.

Загальний стан погіршується по мірі збільшення зростання тромбу. Може піднятися температура до 38° С, відчуваються озноб і млявість. Людина, не знаючи про таку хворобу, як тромбофлебіт, може сплутати його з розширенням варикозних вен. Але варикоз не супроводжується почервонінням і погіршенням загального стану. До того ж при наявності варикозної хвороби вени постійно збільшені, при тромбировании це відбувається тільки в момент спалаху захворювання.

Хронічний тромбофлебіт

При цьому перебігу хвороби тромбофлебіт протікає тривало. При цьому спалахи захворювання чергуються з періодами ремісії. До яскраво вираженими ознаками можна віднести:

 • сильний набряк;
 • там, де знаходиться тромб, шкіра змінює колір;
 • виступає відень.

Непрямі ознаки:

 • несильні набряки ніг;
 • почервоніння;
 • відчуття тяжкості в кінцівках;
 • присутність відчуття жару в ногах;
 • часом виникає біль;
 • може виникати біль у підколінній ямці.

Тромб може локалізуватися в різних місцях нижньої кінцівки, від цього залежить і набряк. Він може перебувати в області стегна, гомілки, щиколотки.

Слід пам’ятати, що гострий тромбофлебіт протікає без яскраво вираженої венозної недостатності і дає серйозні ускладнення, аж до летального результату. Тому слід терміново відправлятися до лікаря.

Діагностичні методики тромбофлебіту

Діагностика судин ніг проводиться двома методами (інвазивних і неінвазивних):

 1. Дуплексне сканування і доплеровське ультразвукове дослідження. Цей метод виявляє стан венозних стінок і їх клапанів, то, наскільки правильно проходить по венах кров.
 2. Флебографія. Самий ефективний спосіб виявлення тромбозу. У підшкірну вену стопи вводиться спеціальна речовина. Це контрастне речовина заповнює відня, і при рентгенографії можна виявити наявність тромбу.
 3. Радіонуклідне сканування. Також у вену стопи вводиться радіоактивний препарат. При скануванні можна виявити дислокацію тромбу.
 4. Імпедансна плетизмография. Може визначити, з якою швидкістю заповнює кров вени гомілки, змінюється їхній об’єм.

Лікування патології

Після діагностики і виявлення локалізації тромбу в нижньої кінцівки лікар повинен приступити до негайного лікування. Лікування може проводитися амбулаторно чи стаціонарно, це залежить від перебігу хвороби і її тяжкості.

Терапія також залежить від перебігу захворювання та місця розташування тромбу. Наприклад, при эмбологенной формі тромбофлебіту показано оперативне лікування, коли видаляється кров’яний згусток. Операція може проводитися двома методами: перев’язка уражених вен або встановлення специфічного фільтра.

Оклюзійну форму тромбофлебіту прийнято лікувати консервативними способами. Лікар може виписати антикоагулянти. Це препарати, які відповідають за згортання крові. Вони трохи розріджують кров, і це запобігає утворенню тромбів.

У сучасній медицині широко застосовується такий метод, як тромболізис. Він дозволяє розчинити тромб. Займається таким методом лікування судинний хірург. Він вводить у вену катетер, через який в закупорену вену надходить ліки, розсмоктуючу утворився тромб. Але слід враховувати можливі кровотечі після даної процедури. Тому лікар може в крайньому випадку призначити цей метод лікування.

Дієта при тромбофлебіті

Лікар може порадити дієту при такому захворюванні. Вона включає в себе прийом великої кількості рослинної їжі, фруктів. Особливо корисні дині, кавуни, ананаси. Рекомендуються кориця і імбир. Жирне і смажене слід виключити з меню.

Рекомендується менше вживати продуктів, у складі яких є вітамін К, так як він сприяє меншому всмоктуванню лікарських препаратів у кров.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code